Genel

Senetle Para Veren Tefeciler Var Mıdır? Yasal Mı?

Senetle para veren tefeciler, piyasada açıkça kendilerini göstermeden bulunurlar. Senetle para veren tefecilerin bunu açıktan yapmamalarının sebebi yasal olmamasıdır. Türk Ceza Kanunu’nde tefecilik suçtur. Senetle para veren tefeciler, işlerini gizli yürütmeleri için onlara ulaşmak oldukça zordur. Tefeciler, tıpkı bankalar gibi senetle para verir ve üstüne faiz koyarak geri alırlar ancak bankalardan farklı olarak bunu yasadışı biçimde gerçekleştirirler.

Senetle Para Veren Tefecilerden Kimler Borç Alır?

senetle para veren tefeciler

Senetle para veren tefecileri nakit para bulmak için bir alternatif olarak gören kişiler, genellikle başka seçeneği bulunmayan kimselerdir. Çeşitli sebeplerle bankalardan kredi alamayan, acil paraya ihtiyaç duyan ya da nakit sahibi olmak için daha iyi bir alternatif bulamayan kişiler için senetle para veren tefeciler bir seçenek haline gelmektedir. İnsanlar kredi notlarının düşük olması ya da banka sicillerinden kaynaklı bankalara başvuru yapamayabilirler. Bu yüzden bankaya ödeyecekleri faizi tefeciye ödemeyi bir alternatif olarak görebilirler. Ancak bilinmelidir ki tefeciden alınan paranın ödemesinin yapılamaması durumunda sonuçları çok ağır olabilmektedir.

Tefeciden Borç Almak Yerine Başvurulabilecek Alternatifler Var Mıdır?

Tefeciden senetle borç almak, yasal ve güvenli olmayan bir yoldur. Finansal geçmişlerinden kaynaklı bankalardan kredi alamayan kişiler için tefeciden daha iyi ve yasal alternetifler bulunmaktadır. Alınmak istenen borç genel ekonomik durumun kötü olmasından kaynaklı ise sosyal yardım kuruluşlarına başvuru yapılabilir. Bu kuruluşlardan dönüş alınamadıysa ya da nakit ihtiyacı başka sebeplerden kaynaklanıyorsa aşağıda sıralanan seçeneklerde değerlendirilebilir.

  • Kuyumculardan senetle altın alınabilir. Bu altınları bozdurarak nakite çevirmek de mümkündü
  • İkrazatçılara başvurmak da başka bir seç İlrazatçılık tefeciliğin yasal hali olarak düşünülebilir.
  • Bankalar kredi notunun düşük olmasına rağmen ipotekli çekilebilecek kredilerin olması yönüyle bir seç

Senetle Borç Veren Tefeciler Neden Tercih Edilmemelidir?

senetle borc veren tefeciler

Senetle borç veren tefecilerin tercih edilmemesi, başta nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin güvenliği açısından çok önemlidir. Senetle borç veren tefeciler kişiler için birçok açıdan tehlikeli ve güvenilmezdir. Tercih edilmemelerinin gereklilikleri şu şekilde sıralanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu