Sgk - Ssk - Bağkur

2021 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı almak günümüzde nakdi problem çeken birçok bireyin sorunlarının çözümü için vatandaşlara çok önemli bir destek sağlamaktadır. Yalnızca ihtiyaç sahipleri için çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafınca verilecek olan bu yardımlar, sosyal hukuk devleti anlayışı kapsamında resmi kurum ve kuruluşlar tarafınca dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma para yardımı sayesinde ihtiyaç sahiplerinin maddi sıkıntıları devlet desteği, vakıflar ve dernekler aracılığı ile giderilmektedir.

 

Sosyal yardımlar genellikle iki farklı biçimde yapılabilmektedir. Direkt nakdi yardım olarak belirli aylarda veya günlerde ihtiyaç sahipleri için direkt para yardımı yapılabileceği gibi ihtiyaca yönelik; erzak, giyim, eşya vb. yardımlarla da gereksinimler giderilebilmektedir. Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen kimseler illaki yerel yönetim birimlerine başvurarak ihtiyaç sahibi olduklarını belirtebilir ve destek almaya başlayabilirler.

Sosyal Yardımlaşma Destek Türleri Nedir?

Devlet tarafınca yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler dahilinde bir çok dernek, vakıf, belediye ve diğer birçok kurum ve kuruluş ihtiyaç sahipleri için destekler sağlamaktadır. Bu kurumlar tarafınca verilen desteklerin kapsamı ve mahiyeti farklılık gösterse de genel itibariyle hepsinin amacı birdir.

 

Sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi yurttaşların; eğitim, sağlık, nakdi, gıda, ısınma, barınma vb. çeşitli gereksinimlerinin giderilmesini hedeflemektedir. Anayasa ile güvence altına alınmış olan sosyal haklar ve sosyal hukuk devleti olma ilkesi kapsamında bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sosyal haklardan ve yardımlardan faydalanmak olanaklıdır.

İhtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan ve başvurusu kabul edilen kimselere;

 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları yapılmaktadır.
 • Sosyal destek yardımı yapılmaktadır.
 • Engelli vatandaşlar için destek yardımı yapılmaktadır.
 • Kira, ısınma, giyecek vb. ihtiyaç yardımları yapılmaktadır.
 • Doğal afet, terör vb. yardımları yapılmaktadır.
 • Sosyal proje destek yardımları yapılmaktadır.

Bu desteklerden faydalanmak isteyen yurttaşların ilk olarak durumlarının tespitinin yapılması gerekiyor. Yurttaşların sosyal durumları uzmanlar tarafınca incelendikten sonrasında sosyal yardımlardan yararlanıp yararlanmayacakları belirlenir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Kapsamı Nedir?

Sosyal yardımlaşma nakdi yardımlar kapsamında verilecek olan bütün destekler yardımın türüne ve veren kurumun özelliklerine bakılarak değişiklik gösterebilmektedir. Farklı miktarlarda verilen bu tip nakdi yardımlar özellikle ihtiyaç sahiplerinin durumlarına bakılarak değişiklik göstermektedir.

Buna bakılarak güncel nakdi yardımlar;

 • Sabit ücret olmamakla beraber yardımla 200 – 1000 Türk lirası arasında yapılmaktadır
 • Doğum yardımlarında çocuk sayısına bakılarak maddi destek verilmektedir.
 • Şartlı gebelik için nakdi yardım sağlanmaktadır.
 • Yaşlılığa bağlı olarak nakdi yardım alınmaktadır.
 • Engelliler için nakdi yardımlar engellilik oranına bakılarak belirlenir
 • Öğrenciler için değişik burs ve nakdi yardımları verilebilir

Bu gibi unsurlara bakılarak ihtiyaç sahiplerinin maddi yardımlardan yararlanmaları olanaklıdır. Özellikle belediyeler ve valiliklerden alınacak olan yardımlar sayesinde çoğu şahısın ihtiyaçları devlet desteğiyle karşılanmaktadır. Bütün yerel idari kurumların sosyal yardımlaşma ve dayanışma için özel ayrılmış bütçeleri bulunuyor.

Sosyal Yardımlardan Faydalanmak İçin Gereken Şartlar

Sosyal yardımlaşma para yardımı alma şartları çoğunlukla yönetmelikle belirlenmektedir. Bunun yanı sıra sosyal yardımı yapmakla görevlendirilmiş kurumlar kendi içerisinde özel koşullar belirleyebilmektedir. İlgili yönetmeliklerde belirlenmiş olan koşulları taşıyan kimseler bu haklardan {yararlanabilmektedir}.

Her yardım türüne bakılarak farklı koşullar belirlenmiş olsa da genellikle aranan koşullar arasında;

 • Sosyal güvencesi olmayan kişiler
 • Düzenli kazancı bulunmayan kişiler
 • İhtiyaç sahibi olduğunun kanıtlanması kişiler vb.

Bu yardımlardan faydalanmak istemekte olan kişilerde aranan en mühim şartlardan bir tanesi gerçekten yoksul ve ihtiyaç sahibi olmalarıdır. Bundan dolayı bu yurttaşların durumları ilgili kişilerce detaylı olarak incelenir. Yapılmış olan bu incelemeler neticesinde kişilere destekler verilmeye başlanmaktadır.

Sosyal Yardım Müracaatı Nerelere Yapılır?

Para yardımı yapan kurumlar arasında ilk sırada yerel idareler geliyor. Bunun yanı sıra özel STK ve kuruluşlar sıklıkla sosyal yardımlarda bulunuyor. İhtiyaç sahipleri için günümüzde sayısız kurum nakdi yardımların yanı sıra ihtiyaçlara yönelik başka yardımlarda da bulunuyor.

Nakdi yardımlardan faydalanmak için vatandaşlar;

 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri
 • Valilik/Kaymakamlıklara
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü

Müracaatta bulunabilirler. Bu kurumlara başvurularını meydana getiren gerçek ihtiyaç sahipleri düzenli olarak sosyal yardımlardan yararlanabilir. Bütün yurttaşların bu gibi hizmetlerden yararlanmaları ön görülmüştür. Ancak bunun için belirlenmiş olan bir takım koşulları taşımaları gerekiyor. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak istemekte olan bireylerin kesinlikle gerçek ihtiyaç sahibi olmaları gerekiyor.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama Nereden yapılır?

Sosyal yardım sorgulama işlemleri için vatandaşlar Edevlet üstünden hizmet talebinde bulunabilir. Bunun yanı sıra direkt yardımının alınacağı kurum ziyaret edilerek de müracaatlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek olanaklıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca güncellenen alt yapı hizmeti ile yurttaşların;

Para Yardımı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Adresi üstünden sorgulama işlemlerini yapmaları olanaklıdır. E-devlet şifresi bulunmayan kimseler PTT şubelerine giderek parola talebinde bulunabilirler. Sistem üstünden sorgulama yapmak için ilgili bağlantı adresine tıkladıktan sonrasında;

 • T.C. kimlik numarası ve
 • E- devlet parolası

İle sisteme giriş yapılması gerekiyor. Sistem üstünden sosyal yardım sorgulama işlemlerinin yanı sıra daha çoğu farklı resmi sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz olanaklıdır.

Muhtaçlık Belgesi Almak İçin Neler Yapılmaktadır?

Fakirlik yardımı olarak sık olarak anılan muhtaçlık belgesi, ihtiyaç sahibi bireylerin sosyal yardımlardan yararlanmaları için kesinlikle sahip olmaları gereken bir belgedir. Bu belge ile ihtiyaç sahiplerinin; engelli, yaşlılık, sosyal nakdi yardımlar vb. diğer birçok yardımdan faydalanması olanaklıdır.

Yoksulluk belgesi almak için yurttaşların ikamet adresine bakılarak bağlı bulundukları muhtarlıklardan bu belgeleri tedarik etmeleri olanaklıdır. Bu belgeye sahip bireylerin sosyal yardımlardan yararlanmaları olanaklıdır. Mahalle muhtarlıklarından bu belge kolaylıkla tedarik edilebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Muhtaç Aylığı Ne Kadardır?

Muhtaçlık aylığı aylık maaşı her döneme bakılarak değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle muhtaç aylıkları belirlenirken o seneye ait asgari ücretin 1/3’ü alınmaktadır. Enflasyona ve zamlara bakılarak değişiklik gösteren asgari ücret tutarına göre muhtaçlık aylığının miktarında da değişiklikler görülebilir. Buna göre muhtaçlık aylığı almaya hakkı bulunmakta olan kimselere 817,67 Türk lirası aylık nakdi yardım yapılmaktadır.

Eskiden 3 ayda bir yapılmış olan bu ödemeler günümüzde aylık olarak ihtiyaç sahibi bireylerin hesaplarına aktarılmaktadır. Aylık geliri 600 Türk lirasının altında olan yardıma muhtaç bütün yurttaşların bu hizmeti alması olanaklıdır.

Sosyal Yardımlaşma Muhtaç Aylığı Müracaatı Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı başvurusu yapmak için ilk olarak bireylerin bağlı oldukları muhtarlıklardan fakirlik belgesi temin etmeleri gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca verilecek olan bu yardımlardan faydalanmak için yurttaşların aylık gelirinin belirlenmiş olan limitin altında olması ve muhtaç aylık maaşından faydalanmak için ihtiyaç duyulan diğer bütün koşulları sağlamış olması gerekiyor. Çoğunlukla 600 Türk lirasının altında bir gelire sahip olan bireylerin bu yardımlardan yararlanmaktadır.

Muhtaç aylığı müracaatı için;

 • Vakıflara müracaat yapılır
 • Yaşlılık aylık maaşı formu doldurulur
 • Resmi kurumlardan gelir durumu belgesi alınmalı
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilen belgeler neticesinde inceleme başlatılır

İlgili kurumlarca yapılan incelemelerin ardından sosyal yardımlaşma para yardımı için yurttaşların müracaatta bulunmaları olanaklıdır. İnceleme süreci ve müracaat yöntemlerine ilişkin bir takım bilgiler yardımı yapacak kuruluşlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu