Teknoloji

Sanal Para Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kripto paranın anlamı dijital ortamda geçerli olan bir mal veya hizmet karşılığında ödemek için kullanılan sanal para ürünüdür. Yani nakit paranın sanal para türünü ifade eder. Sanal para kavramı genellikle kripto para olarak geçer. Paranın dijital ortamlarda gezinmesi ve kullanılmasını kapsar.

Sanal Para

sanal para ozellikleri

Kripto para dijital platformlarda çokça kullanılan, internet aracılığı ile hizmet veren ve hiçbir merkezi kuruma bağlı olmayan sanal para ürünüdür. Sanal paralar belli bir şifre karşılığında sanal cüzdanlardan çıkartılarak dijital ortamlarda kullanılır. Tıpkı gerçek para gibi işlem görür. Kullanımı sırasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Sanal paranın en önemli yanı belli bir yere bağlı olmamasıdır. Özgür bir sanal para platformu etrafında oluşmaktadır. Ayrıca güncel olan para birimlerinden de ayrı bir şekilde hareket eder. Yasal bir sürece dahil edilmeden kullanılır. Piyasada mevcut olan arz ve talep işlerine göre değeri artmakta veya azalmaktadır. Bu yüzden güncel paralar gibi işlem görüp kullanılır. Yasal paralardan hiçbir farkı olmadan kullanım alanı oldukça yaygın bir alanı teşkil eder.

Sanal Para Nasıl Kullanılır?

Dijital para kullanımı son dönemlerde popülaritesi artmış bir para kullanım alanını teşkil etmektedir.. Günümüzde dijital para kullanımı birçok kurum ve firmalarda yaygınlaşmış durumda. Bu yüzden sanal paraya erişim için ilk olarak güvenilir bir sanal para borsası bulunmalıdır. Daha sonra ise kendi sanal cüzdanınızı oluşturmanız gerekir. Burada önemli olan husus ise kendinize ait bir anahtar kelime edinmedir. Bu anahtar kelimeler genel olarak on iki kelimeden oluşur. Bu anahtar kelimeler sayesinde para cüzdanda güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Bu tür cüzdan işlemleri genel olarak ücretsiz olur. Daha sonra ise seçmek istediğiniz sanal parayı seçmek işlemine geçilir. Bittrex, Poloniex, Bitcoin, Binance ve Bitfinex gibi borsalardan sanal para almak mümkün. Güvenilir platformlardan kripto para almak güvenlik için daha fazla önem taşır. Bu yüzden kripto para alırken güvenilir dijital para borsalarına başvurmak çok önemlidir. Ayrıca sanal para cüzdanına ait şifrenin ve anahtar kelimenin de kimseyle paylaşılmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Paranın Avantajları

Sanal paranın faydaları öncelikle dijital ortamlarda hizmet sunduğu için daha fazladır. Son dönemlerde sanal paraların her yerde kullanılması ve yorulmadan internet üzerinden kolayca harcanması sanal parayı daha avantajlı kılmış durumda. Sanal paranın sağladığı seçenekler birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

 • İstenilen zamanda para transferi gerçekleşebilir. Yani zaman kısıtlaması olmadan istenilen zaman kapsamında işlem yapma özgürlüğünü kullanıcılarına verir.
 • Her saatte işlem yapma mevcuttur. Günün 24 saatinde işlem yapılabilir.
 • Dünyanın neresinde olunursa olunsun her an işlem yapma yetkisi vardır. İşlemde aksama yaşanmadan en kısa sürede işlem sonuçlanır.
 • Birçok para yatırma platformlarında (kredi kartı ile ödeme gibi) işlem zaman alabilmekte ve yavaş ilerleyebilmektedir. Ancak kripto para alanında işlemler anında gerçekleşir
 • Mekan sınırı yoktur. Bazı sistemlerde banka üzerinden para transferi olduğu için sadece bankanın olduğu mekanlarda para transferi gerçekleşir. Ancak kripto paralarda böyle bir sorun yaşanmaz.
 • Sanal parada alt sınır yoktur. En düşük ödeme bile gerçekleşebilmektedir.
 • Sanal para birimi ülkede oluşan ekonomik durumdan asla etkilenmez.
 • Komisyon ve ücret uygulaması bulunmaz.
 • Hesap ücretleri, komisyon ve ek ödeme gibi giderler sanal para biriminde yer almaz.

Sanal Paranın Özellikleri

Kripto paranın özellikleri diğer para çekme sistemlerine göre daha farklıdır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kripto paralar taklit edilemez. Basılan kurum tarafından da keyfi olarak değerinin düşürülüp ya da yükseltilmesi söz konusu değildir.
 • Sanal para çok yüksek bir seviyededir. Şifresinin kırılması imkansızdır.
 • Sanal paralar belli bir grup içinde kullanılır. Yani kanun önünde geçerliliğe sahip bir para aracı değildir.
 • Kripto para, bir ağ parasıdır. Bu yüzden bir ağ ortamı olan internet aracılığı ile kullanılır.
 • Sanal paralara ait tüm sayısal veriler internet ortamında saklanır.
 • Kripto paralar her zaman güncellenerek sisteme kayıt edilir.
 • Sanal paralar sanal cüzdanlarda saklanır. Sanal cüzdana ait bilgiler ise sadece sanal cüzdan sahibi tarafından bilinir.
 • Anlık ve sınırsız işlem mevcuttur.

Sanal Paralar ve Piyasa Değerleri

sanal paralar ve piyasa degerleri

Kripto paralar ve piyasa verileri son dönemde birçok kurum tarafından içinde bulundukları piyasayı kapsayacak şekilde gelişme göstermektedir. Kimileri kripto piyasa verilerine yönelik kazanımların çok karlı olduğunu düşünür. Ancak bu tür piyasaların risk değerinin olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden kripto piyasasına girecek olan kişilerin bu alana dahil her şeyi araştırıp bilmeleri gerekir. Çünkü sanal paralar, sanal borsalar etrafında değer kazanır ya da değer kaybeder. Kripto para piyasası her zaman aktif olarak iş yapar. Birçok kişinin parası bu piyasalarda döndüğü için bu durum borsaları da olumlu yönde etkiler. Piyasalardaki hareketlilik canlı olduğu sürece kimi kullanıcılar borsalara yatırım da yapabilir. Bu yüzden Türkiye’de birçok piyasa değeri yüksek ve katılım oranı geniş olan kripto para borsaları mevcuttur. Ancak her sanal borsanın hacmi farklılık gösterir. Yani her para her borsada mevcut olmayabilir. Bu yüzden hangi sanal borsadan para alınacağına ya da borsaya para yükleneceğine dikkat edilmelidir. Şuan günümüzde piyasa değeri yüksek binlerce kripto para mevcuttur. Bu paralar hem kullanıcılar için hem de yatırımcılar için önem taşımaktadır.

Sanal Para Piyasası Nasıl Çalışmaktadır?

Kripto para piyasasının çalışma hacmi çok geniştir. Birçok paranın sanal ortamda bir araya gelerek oluşturduğu bu hacim kripto para piyasasını meydana getirir. Kripto para piyasası içinde yer alan tüm paralar hem kullanıcılar için kolaylık sağlar hem de sanal para piyasasını canlı tutar. Sanal para piyasası, sanal cüzdan vasıtasıyla çekilen paranın online olarak internet ortamında kullanılmasını içerir. İnternet ağı içinde birçok yerde kullanılan sanal paralar sanal piyasaya yönelik cari açığı dengeleyerek para piyasasındaki yerini korumasında yardımcı olur. Eğer sanal para piyasasında bir durgunluk yaşanırsa işte o zaman tüm kullanıcılar kripto paralarını piyasadan çekebilir. Ve piyasa değerinin sarsılmasına neden olabilir. Kripto para piyasaları her zaman risk de taşıyabilmektedir. Bu yüzden kripto para piyasalarının çalışma hacmi her zaman aynı olmaz. Zarar ve risk oranı da göz ardı edilmemelidir. Ayrıca kripto para piyasalarının ekonomik yapıya göre çalışma oranı farklılık da gösterebilir. Ekonomik yapısı canlı olmayan bir ülkenin kripto piyasası risk taşır. Ancak ekonomik yapısı gelişmiş ülkelerde yer alan kripto para piyasaları tüm risklere karşı her zaman daha esnek çalışır. Bu yüzden ülkelerin kalkınmışlık seviyeleri ya da bir ülkede yer alan ekonomik sarsıntı sanal paralara yönelik piyasaları da etkiler. Bu tür piyasaların ekonomik etkilerden etkilenme oranları da kaçınılmazdır. Özellikle sanal para piyasalarında yer alan durgunluklar her zaman iç piyasadan kaynaklı olarak meydana gelir. Bu da ister istemez sanal para piyasalarındaki çalışma oranını sarsabilir. Sanal para piyasasından sanal cüzdana para transfer edecek olan kişiler ya da sanal borsaya yatırım yapacak olan kişilerin bu tür durumlarda çokça araştırma yapmalarında yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu