Genel

Soruşturma ve Kovuşturma Ne Demek?

Soruşturma ve kovuşturma, ceza davalarında uygulanan birbirini takip eden ve  tutarlı bir çalışma sağlayan süreçlerdir. Soruşturma cumhuriyet savcıları tarafından yürütülen suç şüphesinin olduğu davaların incelendiği ve mahkeme sürecine kadar devam eden araştırma ve sorgulama aşamasıdır. Kovuşturma ise iddianamenin kabulüyle mahkemenin başlamasından, karara bağlanmasına kadar devam eden süreçtir. Soruşturma ve kovuşturma aynı suç şüphesine yönelik birbirini tamamlayan hukuki süreçlerdir.

Soruşturma ve Kovuşturma Süreçleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

sorusturma ve kavusturma surecleri arasindaki farklar

Soruşturma ve kovuşturma kavramları arasında, çeşitli ve temel farklar bulunmaktadır. Bu farklar şu şekilde listelenebilir.

  • Soruşturma suçun tespit edilmesinden iddianamenin kabul edilmesine kadar olan süreç Kovuşturma ise iddianamenin kabul edilmesiyle başlar ve hakimin karar vermesiyle sonlanır.
  • Soruşturma cumhuriyet savcıları tarafından yönetilir ancak kovuşturma mahkeme heyetlerince ilerler.
  • Soruşturmada suçu işlediğine dair kanıt aranan şüpheli, kovuşturma süreci başladığında sanık olarak tanımlanmaya başlar.
  • Soruşturma aşamasında delil toplanırken kovuşturma aşamasında deliller değerlendirilir.
  • Sovuşturma ve kovuşturma süreçleri birbirini tamamlamakla beraber farklı işlemlerin yapıldığı süreç

Soruşturma Süreci ve İşlemleri Nasıl İlerler?

Soruşturma sürecini yöneten cumhuriyet savcısı polis, jandarma gibi  kolluk kuvvetlerinin aracılığı ile her türlü araştırmayı yapma hakkına sahiptir. Tüm kamu kuruluşlarından bilgi alma hakkına sahiptir. Savcı soruşturma sürecinde yakalama, gözaltı vb. kararlar çıkartabilmektedir.Soruşturma sürecinde toplanan tüm bilgiler yazılı olmak zorundadır ve tutanağa aktarılır. Soruşturma sürecinin sonlanması savcının vakayla ilgili hazırladığı iddianameyi mahkemeye göndermesiyle gerçekleşir.

Kovuşturma Süreci ve İşlemleri Nasıl İlerler?

kavusturma sureci ve islemler

Kovuşturma sürecinin başlaması savcının yetkili mahkemeye gönderdiği iddianamenin kabul edilmesiyle başlamaktadır.Mahkeme iddianameyi dava açmak için  yeterli bulmazsa savcıya geri de gönderebilir. Eğer iddianame dava açılmaya gerek görülecek kadar güçlüyse ilk duruşma tarihi belirlenir. Böylece kovuşturma sürecinin önemli aşamalarından olan duruşma aşamasına başlanır. Duruşma aşamasında deliller incelenir. Sanık konumuna geçen şüpheliye savunma hakkı verilir. Mahkemenin sanık hakkında karar varmasıyla kovuşturma süreci tamamlanır. Kovuşturma süreci için sadece ceza mahkemelerinin yetkisi vardır. Soruşturma ve kovuşturmanın süreçlerinde savcı tarafından soruşturmanın reddedilmesine ya da mahkeme tarafından iddianamenin reddedilmesine yönelik itiraz hakları da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu