Genel

Sıkışan Fermuar Nasıl Açılır?

Sıkışan fermuar problemi zamanla özellikle pantolon olmak üzere ceket, mont gibi çeşitli kıyafetlerde yaşanmaya başlar. Fermuarlar zaman içinde bozulabilir ve tamamen değiştirilmek zorunda kalabilir ya da sıkışma ve açma kapamada zorlanma gibi durumlar olabilir ve fermuarı değiştirmek yerine yenilemek, çeşitli malzemelerle yumuşatarak açma kapamayı kolaylaştırmak gibi çözümlere başvurulabilir. Bu şekilde özellikle dışarda zor durumda kalındıysa kısa sürede çözüm yaratılabilir ve terziye gitmeden uğraşsız bir şekilde sıkışan fermuarlar düzeltilebilir.

Sıkışan Fermuar Sıvı Sabun İle Nasıl Açılır?

sikisan fermuar sivi sabun ile nasil acilir

Fermuar sıkışmasını sıvı sabun aracılığı ile çözmek oldukça yaygın bir şekilde kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Özellikle yumuşak ve pürüzsüz bir yapıda olduğu için uygulanma kolaylığı da mevcuttur. Sıkça tercih edilen bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izlemek yeterlidir:

 • Bir kabın içerisine su doldurup biraz sıvı sabun ekleyin.
 • Su ve sıvı sabunu iyice karıştırdıktan sonra bir kulak çubuğu yardımı ile fermuarın sıkışan dişlerini ovun.
 • Biraz bekledikten sonra denediğinizde sıkışan fermuarın çok daha rahat bir şekilde hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bazen de fermuarın dişleri ayrılır ve bu onarım daha zahmetli olabilir. Ayrılmış fermuar onarımı da sıvı sabunla mümkündür. Bunun için pense, temiz bir bez, bir kase, sıvı sabun ve su işinizi görecektir. Onarma işini yapmak için uygulanması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Bir kasede sıvı sabunu ve suyu karıştırın.
 • Bezi sabunlu su ile ıslatıp fermuarın dişlerini ovalayın.
 • Penseyi alıp fermuarın ayrılmış dişlerini sıkın. Bu işlem sırasında fermuarı sık sık aşağı yukarı hareket ettirerek hareket yumuşaklığını kontrol etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Sıkışan Fermuar Mum İle Nasıl Açılır?

Fermuar sıkışmasını mum ile çözebilmek de kolay uygulanan yöntemlerden bir tanesi. Mum ile sıkışan fermuarı yeniden eski haline getirebilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Sıkışmış fermuarın iki yanına dişlerin aralarından aşağıdan yukarıya doğru müm sürün.
 • Mumdan gelen balmumu fermuarın geri kaymasına yardımcı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri mumun renkli mum olmamasıdır çünkü fermuarı düzelteceğiniz pantolon, ceket ya da eşyadaki malzemeyi lekeleyerek zedeleme tehlikesi bulunur. Dolayısıyla doğal renkli ya da fermuarın ait olduğu ürünle aynı renkte bir mum seçmek oldukça kolaylaştırıcı olacaktır.

Sıkışan Fermuarlar Kurşun Kalem İle Nasıl Açılır?

sikisan fermuar kursun kalem ile nasil acilir

Kurşun kalem ile sıkışan fermuarı açmak belki de uygulanan yöntemlerin en pratiğidir çünkü kurşun kalem hemen her yerde bulunabilen bir malzemedir. Kurşun kalemin bırakacağı lekenin silinebilir olması da bu yöntemin tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak kurşun kalem aracılığı ile sıkışan fermuarı açabilirsiniz:

 • Kalemin ucunu sivrilinceye kadar açın.
 • Sivrilen ucu fermuarın dişlilerinin arasına sokarak sıkışan noktayı kaydırmaya çalışın.
 • Kurşunun içeriği nedeniyle fermuar kısa sürede yeniden kayganlık kazanır.

Bu yöntemin plastik fermuarlardan ziyade metal fermaurlarda daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu