Sgk - Ssk - Bağkur

SGK Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışanların ne zaman emekli olacağı, kişilerin prim zamanlarına, miktarlarına ve dahil oldukları vergi dilimlerine göre değişiklik göstermektedir. Emekli olmak için, kişilerin öncelikle kendilerinden talep edilen prim miktarlarını ve çalışma zamanlarını doldurmaları gerekmektedir. Emeklilik hesaplamaları, kişinin kadın ya da erkek olmasına göre de farklılık göstermektedir. Erkeklerde askerlik, kadınlarda da doğum durumlarında 2 yıl prim olarak ödenebilmektedir. Emeklilik hesaplamasının en doğru şekilde yapılması için, SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden verilen hesaplama yöntemlerinin kullanılması daha etkili olmaktadır.

4A Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olur?

4a calisanlar ne zaman emekli olur

4A çalışanların emeklilik hesabı için, SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden verilen bilgiler kullanılabilmektedir. https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkinin kullanılması ile ziyaretçilerin karşısına bir sorgulama sayfası gelmektedir. Bu sayfa üzerinde cinsiyet ve yaş gibi kişisel bilgilerin doldurulması istenmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra, hizmete başlama tarihi ya da askerlik bilgileri gibi resmi verilerin de doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Kişilerin istenen bütün bilgi boşluklarını doldurduktan sonra, “Gönder” butonuna tıklayarak işlem yapmaları gerekmektedir.

Bilgilerin gönderilmesinin ardından, açılan yeni sayfa üzerinde kişilerin ne zaman emekli olabilecekleri bilgisi yer almaktadır. Kişilerin emeklilik bilgilerini ayrıntılı ve net bir şekilde öğrenmeleri için, SGK’nın bağlı bulundukları şubelerine başvuruda bulunmaları ve işlem yaptırmaları gerekmektedir.

4B Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olur?

4B çalışanların emeklilik hesabı için, yine SGK’nın resmi internet sitesinin üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Kişiler, https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB bağlantısı üzerinden, sorgulama işlemi yapabilmektedirler. Bağlantı linkine gidilmesinin ardından, açılan yeni sayfanın üzerinde kişiden yaş, cinsiyet, doğum tarihi, varsa maluliyet, maluliyet derecesi ve yurtdışı bağlantıları gibi bilgileri vermeleri istenmektedir. Kullanıcılar, bütün boşlukları doldurmalarının ardından “Tamam” butonuna basarak, emeklilikleri hakkında bilgilere ulaşabilmektedirler. BAĞ-KUR çalışanları emekli olmak istediklerinde, SGK çalışanlarına göre daha kolay işlemlerden geçmektedirler.

4C Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olur?

4C çalışanların emeklilik zamanları, SGK’nın resmî sitesi üzerinden yapılan işlemlerle öğrenilebilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için, https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/  linki adres çubuğuna yazılır ve “Enter” tuşuna basılır. Açılan sayfa üzerinde, doğum tarihi, 4A bilgisi, başlangıç ve bitiş tarihi, hizmet türü gibi kişisel bilgilerin doldurulabileceği boşluklar bulunmaktadır. Kullanıcılar, gerekli bilgilerin verilmesinin ardından, “Sorgula” butonuna basarak gerekli sorgulama işlemlerinin yapılmasını sağlayabilmektedirler. Açılan sayfa üzerinde kullanıcıların yaş ve emeklilik bilgileri yer almaktadır. 4C emeklilik işlem ve hesaplaması kısmında, kullanıcılara dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi de verilmektedir. Bu bilgiler şunlardır:

 • Doğum tarihinizi yazıp, cinsiyetinizi seçiniz.
 • 4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi, başlangıç ve bitiş tarihlerine uygun olarak belirtiniz.
 • Görevden ayrılıp yeniden göreve başlamışsanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtiniz.
  • 4/a (Devredilen SSK),4/b (Devredilen Bağ-Kur) ve diğer (506 SK/20.Md tabi geçen) hizmetleriniz varsa ilgili alandan hizmetlerinizi ekleyiniz.
  • 4c’ye (Devredilen Emekli Sandığı) tabi emeklilik yaş hesabınız tamamen girdiğiniz bilgiler esas alınarak yapılmakta olup bilgilendirme amaçlıdır. Resmi bir işlemde kullanılamaz.
  • Hiçbir surette resmiyet arz etmemektedir.
  • Aynı tarihlere rastlayan hizmetleriniz varsa, çakışan sürelerden bir tanesi dikkate alınacaktır.
  • 18 Yaş altı hizmetleriniz, ancak Kaza-i Rüşt kararı ve/veya 18 yaş öncesi yaş tashihi geçerliliği durumunda dikkate alınacaktır.
  • Fiili hizmet zammı süresinden yararlanan kişilerde bu tablo uygulanmamaktadır.

Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

emekli olmak icin gereken sartlar

Emekli olmak için gereken şartlar, prim günü ve yaş gibi özelliklerle belirlenmiştir. Emeklilik yasası sık sık değiştirildiği için, kişilerin emekli olma dönemlerine göre tabi oldukları şartlar da değişebilmektedir. Emekli olmak için gereken şartlar yıllara göre şöyledir:

 • 01.2036 ila 31.12.2037 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 61 yaş,
 • 01.2038 ila 31.12.2039 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 62 yaş,
 • 01.2040 ila 31.12.2041 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 63 yaş,
 • 01.2042 ila 31.12.2043 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 64 yaş,
 • 01.2044 ila 31.12.2045 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 65 yaş,
 • 01.2046 ila 31.12.2047 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan çalışanlar için 65 yaş,
 • 01.2036 ila 31.12.2037 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan erkek çalışanlar için ise 64 yaş sınırı vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu