Banka

Sendikasyon Kredisi Nedir?

Sendikasyon kredisi uluslarası ticari bir bankadan, birden fazla banka ve finansal kurum tarafından alınan kredidir. Bir borçlanma şekli olan sendikasyon kredisi almak için sendikasyon anlaşmasında taraflardan biri olmak gerekmektedir. Sendikasyon kredisi, sendikasyon anlaşması çerçevesinde verilmektedir. Sendikasyon kredisinin vade, faiz gibi özelliklerinin olması diğer kredilerle benzese de farklı bir kredi türüdür. Sendikasyon kredilerinde çok yüksek meblağlarda nakit söz konusu olmaktadır.

Sendikasyon Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

sendikasyon kredisinin ozellikleri

Sendikasyon kredisi veren ve alan taraflar için diğer kredilerden farklı bir sürecin temsilcisi olmaktadır. Sendikasyon kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Sendikasyon kredisinde söz konusu meblağlar oldukça yüksektir.
  • Sendikasyon kredisi genellikle lider bir banka olmaktadır. Lider banka çoğunlukla yatırım bankasıdır.
  • Sendikasyon kredisinde de belli bir tutar, faiz ve vade bulunmaktadır.
  • Sendikasyon kredisindeki faiz oranı diğer kredilerdeki faiz oranlarından farklıdır.
  • Sendikasyon kredisinin ödemesi genellikle fon oluşturularak yapılmaktadır.
  • Sendikasyon kredisini çoğunlukla yeni bir ticari yatırım ya da amaca yönelik olarak alınmaktadır.

Sendikasyon Kredisindeki Faiz Nasıl Uygulanmaktadır?

Sendikasyon kredisinde uygulanan faiz oranı diğer kredi türlerinden farklılık göstermektedir. Yüksek meblağların söz konusu olduğu sendikasyon kredisinin en belirgin tarafı faiz referansının farklı olmasıdır. Sendikasyon kredisinde LIBOR, EURIBOR vb. faiz oranları kullanılmaktadır. Bu referaslar için sabit bir değer belirlenir. Kredi verilirken bilindiği üzere verilen paranın da bir maliyeti bulunmaktadır. Sendikasyon kredisinde tutar fazla olduğu için maliyette daha fazladır. Buna bağlı olarak da farklı referansları olan faiz oranları kullanılmaktadır.

Sendikasyon Kredisini Almanın Banka Ve Kurumlar İçin Nasıl Bir Anlamı Vardır?

sendikasyon kredisi almanin anlami

Sendikasyon kredisini almak, banka ya da finansal kuruluşlar için ekonomik bir destekten daha fazlasıdır. Sendikasyon kredisinde miktarlar çok yüksek olduğu için, bu kredi uluslarası alanda varolan güvenilir banka ve kuruluşlara verilmektedir. Buna bağlı olarak sendikasyon kredisini alan bankalar ya da büyük ticari işletmeler için bu kredi aynı zamanda saygınlık belirtisi olmaktadır.

Sendikasyon kredisi almanın başka bir özel durumu ise risklerin çok yüksek olmasıdır. Bu kredide alınacak miktar çok yüksek olduğu için geri ödemeyle ilgili risklerde yüksek olmaktadır. Bu riskleri alabilen bankalar bu şekilde de prestij sahibi olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu