Sgk - Ssk - Bağkur

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Şartları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek masrafları karşılamasında belirli şartların sağlanıyor olması gerekiyor. Bu şartlar aracı hastaneler ve kişinin SGK bünyesinde yaptırmış olduğu sigortanın çeşidine nazaran değişiklik göstermektedir. 2020 senesi itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek masrafları karşılanma koşulları ve tedavi esnasında doğan masrafların yüzde kaçlık diliminin kurum tarafınca karşılandığı merak edilmekte olan konular arasındadır. Bu konuyla alakalı yapılmış olan düzenlemeler ve açıklamalar ışığında tedavi masrafları karşılanma konusu ile alakalı olarak gerekli duyurular kurumun internet sitesi üstünden yapılmıştır.

 

Tüp bebek sahibi olmak istemekte olan bireylerin yapması gereken işlemler, sahip olması gereken şartlar ve ödemesi gereken tedavi masrafları ile beraber bu konuların ne şekilde ve nasıl yapılacağı da yine kurum internet sitesi üstünden kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek veya bilimsel tabiri ile in vitro fertilizasyon, çocuk sahibi olamayan kişiler için kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde yumurta hücrelerinin vücut dışında sperm ile döllenmesi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede bireylerin vücudu doğum süreci ya da bebeğin vücut içinde gebelik müddetince kalmış olduğu zaman zarfında gereken koşulları sağlayamıyorsa kişiler yine de çocuk sahibi olabilmektedir. Genellikle bayanların rahminde bulunmakta olan problemlerden ötürü kullanılan yöntemde yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında gerçekleştirilir ve döllenmiş yumurtanın yeniden rahme yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için anne ve babanın rızası ve ilgili hekim raporları gerekli olmaktadır. Bununla beraber bireylerin vücutlarının bu işlem için elverişli olması ve gereken öteki şartları sağlıyor olması gerekiyor. Bu koşulların sağlanıp sağlanmadığı alanında uzman olan doktorlar tarafınca yapılan incelemeler neticesinde belirlenmektedir.

 

Tüp Bebek Sahibi Olma Şartları Nedir?

Tüp bebek sahibi olma şartları Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar tarafınca oluşturulmuş yönetmelikler ile belirlenmektedir. Tüp bebek konusu hassas bir mevzu olduğu için bu konudaki koşullar ve düzenlemeler özenle yapılmakta ve gerekli adımlar yine aynı özenle atılmaktadır.

Buna bakılırsa tüp bebek sahibi olmak için gerekli şartlar şunlardır:

  • İlgili sağlık kurulundan rapor alınmış olması gerekmektedir.
  • 3 senelik evli olma şartı sunulur ve üç sene süre ile birlikte olan çiftlerin minimum iki defa aşılama yapma zorunlulukları vardır.
  • Tüp bebek aşılaması işleminin gerçekleştirileceği kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde ve resmi bir kurum olması gerekiyor.
  • Son üç sene içerisinde bütün tedavi yollarını deneyerek sonuç alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren ilgili kurum tarafından belgelenmesi zorunludur.

Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir?

Tüp bebek tedavi desteği normal yollarla bebek sahibi olamayan kişiler için sunulan tüp bebek tedavisinden faydalanmak istemekte olan ve bu tedavinin harcamalarını karşılamakta zorluk çekecek olan ya da tedavi sırası ve sonrasında maddi desteğe ihtiyaç duyacak olan bireylerin bu gereksinimlerinin karşılanması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca sağlanmakta olan destek hizmetinin adıdır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi devlet desteği miktarı anlamında net bir rakamdan bahsedilmesi olanaklı değildir. Zira SGK tarafınca verilmekte olan bu yardımın miktarı belirlenirken bireylerin bu tedaviyi kaçıncı kez deniyor oldukları ve bu tedavinin toplamda masrafı şeklinde etkenler değerlendirme sürecini etkilemektedir. SGK tarafınca, yapılacak olan tedavinin masraflarının belli bir yüzdesi karşılanmaktadır. Tedavinin tamamı muhakkak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanmaz. Bununla beraber tedavi sayısı ve bu tedavi sayılarında oluşan masrafların karşılandığı yüzdelik dilimler aşağıdaki şekildedir:

  • Tüp bebek tedavisi birinci denemesinde oluşmuş olan masrafların %30’u
  • Tüp bebek tedavisi ikinci denemesinde oluşmuş olan masrafların %25’i
  • Tüp bebek tedavisi üçüncü denemesinde oluşmuş olan masrafların %20’si SGK tarafınca karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Alma Şartları Nedir?

Tüp bebek tedavisi desteğinden yararlanmak için belirlenmiş olan bir takım şartlar karşılanmalıdır. Bu şartların karşılanması için ilk olarak sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması gerekmektedir. Düzenlenen sağlık kurulu raporunun içeriğinde yapılmış olan tıbbı tedaviler sonrasında kişinin normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağının belirtilmiş olması gerekir. Ayrıca raporun içeriğinde yardımcı üreme yöntemlerinin gerekliliği ile alakalı karar bulunmalıdır. Devlet desteğinden yararlanmak için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

3 senelik evli olma şartı bulunur ve üç sene evlilikleri olan çiftlerin en az iki defa aşılama yapmaları mecburiyeti vardır. Bir takım belirli durumlarda 3 senelik evlilik şartı aranmamaktadır. Bu durumlar ise; sperm sayısı 5 milyondan az olan kişiler, tüpleri kapalı olan kişiler ve yumurta rezervleri düşük olan bireylerin durumlarıdır. Tüp bebek uygulaması yapılacak olan merkezin Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesinin muhakkak bulunması gerekir.

Ayrıca son üç sene içerisinde tedavi yöntemlerini deneyerek netice alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren kurum tarafınca belgelenmesi gerekir. En az beş senelik süreyi belirleyen sağlık sigortası prim gün sayısının tamamlanmış olması ve eşlerden en az birisinin bu koşulu yerine getirmesi kafi olmaktadır. Mevzuyla alakalı ayrıntılı bilgiler http://www.sgk.gov.tr/ adresi üstünden alınabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Tüp bebek tedavi yaşı için belirlenmiş olan sınır 43 yaş sınırıdır. 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşından büyük olan kişiler tüp bebek tedavisi alabilirler.

Tüp Bebek Tedavisi Desteği İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Tüp bebek tedavi desteği başvurusu kişinin sigortasının bulunmuş olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır. Bu müracaat sonrasında kişinin tedavi masraflarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek masrafları karşılama politikası kapsamında karşılanacaktır. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkezlerine alakalı hekim raporu ile beraber yapılacak müracaat ile sağlanır.

Tüp Bebek Harcamaları Ne Kadar?

Tüp bebek tedavi masrafı her il için değişiklik göstermektedir. Bu masrafların gidilecek hastane ve hastanenin şartları, hastanenin bulunmuş olduğu konum ve tedavide kullanılacak teknoloji şeklinde birçok belirleyici kriteri bulunuyor. Yine de tedavi harcamaları genel olarak 6.000 Türk lirası ile 15.000 Türk lirası arasındadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tüp Bebek Tedavisi Masraflarının Ne Kadarını Karşılıyor?

Tüp bebek devlet desteği yüzdesi tüp bebek tedavilerinde sık sık karşılaşılan sorulardan biridir. Burada mühim olan husus tedavinin kaçıncı defa deneniyor olduğudur. İlk denemede öteki denemelere oranla daha büyük bir yüzde karşılanacaktır. Lakin ikinci ve daha sonraki denemelerde bu oran ya da yüzdelik dilim giderek azalmaktadır.

Buna göre tedavi destek yüzdeleri şu şekildedir:

  • Birinci deneme için %30
  • İkinci deneme için %25
  • Üçüncü deneme için %20

Tüp Bebek Tedavisi için Gerekli Belgeler Neler?

Tüp bebek tedavisi gerekli belgeler uzman doktorun bu kararı onaylaması ile hazırlanmaktadır. Bu anlamda tedavinin gerçekleştirileceği kurumda kişiye bu belgelerin neler olduğu ve ne şekilde hazırlanması gerektiği ile alakalı bilgiler verilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nerede Yapılır?

Tüp bebek tedavisi yapılırken yumurtanın döllenmesi rahim dışında gerçekleşmektedir. Bu yüzden son derece steril ve lazım ekipmanların tam olduğu bir ortamda bu tedavinin yapılması gerekiyor. Tüp bebek tedavisi belirli sağlık kuruluşları vasıtasıyla ile yapılır. Bu sağlık kuruluşları sundukları koşullara bakılarak fiyatlar belirlemekte ve hasta kabul etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca belirli yüzdesi karşılanarak yapılabilir. Bunun için kişinin sigortalı olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek masrafları ve kimlerin faydalanabileceği gibi bilgiler kurumun internet sitesinde ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu