İş Fikirleri

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

Dünyada hem internet ortamında hem de gerçek hayatta en çok kazandıran bir sistem olarak kabul edilmektedir. En basit şekilde anlatacak olursak; herhangi bir ürün veya hizmetin satışına aracılık ederek komisyon kazanmaktır.

Diğer bir deyişle bir ürünü, o ürüne ilgi duyan odaklı müşterilerle buluşturmak diyebiliriz. Dünya üzerinde milyonlarca insan bu sistemi kullanarak hayal bile edemediği paralar kazanmış ve kazanmaya da devam etmektedir.

Aslında hep bu sistemin içindeyiz.

Dünya bu sistemin yani satış ortaklığının etrafında dönüyor. Farkında olmadan şimdiye kadar hep bu işi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Çok basit örnekler vereceğim. Süt almak istiyorsunuz, markete veya bakkala gidersiniz öyle değil mi? Marketin yaptığı şey nedir? Üreticinin ürünü olan sütü, sizinle buluşturmaktır. Ev alacaksınız diyelim. Gayrimenkul danışmanı size evi gösterdi, anlattı, gezdirdi. Siz de o evi beğenip satın alacağınızı söylediniz. Evi satın aldığınız anda gayrimenkul danışmanı komisyonunu alır. Bir defilede elbise tanıtımı yapan mankenler, üzerilerindeki elbiseleri sizlerle buluşturunca ne yapıyor? Tabi ki o elbisenin satışına yardımcı olup satış ortaklığı yapıyorlar.

Kafanızda hiçbir soru işareti kalmasın.

Yapacağımız iş ile ilgili en ufak bir soru işareti kalmasın diye örnek vermeye devam ediyorum. Bal satan bir dükkân olsun. Dükkânın sahibini tanıyorsunuz ve ona diyorsunuz ki: “Çevremde o kadar bal almak isteyen arkadaşım var ki hepsini sana yönlendireceğim, komisyonumu alırım ama” Bu ve buna benzer cümleleri hayatınızın bir anında kesin söylediniz. Sanırım bu örnekler satış ortaklığının ne olduğu konusunda sizi aydınlatmıştır. Yani, dünyanın en eski mesleği olan ticaret ve komisyonculuk yapacağız. Aklınıza gelebilecek birçok ünlü marka ve şirket, satış ortaklığı sistemini kullanarak ürünlerini satar. Yurt dışında çok gelişmiş bir şekilde devam eden bu sistem, ne yazık ki ülkemizde bu kadar değer görmüyor.

Nedenlerini önceki makalelerimde detaylıca anlattım. Yine de özetleyecek olursam “internete dokunma yanarsın” zihniyetine sahip olduğumuz sürece satış ortaklığının ülkemizdeki gelişimi de yavaş olmaktadır. Ama son zamanlarda gözle görülür bir yaygınlaşma olduğunu da belirtmek gerekir. Özellikle Avrupa ve ABD’de bulunan birçok üniversitede “Affiliate Marketing” ile ilgili bölümler bulunmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki satış ortaklığı, bir sektör olarak görülmemekle birlikte üniversite eğitim alanına girmemesi gayet doğal.

İki şeye ihtiyacımız var: Bilgisayar ve İnternet.

Satış ortaklığı, ürün sahipleri ile internetten alışveriş yapmak isteyen insanları buluşturan alışveriş ortamı oluşturmakla birlikte, aynı zamanda reklam kanalları oluşturma temeline dayanır. Bu internet ve bilgisayarın olduğu her ortamda satış ortaklığı yapabilirsiniz anlamına gelmektedir. Büyük markalar çok daha fazla insana satış ortaklığı sistemindeki satış ortaklarıyla ulaşır. “Birlikten kuvvet doğar” sözü satış ortaklığının diğer bir ismi desek sanırım yalan olmaz. Çünkü 1 kişinin yaptığı tanıtımla 1000 kişinin yaptığı tanıtım aynı etkiyi yaratamaz. Volkswagen neden Türkiye’de diğer araçlara göre çok satıyor? Şube sayısı çok fazla olduğu için ürününü daha çok insana ulaştırıyor. Bu gibi birçok ünlü markayı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kötü yorumlara inanmayın.

İnternetten para kazanmak için araştırma yaptığınızda satış ortaklığını anlatan belki de binlerce makale ile karşılaştınız. Bu sistem ile ilgili çok fazla kötü yorumlar var. Satış ortaklığı sistemine olumsuz yorum yapanlar; bu işi yapamayan, nasıl yapacağını bilmeyen, çok kolay para kazanmak isteyen, sabırsız veya yanlış yol izleyen kişilerdir. Böyle yorumlara kesinlikle kulak asmayın. Marketing yani pazarlama kelimesine de takılmayın.

Pazarlamak kelimesinden “kapı kapı dolaşıp ürün tanıtımı yapıp satmak” diye bir şey aklınıza gelmesin. Buradaki mantık hiç kimseyle muhatap olmadan ürünü veya hizmeti müşteri ile buluşturmaktır. Siz müşterilere gitmeyeceksiniz, onlar size gelecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu