Genel

SGK Emekli Maaşı Tutarı ve Hesaplaması

SGK emekli maaşı tutarı çalışanın hangi sigorta kolundan olduğuna göre değişmektedir. Eski adıyla SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı olarak ayrılan sigorta yeni kanunla 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına ayrılmaktadır. 4A, işçilerin sigortası olan SSK’nın yeni adı; 4B, serbest meslek çalışanlarının sigortası olan BAĞKUR’ un yeni adı ve 4C ise memurların sigortası olan Emekli Sandığının yeni adıdır.

Emekli maaşları yukarıda sayılan sigorta kollarına göre farklılık göstermekte, bu maaşlara yapılan zam oranları bile farklı olmaktadır. 2021 yılı itibariyle SGK emekli maaşı zam oranları şöyledir:

  • Memur ve emekli memur maaşlarına %7,36 oranında zam yapılmıştır.
  • 4A ve 4B’li olarak emekli olanların maaşlarına ise %8,36 oranında zam yapılmıştır.

4A’lı Olarak Emekli Olanların SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?

emekli maasi ne kadar

4A’lı olarak emekli olanların maaş tutarı Ocak 2021 zammıyla birlikte artış göstermiştir. En düşük SSK emekli aylığı 2,536 TL’dir. Emekli maaşı hesaplanırken en önemli kriter emeklinin çalışırken ödediği günlük prim tutarı olmaktadır. Kişinin ödediği prim tutarı ne kadar yüksekse o kadar fazla emekli maaşı almaktadır. SSK’lı olarak çalışanların yani işçilerin primleri işverenleri tarafından ödendiği için kişi emekli aylığını arttırmak için bir şey yapamayacaktır. Ancak yüksek prim ödenen bir işe geçiş yapmakla emekli aylığının artışı sağlanabilecektir.

4B’li Olarak Emekli Olanların SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?

4B’li olarak emekli olanların maaş tutarı ocak ayında yapılan zamla birlikte yükselmiştir. Bu zam sonrasında en düşük BAĞKUR emekli aylığı 2,274 TL iken en düşük tarım BAĞKUR emekli aylığı ise 1,718 TL’dir. BAĞKUR emeklisinin de emekli aylığını arttırması için tek yolu günlük prim tutarını fazla ödemektir.

Bu durum farklı BAĞKUR emeklilerinin gerçekleştirebilecekleri bir durumdur. BAĞKUR emekliler çalıştıkları dönemde primlerini kendileri ödedikleri için yüksek tutarda prim ödemeleri halinde emekli aylıkları ödedikleri fazla prim oranında artış gösterecektir. Günlük daha fazla kazanç sağlayarak ve dolayısıyla daha fazla günlük prim ödemesi yaparak BAĞKUR’ lular SGK emekli maaşını arttırabilecektir.

4C’li Olarak Emekli Olanların SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?

4C’li olarak emekli olanların maaş tutarı ocakta yapılan zamla ve aile ödeneğiyle birlikte oldukça yükselmiştir. En düşük memur emekli aylığı 2021 yılı itibariyle 3.020 TL’ye yükselirken normal memurların en düşük maaş miktarı ise 4.500 TL’ye yükselmiştir. Emekli memurların da emekli maaşları çalıştıkları dönemde devlet tarafından ödenen primlere göre belirlenmektedir.

Emekli maaşının daha fazla olmasını isteyen memurların primlerini devlet ödediği için ek prim ödeyerek fazla emekli maaşı alma gibi bir durumları mümkün olmamaktadır. Ancak memurlar çalıştıkları dönemde kademe olarak yükselerek maaşlarını ve doğal olarak ödenen primlerini de yükseltebileceklerdir.

SGK Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanmaktadır?

sgk emekli maasi nasil hesaplanir

SGK emekli maaşlarının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır:

  • 4A’lı olarak emekli olan birinin SGK emekli maaşı hesaplaması şu formülle yapılmaktadır;

“Gösterge rakamı X Aylık bağlama oranı X Katsayı = 4A emekli maaşı.”

Burada gösterge rakamı; kişinin yıllık ortalama kazancına göre hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken son 10 yılın kazancı değerlendirilmekte ve kişinin son 10 yıl boyunca edindiği kazanç 10’a bölünmekte ve yıllık ortalama kazancı bulunmaktadır. Bu hesaplamayla bulunan yıllık ortalama kazanç gösterge tablosu ile karşılaştırılarak en yakın değere göre gösterge rakamı belirlenmektedir.

Katsayı; belirli bir değerdir. Bu değer ise 12000’dir. Aylık bağlama oranı ise yine katsayı gibi belirlidir ve %60 oranında kabul edilmektedir. Bu şekilde 4A’lı olarak emekli olan birinin emekli maaşı hesaplanmakta ancak bir unsur daha göz önünde bulundurulmaktadır. Kanun değişimi nedeniyle 2000 ve 2008 yılları öncesi ve sonrasında emekli olanlara maaş durumu değişmekte ve hesaplama buna göre yapılmaktadır.

  • 4B’li olarak emekli olanların SGK emekli maaşı ise şu formülle hesaplanmaktadır:

“Ağırlıklı ortalama X Aylık bağlanma oranı = 4B emekli maaşı.”

Burada farklı olarak ağırlıklı ortalama terimi bulunmaktadır ve ağırlıklı ortalama büyüme hızı ve TÜFE rakamları ortalamasıyla bulunmaktadır.

  • 4C’li olarak emekli olanların emekli maaşları devlet tarafından hesaplanmakta ve kendilerine ait kanuna göre emekli maaşları belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu