Genel

2021 Sağlık Raporu Ne Kadar?

Sağlık raporu fiyatı, raporu talep ettiğiniz kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Raporun ise 2021 yılı için devlet hastanelerinden alınacağı zaman ortalama 50-75 TL tek hekim olarak değil de heyet raporu olarak devlet hastanelerinden alınacağı zaman da ortalama olarak 150-200 TL’dir. Sağlık raporu sadece devlet hastanelerinden değil aynı zamanda özel hastanelerden de alınabilmektedir. Özel hastanelerde ise sağlık raporu ücreti 50-300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Rapor aynı zamanda Aile sağlığı merkezlerinden de ücretsiz bir şekilde alınabilmektedir.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu; kimi zaman sadece 1-2 hekim tarafından verilen, kimi zaman da bir heyet tarafından verilen sağlık durumunuzu gösterir belgedir. Ehliyet alırken, bazı üniversitelere kaydolurken, evlenirken, işe girerken veya lisanslı sporcu olmak istendiği zaman sizden kurumlar ya da kişiler tarafından istenilmektedir. Özel hastanelerden, devlet hastanelerden ve aile sağlığı merkezlerinden talep edilebilen sağlık raporu; talep edildiği kurumlara göre farklı fiyatlara sahiptir.

Sağlık Raporu Nerelerden Alınır?

Sağlık raporu veren yerler Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak çalışan kurumlardır. Her kurumdan sağlık raporu alamazsınız, eğer almaya çalışırsanız da sahtecilik yaptığınız için hem siz hem de raporu aldığınız kişi/kurum ceza alır. Sağlık raporu alınabilecek yerler aşağıda listelenmiştir:

 • Aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimlerinden ücretsiz olarak
  • Devlet hastanelerinden 50-200 TL arasında değişken fiyatlarla
  Sağlık Bakanlığı’na bağlı özel hastanelerden de 50-300 TL arasındaki fiyatlarla
  • Sağlık Bakanlığı’na bağlı özel klinik veya özel polikinliklerden 50-300 TL arasındaki fiyatlarla sağlık raporu alınabilmektedir.

Sağlık Raporu Türleri Nelerdir?

Sağlık raporu türleri sağlık raporunun istendiği kuruma göre değişmektedir. Raporu isteyen bazen kurum değil kişiler de olabilmektedir. Genellikle kurumlar tarafından talep edilen sağlık raporu, talep edildiği kurumlara göre aşağıda listelenmiştir:

 • Üniversiteler tarafından talep edilen sağlık raporu (Milli Savunma Üniversitesi gibi)
  • İş başvurularında işverenin talep ettiği sağlık raporu
  • Ehliyet alırken talep edilen sağlık raporu
  • Askere giderken askerlik şubesi tarafından talep edilen sağlık raporu
  • Evlilik için talep edilen sağlık raporu
  • Profesyonel sporcu olmak isteyenlerin talep ettiği sağlık raporu
  • Silah ruhsatı almak isteyenler tarafından talep edilen sağlık raporu

Sağlık raporları, talep edildiği kuruma göre özel dilekçe ya da formlar ile alınmaktadır. Bu formlar talep edilen kurumlar tarafından ya da hastaneler, klinikler veya polikinlikler tarafından verilebilmektedir.

2020 emlak vergisi ne kadar? Hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Ehliyet alırken sağlık raporu sizden istenilen önemli bir evraktır. Araç kullanacak kişilerin görme yetisinde çok büyük bir kayıp olmamalıdır. Gözlerinizin durumu, gücünüz ve diğer tüm sağlık durumunuzu gösteren bu belge; özel hastaneler, devlet hastaneleri, aile sağlığı merkezleri ve özel polikinliklerden alınmaktadır.

Ehliyet Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sürücü sağlık raporu ücreti talep ettiğiniz hastaneye göre 50-300 TL arasındadır. Ehliyet için istenilen sağlık raporu ücreti şu şekildedir:

 • Devlet hastaneleri için 50-200 TL
  • Özel hastane ve polikinlikler için 50-300 TL
  • Aile sağlığı merkezleri için ise ücretsizdir.

Ehliyet almak için sürücü kursları tarafından istenilen raporda en fazla dikkat edilen hususlardan bir tanesi gözlerinizdeki kusurlardır. Eğer gözünüzde ileri derecede bir görme kaybı varsa muhtemelen ehliyet almanıza izin verilmeyecektir.

Lisanslı Sporcu Olmak İçin Sağlık Raporu

Profesyonel sporcu olmak için istenilen sağlık raporu kan değerleriniz, gücünüz ve geçmiş hastalık durumunuzu göstermektedir. Sporcuların sağlık açısından son derece güçlü olmaları gerektiğinden, lisanslı sporcu olmak isteyen bireylerin sağlık raporuna çok dikkat edilmektedir.

Ayrıca Akbank direkt serbest hesap bilgilerine de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu