Genel

Sigortada Rücu Etmek Ne Demek?

Sigortada rücu etmek, sigorta şirketleri tarafından genellikle sigortalı yerine geçilerek kullanılan haktır. Sigorta şirketlerinin sigortalı kişiye ödedikleri tazminatı, hasarda hata oranı yüksek olan taraftan talep etmelerine yönelik olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Rücu etmek kelime anlamı olarak, sözünü geri almak ya da caymak anlamlarında kullanılmaktadır. Sigortada rücu etmek hukuki bir terim olup, sigorta hukukunda yoğunluklu olarak kullanılır. Sigorta hukukunda sigorta şirketinin rücu hakkı yani sigortalının yerine geçmesi halefiyet ilkesi olarak tanımlanır.

Sigortalı Kişinin Hasar Durumunda Sigorta Şirketine Karşı Yükümlülükleri Nelerdir?

sigortali kisinin hasar durumunda sigorta sirketine yukumlulukleri

Sigortalı kişinin sigorta kapsamında bir zarara uğraması durumunda, zararın sigorta şirketi tarafından karşılanması için bir takım yükümlülükleri bulunmaktadır. Sigorta şirketinin rücu hakkını kullanması için öncelikle sigortalının uğradığı zararı karşılaması gerekmektedir. Sigortada rücu etmek, sigortalının zararı karşılanmadan mümkün olmamaktadır. Sigortalı kişi kaza durumunda söz konusu hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanmasını istiyorsa aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmelidir.

  • Sigortalı kişi kaza ya da hasar gerçekleştikten sonraki 10 gün içerisinde sigorta şirketini bilgilendirmek durumundadır.
  • Sigortalı sonraki süreçlerde, sigorta şirketinin rücu hakkını kullanabilmesi için sigorta şirketinin yönlendirmelerine uymalı ve taleplerini karşılamalıdır.
  • Sigorta şirketinin kazayla ilgili incelemeler yapmasına izin vermeli ve sigorta şirketi tarafından istenen belge ve bilgileri ulaştırmalıdır.

Sigorta Şirketleri Hangi Durumlarda Rücu Hakkına Sahiptir?

Sigorta şirketlerinin rücu hakkını kullanması için, sigortalı kişinin kazada daha az kusurlu taraf olması önemli bir noktada durmaktadır. Sigorta şirketlerinin rücu hakkı, sigortalı kişinin uğradığı zarar karşılandıktan sonra, sigortalı kişi yerine geçilerek diğer taraftan tazminat alınmasına yöneliktir. Sigorta şirketinin sigortalının yerine geçerek söz konusu zararı kazadaki diğer taraftan alma hakkı uğradığı zararı kapatmaya yöneliktir. Bu noktada sigortalı kişinin hem sigorta şirketinden hem de kusurlu taraftan tazminat talep etmesinin hukuka aykırı olduğu bilinmelidir. Hukukta zenginleşme yasağı olarak tanımlanan bu durum yasal olarak mümkün değildir. Sigortalının sigorta şirketi tarafından zararının karşılanması durumunda, kusurlu taraftan tazminat alma hakkının sigorta şirketine geçmesi aynı zamanda kusurlu tarafın sorumluluktan kurtulmasına da engel olmaktadır.

Sigorta Şirketleri Rücu Hakkını Sigortalıya Yönelik Olarak Kullanabilir Mi?

sigorta sirketleri rucu hakki kullanimi

Sigorta şirketleri tarafından genel olarak, kusurlu tarafa yönelik olarak kullandıkları rücu hakkını sigortalıya yönelik olarak da kullanmaları mümkündür. Ancak rücu hakkının sigortalıya yönelik kullanılması belli şartlar altında gerçekleşebilmektedir. Sigortada rücu etmek, kaza durumunda iki taraf içinde belli durumlarda mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu