Sgk - Ssk - Bağkur

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Ve Sorgulama

Sağlık ocaklarından alınan raporlar ve yapılan testler gelişmekte olan teknolojilerin kamu kurum ve kuruluşları alt yapısıyla entegre edilmesiyle beraber internet üstünden öğrenilebilmektedir. Memleketimizde vatandaşlarının ikametlerinin bulunmuş olduğu yerlerdeki sağlık ocaklarında görev icra eden aile hekimleri yurttaşların daha iyi sağlık hizmeti alabilmeleri ve polikliniklerde vakit kaybı yaşamadan muayene olabilmeleri için hizmet vermektedir. Aile hekimlerine başvurarak idari işlemlerle ilgili sağlık raporu başta olmak suretiyle gerekli rapor talepleri karşılanabileceği gibi kan testi başta olmak suretiyle birçok tahlil aile hekimleri vasıtasıyla ile gerçekleştirilmektedir.

 

Aile hekimleri tarafınca yapılan tahlillerin sonuçlarının neler olduğunu ve sağlık raporunun kapsamı ve geçerlilik tarihi yönünden yaşanmakta olan kararsızlıkların ortadan kalkması için devlet hastanesi tahlil sonuçları da dahil olmak suretiyle bu bilgilerin internet üstünden detaylı şekilde sorgulanması ve incelenmesi olanaklıdır. Bu sayede hem yaptırılan işlemin sonuçları online olarak görülebilmekte hem de uzman doktorlara da bu tahlillerin sunumu sistem üstünden yapılabilmektedir.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Tahlil Sonuçları Nasıl Alınmaktadır?

Aile hekimleri merkezleri tarafınca düzenlenen sağlık raporları ve tahlil sonuçlarının online olarak internet üstünden öğrenilmesi olanaklıdır. T.C. kimlik no ile tahlil sonucunu öğrenme sağlık ocağında yapılmış olan muayene ve kan verme işlemleri sonrasında gerçekleştirilmektedir.

 

Kan sonuçları başta olmak suretiyle yaptırılan tüm tahlillerin sonuçlarını öğrenme kan testinin öğleye kadar verilmesi durumunda diğer günde internet üstünden öğrenilebilmekteyken öğleden sonra verilmiş olan kan numunelerinin test sonuçlarının açıklanması iki gün sonra olmaktadır. Ayrıca cuma günleri verilmiş olan kan testlerine dair kan sonuçları da pazartesi günü öğrenilebilmektedir.

Aile hekimlerinden randevu alınıp genel muayene olunabileceği gibi sağlık raporu, tahlil işlemleri de aile hekimleri vasıtası ile sağlık ocaklarında kolay bir şekilde yaptırılabilmektedir. Her vatandaşın bağlı bulunmuş olduğu bir aile hekimi sistem tarafından tayin edilmekle beraber adres değişikliklerinde yeni aile hekiminin aile sağlığı merkezlerine başvurularak belirlenmesi gerekiyor. Otomatikman adres sistemine bakılarak tayin edilmiş aile hekiminin aile sağlığı merkezlerine başvurularak değiştirilmesi olanaklıdır.

Aile hekimi sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. E-devlet internet sitesi üstünden aile hekimi sorgulama işlemi yaparak size ait hekim bilgisine ulaşabilir, sağlık raporu ve tahlil işlemlerinizi aile hekiminizin bulunmuş olduğu sağlık ocağında sıra beklemeden kolay şekilde yaptırabilirsiniz.

Aile Hekimi Tarafından Yazılan Sağlık Raporları Nereden Öğrenilir?

Aile hekimleri, nüfus müdürlüklerine yapılan ehliyet ve başvurularında sürücü olabilme muayenesi başta olmak suretiyle sağlık raporlarının tanzim edilmesi mevzularında yetkilidirler. Bağlı bulunduğunuz aile hekimine fotoğraf ve kimliğinizle beraber başvurarak sağlık raporu başvurularınızı yaptırabileceğiniz gibi raporlu ilaçların tedarik edilmesi ve hastalık raporunun alınması mevzularında da aile hekimlerinden destek alabilirsiniz.

Tahlil Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Aile hekimleri tarafınca yazılmış olan sağlık raporunun sonucunun öğrenilmesi, rapor geçerlilik tarihi ya da ilaç alım süresinin ne zamana kadar devam etmiş olduğu gibi bütün süreçlerin takip edilmesi adına Ankara aile hekimliği tahlil sonucunu öğrenme başta olmak suretiyle yazılan güncel ve geçmiş rapor bilgilerinin sorgulamasına internet üstünden erişim sağlanabilmektedir. www.enabiz.gov.tr internet sitesine T.C. kimlik numaranız ile e-nabız parolası, e-devlet parolası ya da e-şifre yardımı ile giriş yapabilirsiniz. E-nabız sistemine girişte yaygın olarak kullanılan e-Devlet parolası temin işlemlerinizi PTT şubelerinden basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber aile hekiminize talepte bulunarak da geçici e-nabız şifresine sahip olabilirsiniz.

E-nabız sistemine giriş yapılması sonrasında ana ekranın sol kısmında bulunmakta olan “Raporlarım” kısmına tıklayarak aile hekiminiz ve diğer bütün doktorlar tarafınca hazırlanan sağlık raporlarına ulaşabilir;

 • Rapor tarihi,
 • Konulmuş olan tanılar,
 • Rapor başlangıç bitiş zamanı
 • Rapor numarası,
 • Rapor türü,

Gibi detayları açılan ekranda görüntüleyerek sağlığınız ile alakalı ihtiyacınız olan süreçleri takip edebilirsiniz.

Hastane ve Sağlık Ocaklarında Yaptırılan Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilmektedir?

Hastane ve sağlık ocaklarında kan tahlili başta olmak suretiyle idrar tahlili, gaita testi gibi birçok tahlil yapılmakta olup bu tahlil sonuçları dahilinde hasta kişilerin tanı ve tedavisi yapılması amaçlanmıştır. Doktorlar tarafından son derece mühim olan bu testlerin hastalar tarafınca da öğrenilebilmesi sağlık hizmetlerinin internet ortamına aktarılmasıyla beraber olanaklı hale gelmiştir. T.C. kimlik no ile hastane tahlil sonuçları öğrenme işlemleri de sağlık raporu sorgulamalarında olduğu şeklinde www.enabiz.gov.tr internet adresi üstünden basitçe yapılabilmektedir.

E-Nabız Tahlil Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

E-Nabız sistemi üstünden tahlil sonuçlarını öğrenmek ve geçmişe yönelik tahlil sonuç detaylarına ulaşmak için e-nabız sistemine T.C. kimlik numarası ve parola ile giriş yapılması gerekir. E-Devlet parolası e-nabız sistemine girişte yaygın olarak kullanılmaktadır. E-nabız sistemine giriş yapılması sonrasında ekranın sol kısmında bulunmakta olan “Tahlillerim” bölümünden yaklaşık 5 senelik tahlil sonuç bilgisine erişim sağlanması ve bilgilerin kontrol edilmesi olanaklıdır.

Tahlil sonuçları sorgulama ekranında;

 • Hangi tarihte numune verilmiş olduğu,
 • Hangi tahlile yönelik işlem yapılmış olduğu,
 • Tahlil sonucu,
 • Tahlil sonucunun en az ve maksimum referans değeri,
 • Tahlil sonucunun grafik ve tablo bilgisiyle detaylı olarak raporlanması,
 • Hata bildiriminde bulunarak işlemin sorgulama meydana getiren kişiye ait olmadığı

İşlemleri sistem üstünden görüntülenebilmekte ve tedavi süreçlerinde böyle bir tahlilin yapılmaması durumunda tahlil sonuçlarına online olarak itiraz edilebilmektedir.

E-Nabız Sisteminden Online Olarak Öğrenebilen İşlemler Nedir?

E-Devlet sistemi üstünden sağlık hizmetlerinin online olarak yürütülmesine olanak veren E-nabız uygulaması geçmiş döneme ait alınmış olan sağlık hizmetlerinin sorgulanması ve gelecekteki sağlık planlarının takip edilmesi bakımından oldukça faydalı bir uygulamadır. E-devlet sistemi üstünden ya da www.enabiz.gov.tr internet adresi üstünden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet parolası ile hızlı bir şekilde giriş yapılabilen uygulama kapsamında;

 • Kullanıcıya yazılan reçeteler,
 • Aile hekimleri ve hastaneler tarafınca düzenlenen raporlar,
 • Hastalıklar,
 • Kalp krizi riski hesaplanması,
 • Çekilen görüntüler, röntgenler ve MR detayları,
 • Alerjiler,
 • Yapılmış olan aşılar,
 • Tahliller,
 • Düzenli olarak veya belli aralıklarla kullanılması ihtiyaç duyulan ilaçlar,
 • Geçmiş ve gelecek döneme ait hekim randevu detayları,
 • Vücut kitle endeksi hesaplanması,
 • Nabız, tansiyon ve şeker değerlerine ilişkin veriler

Sistem üstünden kontrol edilebilmekte hastaneye ya da aile hekimine yeniden müracaat etmek mecburiyetinde kalmadan sağlık hizmetleri ile ilgili takip ve sorgulama işlemleri basitçe yapılabilmektedir. Yine sistem üstünden belirleyecek olduğunuz e-nabız uygulamalarıyla düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar ile ilgili ilaç hatırlatmanızı tanımlama işlemini yapabilmektesiniz, kan ve ilik bağışı, organ bağışı şeklinde hususlarda geçmiş zaman kan bağış bilgilerini sorgulayarak ne zaman ve nereye kan bağışı yapabilecek olduğunuz mevzusunda online olarak yardım alma imkanınız vardır.

Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarları Sonuç Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Ankara başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde yapılan aile hekimine verilen tahlil sonuçları internet sitesi üstünden öğrenilebilmektedir. Ankara halk sağlığı laboratuvarlı kan sonuçları başta olmak suretiyle yapılmış olan tahlillere ilişkin sonuçlar ankaraahsl.saglik.gov.tr internet sitesi adresi üstünden tahlil verilmesinin ertesi gününden itibaren hızlı ve kolay bir şekilde sorgulama işlemini yapılabilmektedir. Ankara aile hekimleri vasıtasıyla ile yaptırılan tahlil sonuçlarını online olarak öğrenebilmek için;

Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı Sonuç Sorgulama

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Tahlil yaptırılırken hastaya verilmiş olan barkod numarası,
 • Soyadı

Detayları ile Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı internet sitesinde sorgulama yapılması gerekmektedir. Tahlil esnasında tarafınıza verilmiş olan barkod numarasının kayıp edilmemesi ve sorgu esnasında bu numaranın sorgulama ekranına yazılmaması sorgulama neticesinin öğrenilmesini engelleyecek olduğundan tahlil verirken size tahsis edilmiş olan barkod numarasının bir kenara not edilmesi oldukça mühim bir konu olmaktadır. Diğer şehirlerde yapılan tahlil verme işlemleri sonuçları da aile hekiminin bulunmuş olduğu şehirdeki aile sağlığı merkezleri internet siteleri üstünden hızlı bir şekilde öğrenilebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu