Birikim

2021 Şartlı Gebelik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Şartlı gebelik yardımı 2021 senesinde maddi durumu kötü ailelerde hamile kalan kadınlara sağlanmaktadır. Şartı gebelik yardımı sorgusu yapmak için e- devlet kullanılmaktadır. Devlete bağlı bütün gelir kaynakları gibi gebelik yardımı sorgusunda da e- devlet parolası gerekiyor. Bu yardımda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı etkili oluyor.

 

Şartlı Gebelik Yardımı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Şartlı gebelik yardımı sorgulama işlemi için ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Burada yapılacak giriş için, daha öncesinde parola alınmaması durumunda PTT şubelerinden parola alınmalı, alınan parola giriş işleminin ardından değiştirilmelidir.

 

Sisteme parola ve T.C. kimlik numarasının girilmesi durumunda açılacak ekranda profilinizi görmüş olacaksınız. Burada sağ üst bölümden veya en alttaki bakanlıklar bölümünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kısmına girmelisiniz. Arama kısmına aile yazmanız durumunda ilk çıkan bakanlık da bu olacaktır. Ardından çıkacak ekranda bakanlığın, e- devlet sistemi üstünden sağlamış olduğu bütün yardımlar görülebilmektedir. Bu yardımlar içerisinden Sosyal Yardım Detayları sorgulama kısmına giriş yapılmalıdır. Bu işlemin ardından bir sorgulama ekranı açılacak. Aslına bakarsan T.C. kimlik numaranızı girmiş olduğunuzdan sizden sorgulama işlemine dair herhangi bir bilgi veya T.C. kimlik numarası istenmez. Ardından şartlı gebelik yardımı sorgulama bölümüne girerek, başka bir işlem yapmadan almanız gereken tutarı ve alıp alamayacak olma durumunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında doğrudan olarak https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısını tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Şartlı Gebelik Yardımı Sorgulamasını Hangi Bakanlıktan Yapabilirim?

Bakanlıklardan şartlı gebelik sorgulama işlemi için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneklerinin sitesini ziyaret edebilirsiniz. E- devlet kullanmıyorsanız, bunun yanında yaptığınız başvurunun neticesini merak ediyorsanız, il ve ilçe müdürlüklerine müracaat yapabilirsiniz. Buralardan sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgenizle sorgulama sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

 

Şartlı Gebelik Yardımı Telefonla Sorgulama İşlemi Mümkün Müdür?

Şartlı gebelik yardımını telefonla sorgulama hizmeti Alo 170 telefon numarası ile verilmektedir. Aslen bu telefon numarası Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilişkin danışma hattıdır. Ancak e- devlet sistemine giriş yapamadığınız ve ilgili bakanlık binalarına da gidemediğiniz hallerde bu telefon numarasını kullanabilirsiniz. Bunun yanında sistem kaynaklı hatalarda ve sorgulama sonucunun beklediğinizden farklı olması halinde de sorgulama ve danışmanlık hizmeti, bu telefon hattı ile verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütün hizmetlerine dair bilgi alabilmek ve sistem hizmetlerinin sorgulama işlemlerini yapmak için bu telefon numarasını kullanabilirsiniz. Ancak e- devlet sistemine giriş yapabilir durumdaysanız, evden çıkmanızda herhangi bir engel yok ise, bakanlığın ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği’nin binalarına yönlendirilme olanağınız da bulunuyor.

 

Şartlı Gebelik Yardımında Alınacak Miktar

 

Şartlı gebelik yardımı miktarı aylara, doğumun gerçekleşme durumuna ve ailenin ekonomik yapısına göre farklılık göstermektedir. Bu bilgiler ekseninde;

  • 9 ayı geçmeyecek şekilde gebelik sürecinde olan annelere ayda 35 Türk lirası,
  • Gerçekleşmiş doğumlarda 75 Türk lirası,
  • Gerçekleşmiş doğumlar sonrası lohusalık döneminde 2 ay süre ile ayda 35 Türk lirası şartlı gebelik yardımı yapılır. Annenin, yardımın yapıldığı süre boyunca alacağı toplamda ücret 450 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Sosyal güvencesi olmayan ve maddi olarak yardıma ihtiyaç duyan anne adaylarına verilmiş olan hizmette, yalnız para yardımı değil, sağlık desteği de sunulmaktadır. Bu yardımdan yararlanan anneler, sosyal güvencelerinin olmaması durumunda belirlenen sağlık merkezi ve hastanelerde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanma avantajı elde etmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu