Sgk - Ssk - Bağkur

SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2020 senesinde SGK rapor parasını sorgulayabilmek için 4 farklı yöntem bulunuyor. Telefon vasıtasıyla ya da ilgili kurumlara giderek sorgulama yapılabilmektedir. Ortalama 2 hafta içinde rapor parasının ödeme işlemleri tamamlanmaktadır. Rapor parası tutarı; tedavi yöntemine, raporun verilme nedenine, rapor süresine, son 3 aylık brüt aylığın tutarına bakılarak farklılık gösterebilmektedir.

 

Rapor Parası Başvurusu Yapabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

Rapor parası alabilecek olan kişiler şu şekildedir:

 • İş kazası yaşayan kişiler rapor parası için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Hamile çalışan anneler, doğum nedeni ile rapor parası alabilmektedir.
 • Meslek hastalığı sebebi ile rapor alınması halinde, rapor parasına başvuru yapılabilmektedir.
 • İstirahat gerektiren bir rahatsızlığın yaşanması durumunda; rapor parası alınabilmektedir.

Rapor Parası Başvurusu İçin İstenen Şartlar Nedir?

Rapor parası almak için gerekli şartlar aşağıda açıklanmıştır:

 

 • Alınmış olan raporun uzman bir hekim tarafından verilmesi ve kabul edilebilmesi için gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir.
 • Geçici iş göremezlikten sayılan rahatsızlıklardan birinin yaşanmış olması ve raporun bundan dolayı alınması gerekmektedir.
 • Rapor parası almak isteyen kişilerin başvuru yaptıkları tarihten önceki bir sene içerisinde en az 90 prim günlerinin ödenmiş olması gerekiyor.
 • Bağımsız çalışan kişilerin rapor parası alabilmeleri için rapor parasına konu olan rahatsızlıklarının yatarak tedavi gerektirmesi istenmektedir. Bu durum doğum sebebi ile rapor parası alacak olan kişiler için geçerli değildir. Ayrıca prim borçlarının bulunmaması talep edilmektedir.

Rapor Parası Başvurusu Nasıl Gerçekleşir?

Rapor parası başvurusu için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesi vasıtasıyla ile rapor alınmalıdır. Medusa sistemi ile birlikte hastanelerdeki raporlara SGK basitçe ulaşabilmektedir.
 • Alınmış olan raporun işveren teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İşveren kendisine verilmiş olan raporu 5 gün içerisinde e-rapor sistemi vasıtasıyla ile SGK’ya bildirmelidir. 5 günlük süreyi geçiren iş yeri sahipleri için ise cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.
 • Rapor SGK’ya ulaştıktan sonra değerlendirme süresi başlamaktadır. Sigortalının koşullara uyum sağlayıp sağlamadığı değerlendirilmektedir.
 • Rapor parası almaya hak kazananların alabilecekleri ödenek miktarı hesaplanmaktadır.
 • Hesaplanan tutar SGK tarafınca rapor sahibi adına hesaba yatırılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Yöntemleri Nedir?

Rapor parasını sorgulamak için takip edilebilecek adımlar aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Alo 170 numaralı hattı ile rapor parası sorgulanabilmektedir.
 • E-devlet sisteminden rapor parası sorgulaması yapabilmek olanaklıdır.
 • PTT şubesine giderek rapor parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun telefon numarasını arayarak ya da kuruma giderek rapor parası sorgulanabilmektedir.

Telefon Vasıtasıyla İle Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Telefon ile rapor parası sorgulamak için yapılması gerekenler şöyledir:

 • Alo 170 hattının aranması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca hizmete sunulan bu hat vasıtasıyla ile çalışanların iş hayatlarına yönelik bilgiler öğrenilebileceği gibi, prosedür ile alakalı de bilgi edinilebilmektedir.
 • Arama yapılması sonrasında karşıdaki temsilciye rapor parasını sorgulamak istendiği söylenmelidir.
 • Sorgulama işleminin yapılabilmesi için kimlik detayları verilmelidir. Gerekli bilgiler verilmesi sonrasında sorgulama neticesi söylenmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İle Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Rapor parası sorgulaması SGK üstünden yapabilmek için bağlı bulunulan SGK ile iletişime geçmekte gerekmektedir. Bunun için alakalı Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğü aranabilmektedir ya da kuruma gidilebilmektedir.

E-Devlet Sistemi İle Nasıl Rapor Parası Sorgulanmaktadır?

E-devlet ile rapor parası sorgulaması için uygulanması gereken adımlar alttadır:

E-Devlet Rapor Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • İlgili sorgulama SGK vasıtasıyla ile yapılmalıdır. Bu yüzden ana sayfada sağ üst köşedeki size nasıl yardım edebilirim kısmına SGK yazarak ya da hizmetlerden SGK’ya bularak işleme devam edilebilmektedir.
 • Kurum ile alakalı yapılabilecek işlemlerin listesi içinden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılacaktır. PTT şubesinden 2 Türk lirası karşılığında alınmış olan e-devlet parolası ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak dışında 4 farklı giriş seçeneği daha bulunuyor.
 • Açılan sayfadan rapor parası ile alakalı istenen bilgilere ulaşılabilmektedir.

PTT Şubesinden Rapor Parası Nasıl Sorgulanmaltadır?

PTT aracılığı ile rapor parasının sorgulanabilmesi için T.C. kimlik belgesi ile birlikte PTT şubesine gitmek gerekmektedir. Rapor paraları PTT şubelerine ödenmektedir. Ortalama 15 gün gibi kısa bir zaman içerisinde para aktarımı gerçekleşmektedir. Bu zaman içerisinde diğer sorgulama şekillerinden farklı olarak; PTT vasıtasıyla ile paranın yatıp yatmadığı direkt öğrenilebilmektedir.

Rapor Parası Ne Kadar Zamanda Çekilmelidir?

Rapor parasının çekilebilmesi için verilmiş olan zaman 2 aydır. 2 aylık zaman, rapor parasının PTT hesabına aktarılması ile başlamaktadır. 2 ay içerisinde paranın çekilmemesi halinde, SGK’ya para geri aktarılmaktadır.

Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılmalı?

Rapor parası hesaplaması yapılabilmesi için sigortalı çalışanın son 3 aylık brüt maaşının, rapor alma sebebinin, tedavi yönteminin ve almış olduğu raporun gün sayısının bilinmesi gerekiyor. Hesaplama yapılırken ilk olarak son 3 aylık brüt aylık maaş, son 3 ayın toplamda gün sayısına bölünmelidir. Bu sayede günlük brüt aylık maaş hesaplanabilmektedir. Ardından ayakta mı yok ise yatarak mı tedavi görmüş olduğu belirlenmelidir. Ayakta tedavi görecek olan kişiler, günlük brüt ücretlerinin üçte ikisi kadar para alabilmektedirler.

Yatarak tedavi görecek olan kişilerde ise bu oran ½’dir. Ardından bulunmuş olan sonuçların rapordaki gün sayısı ile çarpılması gerekmektedir. Çıkan sonuç ise alınacak olan olan rapor parasıdır. Ancak çarpılacak olan gün sayısı raporda belirtilmiş olan gün sayısı ile birebir aynı olmayabilir. İş kazası geçirenler için doğrudan rapordaki gün sayısı baz alınmaktadır. Ancak diğer sebepler ile rapor parası alacak olan kişiler için raporda belirtilen gün sayısının 2 eksiği üstünden hesaplama yapılmalıdır.

Rapor Parası Hesaplama Örnekleri Nedir?

Rapor parası örnekleri şöyledir:

 • Geçirilen bir rahatsızlık sebebi ile 3 günlük rapor alınması halinde; yapılmış olan ödeme 1 günlük ödeme olmaktadır. Ayakta tedavi görenlere 1 gün için 65.40 Türk lirası, yatarak tedavi görenlere ise 49.05 Türk lirası ödeme yapılmaktadır. Aynı sürede raporu iş kazası sebebi ile alan kişiler ise 3 günlük ödeme almaktadırlar. Dolayısı ile ayakta tedavi paraları 196.20 Türk lirası, yatarak tedavi paraları ise 147.15 Türk lirası olmaktadır.
 • 10 gün rapor alan sigortalı şayet bu raporu hastalık sebebi ile alıyor ise 8 günlük ödeme almaktadır. Ayakta tedavi için 523.20 Türk lirası ve yatarak tedavi için de 392.40 Türk lirası ödeme yapılmaktadır. İş kazası için ödeme alacak olan kişilere ise rapor süresinin tamamı kadar ödeme yapılmaktadır. Ayakta tedavi olunması halinde 654 Türk lirası ve yatarak tedavi halinde ise 490.50 Türk lirası ödeme yapılmaktadır.

Doğum Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum rapor parası hesaplanırken ilk olarak doğum yapılmış olan tarihten önceki 1 sene içindeki toplamda prim sayısı hesaplanmalıdır. Ardından prim sayısı prim gününe bölünür ve günlük rapor parası bulunur. Doğum ayakta tedaviye dahil olduğundan bulunmuş olan günlük ücretin üçte ikisi hesaplanmalıdır. Tekil doğum meydana getirecek olan anneler için çıkan netice 112 ile çarpılmalıdır. Çoğul doğum yapacakların ise 126 ile çarpması gerekmektedir. Elde edilmiş olan netice alınacak olan doğum rapor parasıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu