Tarım - Hayvancılık

Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler Güncel

Saray cinsi tavuk yetiştiriciliğine başlamış olan çoğu girişimci, yumurtalarını yurt dışına ihraç ediyor ve paraya para demiyor. Günümüzde, organik, salma ve çeşitli kanatlı yetiştiriciliği projelerine bir yenisi daha eklendi. Eski Osmanlı saray tavuğu diye duyulmuş tavukların yumurtaları altın değerinde para ediyor. Saray tavuk çiftliği kuran ve yumurta yetiştiren bir girişimci yumurtalarını 6 ülkeye ihraç ediyor oldukça fazla para kazanıyor. Saray tavuğunun yerli tavuklardan farkı ise, lohman, amrock ırkına göre bakılması daha zor olmaktadır. Erkekleri ortalama 2,7 kilo, dişileri 2 kilo gelir. Sultan, Tavuk türleri arasında bodur tavuklar hariç en küçüğüdür.

Saray Tavuk Yumurtası Daha Pahalı

Memleketimizde organik tavuk çiftliği yumurtası maksimum 1 Türk lirası. civarında alıcı bulabiliyor iken, saray tavuğunun yumurtası 10 Türk lirası ile 30 Türk lirası arasında satılıyor. Evet, yanlış duymadınız. Bu yumurta tane başına 30 Türk lirası ücret ile satılıyor. Elbette satış için çiftçinin pazar bulması ve yurt dışına ticaret ile alakalı zaruri yasal mevzuatları yerine getirmesi gerekmektedir. Tavuk cinsi görüntüsü ve ücreti ile dikkat çekiyor.

Tavuk Fiyatları Oldukça Yüksek

Saray tavuğunun fiyatı, marketlerde satılan tavuk ücreti ile benzer düzeyde değil. Bu tavuğun ücreti, 500 Türk Lirası civarında. Bunun nedeni ise üretimin düşük olması sebebiyle arz talep ilişkisinden kaynaklanıyor. Kimi girişimciler saray tavuğu çiftliği kurmayı, ufak yatırımlarla büyük paralar kazanmayı amaçlıyorlar. Bu bilgiler ekseninde tavuk çiftliği kredisine olan istekler artıyor. Devlet desteğiyle Saray Tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere ise, TKDK tarafınca tavuk çiftliği hibe kredisi destekleri sağlanıyor.

Kosgeb Saray Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi

Tarım ve Hayvancılık için çeşitli hibe ve teşvik kredileri veriyor olan KOSGEB ise kanatlı yetiştiriciliğinde C Nace kodları ile imalat alanında destek vermektedir.

Burada görüldüğü gibi imalat alanı da KOSGEB C-10 ve alt maddeleri ile kümes hayvanları alanında hibe ve teşvikler vermektedir. KOSGEB 150 bin Türk Lirası tavuk çiftliği hibesi ile çiftçinin yüzünü güldürmektedir. Elbette bu hibenin alınabilmesi için yukarıda ki resimde ki NACE kodlarında proje geliştirmek ve onay alabilmek şartı vardır. İlk olarak Kosgebin yapmış olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmalı ve sertifika almalısınız. Bu sertifikaya sahip olmayan kişiler Kosgeb desteklerine başvuramazlar. Yaptıkları iş planlarını Kosgeb’ e sunarak onay alanlar, destekleme ödemeleri için taahhütnameyi imzalamalı ve destekleme ödemesi taleplerini kuruma vermelidir.

Saray Tavuk Çiftliği Finansmanı

Ziraat bankası kanatlı sektörüne ve saray tavuk çiftliği adı altında kredi vermektedir. Bunun için bankaya şahsen başvurmak gerektiği gibi, faiz oranları ve vadeye bakılarak hesaplamalar banka tarafınca yapılmaktadır. Dilerseniz organik yumurta yetiştirin, dilerseniz salma tavukçuluk yapıyor olun, ördek, süs tavuğu yetiştirin, kaz, hindi eti üretimi yapın, Devlet Ziraat Bankası vasıtasıyla ile sizlere kesinlikle kredi verecektir. Siz yeter ki başvurmayı bilin ve yeter ki doğru biçimde talep edin.

Saray Tavuğu Tarihçesi

Osmanlı Saray Tavuğu olarak duyulmuş bu tavuklar aslına bakarsak Avrupalıdır. Lakin Osmanlı Devleti zamanında padişahlar bu tavukları saraylarının bahçesinde beslemişler, sevip sahiplenmişler. Daha sonrasında bu tavuklar İngiltere’ ye götürüldükleri için adları sultan olarak kalmıştır. Elbette Osmanlılar bu tavukları 1850 senesinde İngiltere’ ye hediye olarak göndermiştir. Başka bir rivayete göre ise başlarında bulunmuş olan tüyler yüzünden isimlerinin Sultan olduğu düşünülmektedir. Saray tavuklarının sakin bir yapısı olduğundan kapalı ortamlara da rahatça ayak uydurabilir.

Saray Tavuklarının Özellikleri

Başlarında ve ayaklarında var olan tüyler uzundur. Mavi ve siyah renklerine de rastlanılması olanaklı olan bu tavuklar genel anlamda beyaz renge sahiptir. Tüylerinin uzun olması onlara bir gösteriş ve heybet katmaktadır. Bu nedenle genel anlamda süs tavuğu olarak kullanılırlar. Ayakları ise beş parmaktan oluşmaktadır. Normal tavuklarda ise 4 tırnak vardır. Kümes hayvanları kanatlı olduğundan uçabilirler bunu çoğumuz biliriz. Ama saray tavukları 2 metre yüksekliğe kadar uçma kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle kanatlarını kesenlere çok sık rastlanılmaktadır. Bu hayvanların soğuk hava koşullarına dirençleri yok denecek kadar azdır. Bu nedenle soğuk havalarda ortam ısısına özen gösterilmesi gerekmektedir. Tavukları 2 kg olmaktadır. Horozların ağırlıkları ise genel anlamda 2,5 kiloyu aşar. ABD’ nde cüce ırklarına da rastlamak olanaklıdır.

V harfini çağrıştıran ibikleri uzun tüyleri yüzünden görünmez. Bu tavuk cinsi süs tavukları içinde en ufak boyuta sahip cins olarak bilinirler. Dişi olan saray tavuklarının yumurtaları beyaz ve oldukça küçüktür. Bu nedenle yumurta tavuğu olarak tercih edilmezler. Bitki çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu alanlarda salınarak da yetiştirilebilmektedir. Bu tavuk cinsleri kuluçka makineleri ile çoğaltılmaktadır. Bu tavuklar süs tavuğu olmalarına rağmen show amaçlı da kullanılmaktadır.

Satılık Saray Tavukları

Bu tavuk cinsine meraklıysanız, siz de makul şartlar sağlamak dahilinde saray tavuğu alarak bakabilirsiniz. sahibinden.com‘ da yer alan mevcut ilanları inceleyerek tavuk alabilirsiniz. Sultan tavukları piyasada 2 bin 500 Türk lirası’ ye satılmaktadır. Yumurta satışı yapılan web sayfalarında da yumurtalarına rastlamak olanaklıdır. Yılda en fazla 70 tane yumurta yapabilirler.

Diğer Süs Tavukları

Yumurta veya et satışı için değil de yalnızca görüntüsü itibari ile oldukça yüksek meblağlara satılan diğer süs tavuk cinsleri;

Ayyam cemani, sussex, vorwerk, serama, sablepoot, dev cochin, royal palm, brahma bantam, rosecomb, show gril silkies, yokohama, zibrit, rhinelanders, japonez, brahma, maran, ligorin, dev wyondatte, barbu danvers,  orpington, fizan, friesian, breakel, habeş gibi cins tavuklarda vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu