Kredi

Senet İmzalayarak Kredi ve Borç Para Almanın Yolları (GÜNCEL)

Acil paraya ihtiyacım var diyen yurttaş, zor günlerinde kamu kurumlarıyla birlikte, piyasada senet karşılığında borç para veren kimselere de başvurmaktalar. Bu zamanda akrabalar ve yakınlar arasında borç verme alışkanlığı bitmiş durumda iken bu durumdan bankalar ve finansçılarla birlikte kötü niyetli kişilerde yararlanmaktadırlar. Çünkü zor durumda olan ve bir miktar para karşılığında boş senet bile imzalamaya razı olan vatandaşın bu durumundan faydalanmayı amaçlanan birçok kimse mevcuttur.

Acil Para Nasıl Bulunur?

En kısa zamanda belli bir miktar paraya ihtiyacınız var ise, ilk yapmanız gerekli olan her ne kadar eski bir yöntem olsa da, tanıdıklarınıza başvurmanızdır. Kısa zamanda geri dönüş yapmış olup borcunuzu ödeyecek iseniz, tanıdıklarınızdan alacağınız bir miktar para ile işinizi halledebilirsiniz. Ama daha önce bir kaç defa bunun tekrarlamış iseniz, başka yöntemleri düşünmeye başlamalısınız.

Bankalardan ANINDA Kredi Çekin!

BBDK kayıt edilmiş banka şubeleri acil para gereksinimlerine yönelik 5 dakika da kredi verebilirler. Günümüzde web bankacılığı yardımıyla bir kaç tıklama ile de, banka şubesine gitmeden kredi çekilebilmektedir. Bankaların mobil uygulamalarından verebildikleri kredi tutarı şöyledir;

 1. Akbank Direkt anında 30.000 Türk lirası.
 2. Enpara hemen 20.000 Türk lirası.
 3. Vakıflar Bankası maaşınıza bakılarak anlık 30.000 Türk lirası.
 4. İş Bankası 20.000 Türk lirası.
 5. CEPTETEB 30.000 Türk lirası.

Senetle Kredi Veren Şirketler ve Kuruluşlar

Şayet bankalardan kredi kullanamıyorsanız, siciliniz bozuk ise, bankalar dışında kredi veren yerlere ulaşmalısınız. Şayet paraya dönüştürebileceğiniz vadesi gelen ya da gelmeyen bir senetiniz varsa ve bu senedin karşılığı da var ise faktoring kuruluşları, (eski ikrazatçılar) bankaların çek ve senetle uğraşan birimleri imdadınıza yetişebilir. Şuan memleketimizde yasal olarak kayıtlı faaliyet gösteren 60 faktoring vardır. Bu faktoringlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Konya, Antalya gibi şehirlerimizde şubeleri var. Şubelere senediniz ile müracaat yaptığınızda belli komisyonlar kesilerek anında nakit paraya çevrilecektir.

Bankalarında senet bozdurma ya da kırdırma ismi verilmiş olan uygulama sayesinde günü gelmemiş olan karşılıklı çek ve senetler nakite çevrilebilmektedir. Çek ve senet kıran bankalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Ziraat Bankası
 2. Akbank
 3. TEB
 4. Denizbank
 5. Vakıflar Bankası
 6. Halkbank

Elden Taksitli Satış Yardımıyla Borç Para Yöntemi

Kredi kartsız elden taksitle alışveriş yapacağınız, kuyumcu, beyaz eşya dükkanları, telefoncu, maddi değeri fazla ve satıldığında para tutabilecek olan ürünlerin satışını meydana getiren bazı mağaza ya da dükkanlardan ürün satın alıp, derhal satarak borç nakit para temin edebilirsiniz. Bu işlemin dezavantajı elden taksitle satın aldığınız ürünler piyasa değerinin oldukça üstünde olur. Ayrıca bir takım esnaflar bu ürünlerin üstüne taksitli satış tutarları taksitlerden daha fazla yansıtırlar. Mesela;

A firmasında 2.000 Türk lirası. ücret ile alıcı bulmakta olan Asus marka bir bilgisayar B firmasında 24 ay elden senetle 4.000 Türk lirası.’ye satılmaktadır.

Bu hesaplamaya bakılarak alacağınız ASUS marka laptop size tam 2 katına gelmiş olacaktır.

Bununla beraber bir dezavantaj ise asus marka misal laptop’un ücreti aslen 2.000 Türk lirası. olduğundan bu ürünü 2 bin Türk Lirasına satmakta zorluk çekeceksiniz. Zira ürün 2. el olmuştur. Yapmanız gereken letgo tarzı alışveriş sitelerine ilan koymak ve satabildiğiniz en yüksek ücrete satmak olacaktır.

Bu bilgisayarı 1.500 Türk lirası’ye sattığınızı düşünürseniz 500 Türk lirası’de buradan zarar edersiniz ve toplam elinize geçen tutar 1.500 Türk lirası parayı 4.500 Türk lirası. olarak firmaya 24 ay taksitlerle ödemiş olursunuz. 4 bin lirayı 24’e böldüğümüz vakit ise aylık 166 Türk lirası ödemeniz gerekecektir. Şirket ise 2 bin Türk Lirası değeri olan bilgisayarı en yüksek 1.700 Türk lirası civarına aldığınızı düşünürseniz 1.700/166 = 11 taksit ödemeniz halinde geri kalan taksitler için şirket kâra geçecektir. Elbette ödeme yapmaz iseniz bundan sonrasında icra kısmı başlayacaktır.

Aktifbank kara listede olup, sicili bozuk olan kişilere kredi vermektedir. Nkolay isminde sisteme müracaat yaparak Aktifbank’tan borç alabilirsiniz.

Kredi Kartınıza Taksitle Altın Alma Seçeneği

Şayet yüksek limitli bir kredi kartınız var ise, bankalardan kredi çekmek ya da senetli alışveriş seçeneği yerine herhangi bir kuyumcudan taksitle altın alabilirsiniz. Memleketimizde neredeyse bütün kuyumcular kredi kartınıza taksitle altın satışı yaparlar. Ayrıca bazıları güven  veren vatandaşa senetle altın satışı taksit imkanı bile sağlamaktadır. Hepsiburada web sitesine giriş sağlayarak yeni tarihli kulplu çeyrek altın satın alabilirsiniz. Elbette bununda koşulları var. Taksitle internetten altın almanın koşulları şunlardır;

 1. En düşük 100 Türk lirası değerinde alışveriş yapmanız,
 2. 300 Türk lirası’den aşağı alışveriş yapıyorsanız en fazla 3 taksit şansı mevcuttur.
 3. Bir takım bankalar bir tek kredi kartına tek çekim ile alışveriş yapmanıza izin vermektedir.

 

Peşinatsız Taksitle Otomobil Satan Firmalar

Vadeli kredi kartsız ve kefilsiz satılmakta olan araçlar mevcuttur.  Bundan sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi iller dışında Antalya, Adana, Bursa gibi yerlerde de bu şekilde vasıta satan otomotiv şirketleri ve galeriler mevcuttur. Ortalama fiyatlar ise aşağıdadır;

 1. 2008 model Fiat 1.3 Dizel Fiorino marka ve model aracın ücreti 27.000 Türk lirası.’dir.
 2. 1992 model tempra sx almayı düşünürseniz ücreti 10.000 Türk lirası.’dir.
 3. VOLVO S40 28.000 Türk lirası. Şayet bu vasıta için 8 bin Türk Lirası peşinat verirseniz 20 ay süresince aylık 1.500 Türk lirası. ödeyerek satın alabilirsiniz. Daha sonrasında 28 bin liralık aracı istediğiniz ücrete satıp 8 bin liranızı içinden alırsınız.
 4. Wowwo adı verilmiş olan şirket banka kredisiz 36 ay elden taksit şansı sağlamaktadır.
 5. Türkiye’nin en çok ilan verilmiş olan sahibinden internet sitesinde de yüzlerce bu şekilde satılan vasıta bulabilirsiniz.

Tefeciler Var mı? Yok mu? 

Memleketimizde tefecilik yasal değil ve suçtur. Türk Ceza Kanununda para kazanmak için yasal kayıtlı olmayıp bu işi yapanlar kişi veya kişilere hapis cezası öngörmüştür. Ama memleketimizde gerek sosyal medya, gerekse öteki yollar ile zor durumda olan vatandaşı hedef alan oldukça fazla tefeci vardır. İnternet ortamında genelde Tefeci Cemil, Mustafa, Erol gibi şahısların adı dolaşmaktadır.  Sizlere senet imzalatırlar ve genel anlamda bu senedin hanelerini boş bırakırlar. Daha sonrasında aynı kalem ile senedi dolduran kimse istediği tutarı yazarak sizi icra yoluna götürmeye çalışır. Kimi zaman borcunuzu ödeseniz de, senedinizi alamazsınız ve başınız beladan kurtulmaz. Bu nedenle senetle para veriyoruz diyen tefecilerden uzak durmanızı öneriyoruz.

 • Şayet küçük tutarlarda paraya ihtiyacınız var ise bankaların 1.000 – 2.000 Türk lirası limitli kredi kartlarını tercih edin.
 • Vadesiz hesapların 2.000 – 5.000 Türk lirası arasında ki kredili mevduat limitlerini kullanın.
 • Tanıdıklarınızdan ve sevdiklerinizden borç isteyin.
 • Taksitle alışveriş yapın paraya dönüştürün.
 • Elinizde senet var ise kırdırın.
 • Devlet kurumları ve Vakıflara başvuru yapın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu