Hukuk

Senetlerde Zamanaşımı Süresi

Senetlerde zamanaşımı süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. 3 yılın sonunda zamanaşımı sebeiyle senet hukuki geçerliliğini kaybeder. Senetin niteliğinin kaybolması, 3 yıl içerisinde senetle ilgili hiçbir işlemin yapılmadığı anlamına gelmesi gerekmektedir. Senetin hukuki bir işlem içinde aktif olarak kullanılması durumunda zamanaşımı szö konusu olmayacaktır. Senetlerde 3 yıl olarak belirtilen bu zamanaşımına, “sebebsiz zenginleşme” nedeniyle 1 yıl daha eklenebilmektedir. Senetlerde zamanaşımı işlem yapılması açısından önemli bir nokta olmaktadır.

Senetlerde Zamanaşımı Başlangıcı Nedir?

senetlerde zamanasimi baslangici nedir

Senetlerde 3 yıl olan zamanaşımının süresi, söz konusu senedin vadesinin dolmasıyla başlamaktadır. Ödeme tarihi gelen senedin zamanaşımı da başlamış olur. Senedin zamanaşımı süresi vadesinin bitmesinden sonraki 3 yıl sonunda tamamlanır. Örneğin 10 haziran 2010 yılında ödenmesi gereken senedin zamanaşımı 9 haziran 2013 itibariyle gerçekleşmektedir. Bu sürenin üstüne “sebebsiz zenginleşme” için verilen 1 yıl eklendiğinde senedin hiçbir dava için geçerliliği kalmamış olmaktadır.

Senetlerde Zamanaşımının Ertelenmesi Mümkün Müdür?

Bir senedin zamanaşımının 3 yıldan fazla olması için, vadesi dolduktan sonra üzerinde işlem yapılması gerekmektedir. Vadesi dolmuş senet bahsedilen 3 yıl içerisinde hiçbir işlem görmediği takdirde zamanaşımı süresi ertelenemez. Ancak senet üzerinden icra takibi başlatıldığı durumlarda, takibin yenilenmesi yoluyla senedin zamanaaşımı uzatılabilmektedir. İcra takibinin yenilenmesiyle senetle ilgili alacağın tahsil edilme ihtimali de artacaktır. Senetlerde zamanaşımı süresinin hak aranmasına engel olmaması için mevcut senetin hukuki olarak kullanılması çok önemlidir.

Senetlerde Zamanaşımını Uzatan Sebepsiz Zenginleşme Nedir?

senetlerde zamanasimi uzatan sebepsiz zenginlesme

Senetlerde 3 yıl olan zamanaşımını uzatan sebepsiz zenginleşme hukuki olarak, bir sebep olmadan bir başkasının mal varlığı ya da emeği üzerinden zenginleşme olarak tanımlanmaktadır. Sebebsiz zenginleşmeden dolayı hak sahibinin hakkını geri istemi durumu mevcuttur. Sebepsiz zenginleşmede zamanaşımı hak sahibinin bunu öğrenmesinden itibaren 2 yıldır. Hak sahibi kişi hakkını öğrendikten sonra kendi malı ya da emeği üzerinden zenginleşen kişiden 2 yıl içinde hak talebinde bulunabilir. Sebepsiz zenginleşmenin senet borcunun ödenmemesiyle gerçekleşmesi durumunda zamanaşımı süresi 1 yıl olarak değerlendirilir. Senetlerde zamanaşımı sadece “sebepsiz zenginleşme” faktörüyle 1 yıl kadar uzatılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu