Genel

Ruj Nasıl Sürülür? Ruj Sürerken Yapılan 5 Hata

Ruj sürme şekli rujun dudaklarınızda daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilmekte ve dudaklarınızda duruş şeklini düzenlemekte önem arz etmektedir. Rujun uygun şekilde sürülmemesi durumunda dudaklarda topaklanma, deri kalkması, dışarıdan hoş olmayan bir duruş ve kuruluk sorunları meydana gelebilir. Hassas bünyeler için doğru rujun tercih edilmemesi durumunda uçuk meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişilerin ruj sürmeden önce hem uygun ruju bulması, hem doğru sürüş tekniklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Nemlendirici Kullanmadan Ruj Sürmeyin

nemlendirici kullanmadan ruj surmeyin

Nemlendirici sürmeden ruj kullanmak, dudakların ruj içindeki yağı emmesine, dolayısıyla günün sonunda dudaklarda ruj topaklanmaları meydana gelmesine neden olur. rujun nemlendirici kullanmadan sürülmesi sonucunda dudaklar nemini kaybeder. Nemlendirici, dudakların pürüzsüz, nemli ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle mat rujlarda ortaya çıkan çatlama görünümünün önüne geçer. Dudaklar zaman içinde rujun içindeki nemi ve yağı emer. Dolayısıyla dışarıdan nemlenme olanağı ortadan kalkar. Bu da gün içinde dudaklarınızın kaplı olduğu ruj nedeniyle hava almamasına, nemi bulamamasına neden olur.

Dudaklarınıza Peeling Yapın

Dudak peelingi yapmak, dudakların ölü derilerden arındırılmasını sağlar. Bu sayede dudaklar sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bunu yapmak için dışarıdan dudak peelingi almanıza gerek yoktur. Evde kendi imkanlarınızla da dudaklarınızı ölü derilerden arındırabilirsiniz. Şeker, bak ve sıcak suyu karıştırarak bir peeling elde edebilirsiniz. Bununla yapacağınız küçük bir dudak masajı ile dudaklarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Taze olarak yapıp kullanmanızda fayda olacak bu yöntemi haftada 2 kez yapmanız yeterlidir. Çok fazla peeling yapmak dudaklarınızda yaralar açılmasına ve uçuk çıkarmanıza neden olabilir.

Peeling yapmadan ruj sürmeniz durumunda dudaklarınızdaki ölü deriler, ruju emer. Bu nedenle fondötenlerde meydana gelen kusma görünümü dudaklarınızda da ortaya çıkabilir. Kalkmış ölü deriler, ruju içine alabilir ve bu hiç hoş görünmeyecektir.

Dudak Kalemini Seçerken Dikkat Edin

Doğru dudak kalemini seçmek için, kalemin rujunuzla arasındaki ton farkının en fazla 2 ton olmasına dikkat etmelisiniz. Ruj ile aynı tonda kullanılan dudak kalemi, sadece rujun sınırlarını belirler. Bu da kalemin amacına uygun kullanılmamış olması anlamına gelir. Ancak dudak kalemini rujunuzdan 2 ton koyu kullanmanız durumunda dudaklarınız daha dolgun, büyük ve sağlıklı görünür.

Dudak kalemini rujdan önce sürmelisiniz. Bu sayede ruj dudağınıza daha kolay adapte olur. Dudak kalemi de daha iyi bir şekilde, yayılmadan  ve dudağınızda dağılmadan kalır. Aynı zamanda önce dudak kalemi sürmek, doğal bir görünüme yardımcı olmaktadır. kalemin sonradan sürülmesi halinde kalem kalıplaşır ve yapay bir görüntü ortaya çıkarır.

Ruju Kenarlardan Başlayarak Sürmeyin

ruj kenarlardan baslayarak surmeyin

Ruju sürerken kenarlardan başlamak, rujun dudak kenarlarında topaklanmasına neden olabilir. Kenardan başlanan ruj ortaya gelindiğinde yoğunluğunu kaybeder. Dolayısıyla dudaklarınızın ortasına dikkat çekmeniz gerekirken kenarları daha fazla göze çarpar. Ruj sürerken ortadan başlamalı, önce ortanın bir yarısına, sonra diğer yarısına sürmelisiniz.

Uygun Ruj Rengini Tercih Edin

Ruj rengini seçmek için yapmanız gereken, ten renginizi göz önüne almak olmalıdır. Daha doğal bir görünüm elde etmek için ten renginizin tamamen zıttı bir ruju tercih etmemelisiniz. Günlük makyajlarda açık renk tene yine açık renk tonlar tercih edilmelidir. Beyaz tenli iseniz yapmanız gereken daha çok şeftali tonları, uçuk pembe rujlar ve parlatıcılar kullanmak olmalıdır. Esmer tene ise daha koyu kahveler ve kırmızılar eşlik etmelidir. Ancak önemli bir yemek ya da gece gezmesi söz konusu ise, kullanacağınız ruj ile dikkat çekmek istiyorsanız tamamen zıtları tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu