Birikim

SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2021

Çocuk parası ilişkin tüm çıkan haberleri bilgileri ile beraber sitemizde sizlerle paylaşmaktayız. Çoçuk parası ne kadar? Çocuk parası nereden alınır? Başvurusu nasıl yapılır? Ödemesi nereden alınır? Ne kadar yardım yapılır? şeklinde sorularınızı cevapladık. Kaymakamlık çocuk parası için ayrıntılar buradadır.

Çocuk Parası Bilgileri

Vatanımızda sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çok fazlaca yeni düzenlemelere gidildi. Bu düzenlemeler ile beraber vatandaşlara, alakalı koşulların yerine gelmesi durumunda bir takım ödemeler yapılmaya başlandı. Bunların içinde 2022 Engelli aylığı, 65 yaş üstü aylığı, süt parası, doğum parası, vs. şeklinde ödemelerin yanı sıra bir de çocuk parası dediğimiz bir ödemeler bulunmakta olup, daha ilkin bir çoğu ile alakalı sizleri bilgilendirdiğimiz suretiyle bugünkü makalemizde da sizlere çocuk parasının bilgileri ile alakalı bilgi paylaşımında bulunacağız. Şimdi kronolojik olarak devam edelim.

 

Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Çocuk parası; devlet tarafınca anası ve babası TC Vatandaşı olan veya anne yada babadan birisi TC vatandaşı olan, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş çocuklar için bir defaya mahsus olmak suretiyle meydana getirilen bir yardım ödemesidir. Bu mevzuda vatandaş arasında doğum parasının devamlı yapıldığı yönünde bir yanlış idrak edilmektedir. Söylediğimiz suretiyle; bu ödeme her doğan çocuk için yalnız bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Doğum yardımı ücreti için https://www.aile.gov.tr/duyurular/dogum-yardimi-hakkinda-bilgilendirme linkine tıklayarak hem daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz hem de doğum yardımı için dilekçeye ulaşabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Çocuk yardım parası projesi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca yürütülmektedir. Müraacatlar da Bakanlık ve gene Bakanlık tarafınca yetkilendirilen kurumlara yapılmaktadır. Yetkilendirilen kurumlar ise; bu durumda her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleridir. Müracaat için hastaneden alınacak olan doğum raporu ile beraber web üzerinden temin edeceğiniz formu doldurmak suretiyle bizzat yapılır. Başvuruyu baba da yapabilmektedir. Memurlar yönünden ise vaziyet farklılık arz etmekte olup, görev yapılan alakalı kuruma müracaatta bulunulacaktır. İlgili kurum tarafınca başvuruya mevzu belgeler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gönderilmektedir.

 

Gurbetçi Vatandaşlar da Çocuk Parası Alabilir mi?

Yurt haricinde yaşayan TC vatandaşları da bu yardımdan faydalanabilmektedir. Müraacatlar ise; Türk Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları kanalıyla yapılmaktadır. Doğum belgesi ile beraber müracaat edilmesi kafi olacaktır.

Çocuk Parası Yardımı Hangi Doğumları Kapsıyor?

Uygulamanın yürürlüğe girmiş olduğu tarih olan 15 Mayıs 2015 zamanı itibariyle doğan çocuklar tasarı kapsamına girmekte ve yardımdan faydalanabilmektedir. Geri dönük olarak herhangi bir yardım ödemesi söz bahsi olmadığı için bu tarih öncesinde doğan çocuklara bu ödeme yapılmamaktadır. Ama Çocuk parasının tutarı mevzusunda çocuk sayısı ehemmiyet arz etmiş olduğu için; bu sıralama yapılırken 15 Mayıs 2015 tarihinden ilkin doğan çocuklar da dikkate alınacaktır. Bir örnek verecek olursak; 2014 doğumlu olan çocuk için çocuk ücreti alınamayacak, ama 2016 ‘da doğan bir çocuk için verilecek yardım hesaplanırken 2014 senesinde doğan çocuk da hesaplamaya dahil edilecek, 2016 da dünyaya gelen çocuk için ikinci çocuk için belirlenen meblağ ödenecektir.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Çoçuk yardım parası, kız evlatları için işe girmiş olana yada evlenene kadar devam etmektedir. Erkek çocuklar içinse çocuk parası kanunda belirlendiği şeklinde çocuk yardım parasının ödenme yaşı en fazla 25 yaş olarak belirlenmiştir. Bunun bununla beraber işe başladıktan sonrasında da bu yardımdan alamazlar.

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çocuk ücreti yardımının miktarı; doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna bakılırsa değişkenlik gösterecektir.

Çocuk Parası YardımıYardım Miktarı
İlk Çocuk için300 Türk lirası
İkinci Çocuk için400 Türk lirası
Üçüncü ve Sonraki Her Çocuk için600 Türk lirası

15 Mayıs 2015 tarihinden öncesi doğan çocuklar da bu sıralamaya dahil edilecektir.

Çocuk Parası Başvurudan Ne Kadar Sonra Ödenir?

Çocuk parası başvurusu yapıldıktan sonrasında ödeme kısmında ne kadar süre sonra yapılacağı, alakalı birimin yoğunluğuna göre farklılık gösterebilmekle beraber yaklaşık 1 ay içinde gerçekleşecektir. Bu zaman daha kısalacağı şeklinde bir miktar daha uzayabilir. Bunun için çocuk ücreti sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

 

Çocuk Parası Nereye ve Kimin Adına Yatar?

Çocuk parası; şayet anne TC vatandaşı ise annenin adına yatırılmaktadır. Ve bu para anne haricinde başkası tarafınca çekilemeyecektir. Baba TC vatandaşı da olsa bu parayı çekemeyecektir. Ödemeler ise; PTT şubelerine yapılmaktadır. Anne nüfus cüzdanı ile beraber herhangi bir PTT şubesine giderek çocuk ücreti yardımını çekebilir. Çocuk parasının kimin adına yatacağı bir takım durumlarda farklılık gösterebilir.

  • Şayet anne yabancı uyruklu ise; TC vatandaşı babanın adına,
  • Şayet anne vefat etmiş ise; babanın adına,
  • Şayet anne ve baba vefat etmiş ise; belirlenecek vasi adına yatırılacaktır.

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bu mevzuda E Devlet üstünden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın hizmetleri içinde çocuk ücreti yardımı ile alakalı bir sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra PTT şubelerine giderek çocuk parasının hesaba yatıp yatmadığını da sorabilirsiniz. Çocuk parası sorgulaması yapabileceğiniz bir başka platform da ALO 170 hattıdır. Bu numarayı arayıp, mevzuyla alakalı bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Çocuk parasının alınabilmesi için doğan bebeğin ve yine bununla beraber anne ile babanın belli başlı bir takım koşulları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki ise; anne yada babadan herhangi birisinin TC Vatandaşı olması gerektiğidir. Şayet anne ve baba yabancı uyruklu olsa ve bebek TC sınırları içinde de dünyaya gelen olsa dahi herhangi bir hak kazanımı söz bahsi olmayacaktır. Bu şartın haricinde bir öteki ana faktör da doğum işlemi esnasında çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olmasıdır. Ölü olarak gerçekleşmiş doğumlardan sonra herhangi bir çocuk ücreti ödemesi yapılmamaktadır. Doğumun da 15 Mayıs 2015 ve daha sonrasında bir tarihte gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Çocuk Parası Almak İçin Sosyal Güvenlik Kurumu ‘lı Olmak Gerekiyor mu?

Bu aşamada yeni doğan çocuk ücreti yardımından faydalanabilmek için herhangi bir sosyal güvence olmasına gerek kalmamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu ‘nız olsun veya olmasın; anne yada babadan birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise çocuk ücreti ödemesine hak kazanılır ve müracaat sonrası ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Dışında Yeni Doğum İçin Alınabilecek Yardımlar Nedir?

Yeni  dünyaya gelen bir bebek için devlet tarafınca birçok yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan birincisi yazımızın mevzusunda belirttiğimiz suretiyle yeni doğan çocuk ücreti yardımıdır. Bununla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme ücreti, AGİ yardımı, doğum rapor ücreti şeklinde yardımlar da söz bahsi olmaktadır. Mevzuyla alakalı olduğundan bu tarz şeyleri de sizlere özetlemek gerekirse açıklayalım.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emzirme Parası

133 Türk lirası civarında olan bu yardım gene bir defaya mahsus olmak suretiyle ödenen bir Sosyal Güvenlik Kurumu yardımıdır. Her sene tekrardan düzenlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu Emzirme ücreti Annenin adına T.C. Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar için ise PTT şubelerine adınıza yatırılmaktadır. Müracaat için SGK İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. Süreç ile alakalı yeniden ALO 170 Sosyal Güvenlik Kurumu hattı aranarak bilgi alınabilir. Doğumdan ortalama 1 ay kadar sonra emzirme parasını çekebilirsiniz. Gene iş yoğunluğuna bakarak paranın yatış süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Doğum Raporu Parası

Şayet anne çalışıyorsa ve Sosyal Güvenlik Kurumu ‘lı ise; bu durumda gebelik sürecinin son dört haftası ve doğumdan sonraki dört haftası için olmak suretiyle toplamda 8 haftalık dönemde çalışamayacağı için; bu zaman zarfındaki aylık ücreti devlet tarafınca yatırılmaktadır. Ama bu ödeme maaşın 2/3 ‘ü şeklinde yapılacaktır. Bunun için çalışılan kurumun İnsan Kaynakları departmanı ile irtibat durumunda olmak faydalıdır. Doğum sonrası müraacatlar ile beraber yaklaşık 2 – 2,5 ay içinde yatırılmaktadır. Birimlerin yoğunluğuna göre bu zaman bir miktar kısalabilir veya uzayabilir.

AGİ Yardımı

AGİ (asgari geçim indirimi) her personelin maaşına ek olarak edilen bir ödeme olup, çocuğun doğumu ile beraber kayıt işleminin yapılması ile sonraki maaşa yansıtılmaktadır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu