Genel

Şarap Açma Yolları Nelerdir? Şarap Kolay Açma Yöntemleri

Şarap açma yolları özellikle tirbuşon olmadığı zaman çeşitlenir. Şarap nasıl açılır denildiği zaman akla ilk gelen tirbuşondur. Ancak tirbuşon olmadan da şarap açılabilir.

Tirbuşonsuz Şarap Açmak

tirbusonsuz sarap kapagi acma yontemleri

Tirbuşon olmadan şarap açmak biraz zor ve zahmetli olabilir. Ancak bu gibi durumlarda eğer kendi yöntemleriniz ile açamıyorsanız en yakın bir tekel bayiye giderek yeni bir tirbuşon alabilirsiniz. Ancak bu kadar zahmete katılmak istemeyenler var ise işte o zaman başka çözüm yoları devreye girebilir.

Şişenin Altına Vurarak Şarap Açma Yöntemi

Şişenin altına vurarak şarap kapağını açma işlemi tirbuşon olmadığı zamanlarda ilk etapta devreye giren bir yöntemdir. Bu yöntem güce dayanır. Bu yöntem ile kolunuz yorulabilir ve eliniz ağrıyabilir. Bu yöntem için şu yollar izlenmelidir;

  • İlk olarak şarap şişesinin ağzı yere bakılacak şekilde bacağınızın arasına almalısınız.
  • Bacağınızın arasında sıkıca durmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde ilk darbe ile şişe yere düşüp kırılabilir.
  • Şarabın arka kısmına elinizle 15 ya da 20 dakika kadar vurmalısınız.
  • Bu işlemden sonra şarabın mantar kapağı hemen açılacaktır.

Vida Kullanarak Şarap Kapağı Açma

Vida kullanılarak şarap kapağı açma yöntemi diğer yöntemler içinde en sağlıklı açma yöntemidir. Şarap nasıl açılır denildiği zaman akla ilk gelenlerdendir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Elinize 3 santim uzunluğunda bir vida alın.
  • Mantar vidanın tam orta kısmına tornavida yardımı ile yarısına kadar vidalayın.
  • Sonrasında elinize kerpeten veya pense alın
  • Vidayı sağa sola çekerek ya da yukarı çekerek mantarı çıkarmaya çalışın.
  • Bu uygulamayı yaparken dikkat edin. Çünkü şarap dökülebilir.

Başka Bir Nesne ile Şarap Kapağı Açma

nesne ile sarap kapagi acmak

Başka nesne yardımı ile şarap kapağı açma işlemi için ilk olarak küt ve ince uçlu bir nesne gerekir. Bu nesnenin mantarı delmeyecek ve kırmayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Normal bir dolma kalem nesneye örnek olabilir. Şişe yere sağlam bir şekilde konmalıdır. Nesneyi duvara ya da başka bir zemine yaslayarak şişeyi yatay olarak itebilirsiniz. Şişe geniş bir şekilde itilir. Nesne mantara dayanmalıdır. Mantar itilerek şişe içine sokulmalıdır. Bu sayede kapak genişler ve açılır.

Mantarı Şişe İçine İterek Kapağı Açma

Mantar yardımı ile şarap kapağını açma da başvurulan kolay yöntemlerden biridir. Şişe bir elinizle nesne ise diğer elinizle sıkıca tutularak kapak açma işlemi gerçekleşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şişe ve mantarın sıkıca kavranmasıdır. Aksi taktirde şişe elinizden kayabilir ya da kırılabilir. Bu yöntem yararlıdır. Ancak sonuç olarak şişe içine birkaç ufak mantar parçaları düşebilir. Mantar yardımı ile kapak açılırken etraf kirlenebilir. İster istemez şarap sıçrama işlemi gerçekleşebilir. Şarap nasıl açılır denildiği zaman akla ilk gelen ve uygulanması kolay olan yöntemler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu