Hukuk

Reddi Miras Nedir,Hangi Durumlarda Yapılır?

Reddi miras kişinin ölmesi üzerine yasal olarak mirasçısı olan kişilerin, varisten kalan alacakları, borçları ve malları reddetmesi anlamına gelmektedir. Reddi miras kısmen yapılamaz. Mirasın reddedilmesi durumunda varisten kalan tüm mallar ve borçlar reddilmiş olacaktır. Mirasçılık, varis konumundaki kişinin ölümüyle otomatik olarak gerçekleşir. Ortada vasiyet olmasa dahi yasal olan murislere miras direk aktarılmaktadır. Hukuken kendiliğinden gerçekleşen muris olma durumundan reddi miras yapılarak çıkılabilir. Reddi miras genellikle varisin bıraktığı borçların mallarından daha fazla olduğu durumlarda yapılamaktadır. Mirasın reddedilmediği durumda muris ya da murisler, varisin borçlarını da ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Reddi Miras Nasıl Yapılmaktadır?

reddi miras nasil yapilmaktadir

Reddi miras hakkının kullanılması için belli bir süre ve aşamalı işlemler bulunmaktadır. Reddi miras için tüm Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun varis konumundaki kişinin ikamet ettiği yerdeki mahkemeye yapılması daha uygun olmakla beraber zorunlu değildir. Reddi miras için başvuru sözlü ya da yazılı şekilde yapılabilmektedir. Herhangi şekil şartları bulunmamaktadır.

Reddi Miras Hakkını Kullanmak İçin Belli Bir Süre Var Mıdır?

Reddi miras hakkını kullanmak için belirlenen süre 3 aydır. Mirasçı olan kişinin varisin ölümünden  sonraki 3 ay içerisinde reddi miras yapması gerekmektedir. Aksi takdirde mirası kabul etmiş sayılacaktır. Mirasçı kişi muris olduğunu varisin ölümünden daha sonra öğrendiyse, reddi miras hakkı öğrendikten sonraki 3 ay olarak belirlenmiştir.

Reddi Mirasın İptali Olabilir Mi?

Reddi mirasın iptali normal şartlar altında mümkün olmamaktadır. Ancak reddi miras yapan kişinin mirası baskı altında ya da zorlama yoluyla reddetmesine bağlı olarak iptali söz konusu olabilir. Muris kişi reddi mirasın iptali için dava açmak durumundadır. Açtığı davayı kazanabilmesi için reddi mirası tehdit vb. bir sebeple yaptığını kanıtlaması gerekmektedir.

Mirasın Hükmen Reddedilmesi Ne Anlama Gelmektedir?

reddi miras iptali olabili rmi

Mirasın reddedilmesi konusunda başka bir durum da mirasın hükmen reddedilmesidir. Bu durum ölen kişinin borçlarını ödeyemeyeceğinin ölmeden önce tespit edilmesi durumunda gerçekleşen reddetme seçeneğidir. Bu noktada mirasçının herhangi bir işlem yapması gerekmez. Ölen kişinin ölmeden önce borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğuna dair tespit yapılmış olduğundan, muris kişinin borçları ödemesi gerekmez. Aynı zamanda varisten kalan herhangi bir malı da alamaz. Bu reddetme biçimi kendiliğinden gelişmektedir. Reddi miras konusunda gerçekten reddetme daha sıklıkla görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu