Banka

Sanal Kart Nedir? Oluşturma ve Limit Açma-Kapama

Online kart oluşturma ve limit açma-kapama sanal mecralarda geçerli olan ve kredi kartı yerine geçen bir uygulamayı kapsamaktadır. Sanal kart uygulaması, online ortamlarda sıkça kullanılan bir kart türüdür. Daha güvenli olması tercih sebebidir. Sanal bir karta sahip olmak için bir mevduat hesabına ya da kredi kartına sahip olunmalıdır. Çünkü sanal kart kredi kartına ya da kişisel mevduat hesabına bağlı olarak çalışmaktadır.

Sanal Kart Oluşturma

sanal kart olusturma

Online kart oluşturma işlemi telefonla kolayca yapılabilmektedir. Bağlı olunan bir banka hesabının sayfasına giriş yapılarak ilk adım atılmış olacaktır. İnternet bankacılığı üzerinden gerekli tüm adımlar takip edilerek sanal karta erişim mümkündür. Hesabı bulunan internet bankacılığı üzerinden kredi kartı başvuruları adı altında sanal kart başvurusu tıklanarak gerçekleşebilmektedir. Ya da hesabı bulunan kartın şubesine uğrayarak da en kısa sürede online kart oluşturmak mümkün

Sanal Kart Limit Belirleme

Sanal kart limit işlemi kullanan tüketici tarafından belirlenmektedir. Sanal kart, bağlı olduğu diğer kartlara göre şekillense de limiti azaltma yetkisi verilerek limit sınırlandırılabilir. Online bankacılık ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Ancak bu durum sanal kartta olan limitin kredi kartı hesabından düşürülmesi ile gerçekleşmektedir.

Sanal Kartın Sağladığı Avantajlar

sanal kart avantajlari nelerdir

Sanal karta yönelik avantajlar kredi kartlarına oranla daha fazladır. Bunlar şu şekildedir;

 • Limit kullanıcı tarafından belirlenmektedir. Limit oluşturulmadığı sürece kart limiti sıfır görünmektedir. Yani otomatik olarak limit artışı yaşanmamaktadır.
 • Sanal kart bağlı olunan banka tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca kredi kartı gibi sanal kartın yıllık aidatı da yoktur.
 • Sanal karta yönelik başvuru süreci diğer kartlara oranla daha kolay ve daha kısa bir zamanda gerçekleşmektedir.
 • Sanal kartlar sadece internete özel bir karttır. Sadece internet bankacılığını kullanıyor olmak sanal kart için yeterlidir.
 • Online olan tüm işlemleri güvenli bir şekilde tasarlanmış bir kart özelliğini müşterilerine sunmaktadır.
 • Sanal kartla beraber hayat daha kolay olmaktadır.
 • Online tüm mecralarda sanal kartı kullanmak mümkündür.

Sanal Kartın Özellikleri

Mobil karta yönelik özellikler kredi kartlarına oranla daha fazladır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Sanal karta sahip olabilmek için herhangi bir kredi kartına ya da hesabına sahip olmak yeterlidir.
 • Sanal kart limiti sıfırdır ve müşteri tarafından limiti belirlenen bir kredi kartı özelliği taşımaktadır.
 • Akıllı sistem uygulaması mevcuttur. Yani harcamalar sanal kart bünyesinde kontrol edilmekte ve favori sektörler ya da en çok alışveriş yapılan online mecraların ürünleri sıralanabilmektedir.
 • Kişiye özel bildirimler sunarak hatırlatmalarda bulunmaktadır. Bu sayede tüm kampanyalar kolayca takip edilebilmekte ve erişim sağlanabilmektedir.
 • Yıllık aidat ücreti olmayan bir kart özelliği taşımaktadır.
 • Sanal karta yönelik uygulanan aylık faiz oranı bulunmamaktadır. Çünkü sanal kart kredi kartına bağlı olarak sunulduğu için uygulanacak olan işlemler otomatik olarak kredi kartına uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu