Hukuk

Resmi Evrakta Sahtecilik Zamanaşımı Ne Kadar?

Resmi evrakta sahtecilik zamanaşımı, 8 yıl olarak belirlenmiştir. Resmi evrakta sahtecilik suçu, şikayete bağlı bir suç olmamasından dolayı belli bir şikayet süresi ve zamanaşımı yoktur.  Suçun işlendiği andan itibaren savcılığa 8 yıl içerisinde şikayette bulunulabilir. Şikayette bulunma ne kadar erken olursa, yapılan soruşturma o kadar etkili olacaktır. Resmi evrakta sahtecilik zamanaaşımı, sadece suçun zarar verdiği kişiyle ilgili olmamasından dolayı şikayet konusunda diğer suçlara göre farklılık göstermektedir.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu Nedir?

resmi evrakta sahtecilik sucu nedir

Resmi evrakta sahtecilik suçu, kamu güvevini olumsuz yönde etkileyen suçlar kapsamında ele alınmaktadır. Resmi belgede sahtecilik suçu, aşağıda verilen 3 şekilde işlenebilir.

  • Resmi belgenin sahtesinin düzenlenmesi
  • Gerçekten resmi olan belgenin, başkalarını kandırmaya yönelik yeniden düzenlenmesi
  • Gerçekten resmi olmayan belgenin kullanılması

Resmi Evrakta Sahtecilik Neden Şikayete Bağlı Değildir?

Resmi evrakta sahtecilik suçunun şikayete bağlı olmamasının temel sebebi, mağdur konumunda devletin bulunmasıdır. Suçun kendisine yönelik işlendiği, kandırılmış kişi hukuk dilinde suçtan zarar gören kişi olarak tanımlanır. Mağdur tanımı ise devlet için yapılmaktadır. Resmi evrakta sahtecilik her şeyden önce devlete karşı işlenmiş bir suç olup, kamu güvenimi sarsan bir noktada durmaktadır. Resmi evrakta sahtecilik zamanaşımı, bu sebeple diğer zamanaşımı uygulamalarından farklı olarak ele alınır.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçunun Şartları Nelerdir?

resmi evrakta sahtecilik sucu sartlari nelerdir

Bir suçun resmi evrakta sahtecilik olarak tanımlanması için söz konusu belgenin, düzenleyenin vb. etmenlerin çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir.Resmi evrakta sahtecilik suçunun oluşması için, resmi belge şu özelliklere sahip olmalıdır.

  • Resmi evrak okunaklı, içeriği anlaşılabilir olmalıdır.
  • Resmi evrak, hukuki değeri olmalı yani delil değeri taşımalıdır. Bir suçun doğmasına sebep olmuyor ya da bir hakkın alınmasına engel yaratmıyorsa delil değeri taşımaz.
  • Sahte olduğu iddia edilen belgenin gerçeğinin düzenlendiği kesin olmalıdır.
  • Sahte olduğu iddia edilen belgenin gerçeğinin mutlaka bir kamu görevlisi tarafından düzenleniyor olması gerekir.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçunun Zararları Nelerdir?

Resmi evrakta sahtecilik suçunun zararları, sadece toplumsal güvenin kırılması değildir. Bireylerin aldatılmasına, maddi ve manevi olarak zarar görmesine de sebep olabilmektedir. Resmi belge sahteciliğinin kovuşturmasının yapıldığı mahkemelerde, sadece suçun doğurduğu sonuçlar incelenmez. Ortaya çıkmadığı halde çıkma ihtimali olan sonuçlarda incelenmektedir. Resmi evrakta sahtecilik zamanaşımı, bu suçun derinlikli sebepleri ve ihtimallere dayanan sonuçlarına da bağlı olarak 8 yıl olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu