Sgk - Ssk - Bağkur

Reçete Kodu Sorgulama

itfaiye eri aylık maaşı ne kadar oldu, itfaiye eri olmak istemekte olan ve hali hazırda itfaiye eri olanların yanıtını en çok merak ettikleri sual kuşku yok ki. İtfaiye teşkilatı yerel yönetimlerin en kritik birimlerinden birisi. 2018 itfaiyeci maaşları ne kadar oldu? Göreve yeni başlayan itfaiye eri ne kadar aylık maaş alır? İtfaiyeciler fazla mesai alıyor mu? İtfaiye sosyal denge tazminatı ne kadar olmaktadır? Gibi itfaiyeci aylık maaşı ve itfaiyecilerin maaşa ek olarak almış olduğu bütün ücretler hakkında bütün bilinmesi gerekenler makalemizde.

 

İtfaiyeci Maaşları

 

İtfaiye teşkilatı, belediyeler bünyesinde hizmet veren, yangın söndürme ve arama kurtarma gibi halkın mal ve can güvenliğini sağlamak gibi mühim bir görevi yapan bir teşkilat. İtfaiye teşkilatı bünyesindeki itfaiyeci çalışan rütbe hiyerarşisine tabidir. İtfaiye çalışanı rütbeleri sırasıyla; itfaiye eri, itfaiye çavuşu, itfaiye başçavuşu ve itfaiye amiri şeklindedir.

 

İtfaiye çalışanı diğer bir deyişle itfaiyeciler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi konumdalar ve devlet memuru aylık maaş tablosuna göre aylık maaş alılar. Ancak itfaiyeciler belediye çalışanı olduğundan diğer kamu kurumu personelinden farklı olarak maaşlarına ek para ve ödemeler almaktadırlar. Makalemizde ilk önce itfaiyeci maaşları ne kadar olduğuna değinceğiz. İtfaiye çalışanının maaşlarına ek olarak aldıkları, tazminat ve fazla mesai ücreti gibi ek ücretleri itfaiye eri aylık maaş hesaplama başlığı altında enine boyuna izah edeceğiz.

2018 İtfaiye Eri Aylık Maaşı Ne Kadar?

İtfaiye çalışanı devlet memuru statüsündedir ve memur aylık maaşı alır. Hükümet temsilcileri ile devlet memuru sendikaları arasında yürütülen devlet memuru maaşlarına zam görüşmeleri geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Görüşmeler sonucunda devlet memuru maaşlarına 2018 Ocak ayında yüzde 4, Temmuz ayında yüzde 3 buçuk, 2019 Ocak ayında %4, Temmuz ayında %5 zam yapılmasına karar verildi. Zam oranlarının açıklanmasının ardından 2018 göreve yeni başlamış olan itfaiye eri aylık maaşları belirlenmiş oldu.

 

Bu zam oranlarına göre göreve yeni başlayan itfaiye eri aylık maaşı;

 • 2018 Ocak ayında 2830 Türk lirası
 • 2019 Temmuz ayında 2930 Türk lirası
 • 2019 Ocak ayında 3046 Türk lirası
 • 2019 Temmuz ayında 3193 Türk lirası

Bu aylık maaş tutarları bekar bir itfaiye eri için geçerli olmaktadır, eş ve çocuk yardımı dahil değildir. Memurlara ödenen eş ve çocuk yardımı memur aylık maaş zamları ile birlikte zamlanmaktadır. 2018 Ocak ayı itibariyle işsiz eş yardımı 228 Türk lirası’dir. Ayrıca 2018 Ocak itibariyle 0-6 yaş arası çocuk için 54 Türk lirası, 6 yaşından büyük çocuk için ise 27 Türk lirası çocuk yardımı ödenir. Bu sebeple 2018 Ocak itibariyle 6 yaşından ufak 2 çocuklu göreve yeni başlamış bir itfaiye eri 3136 Türk lirası’ye kadar aylık maaş alabilecektir. Bunlara ek olarak 2018 ve 2019 senesinde enflasyon oranı devlet memuru aylık maaş zammı üzerinde gerçekleşirse, enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak.

 

İtfaiye Eri Aylık maaş Hesaplama

Makalemizin başlarında itfaiye erlerinin aylık maaşlarına ek ödeneler aldığından bahsetmiştik. Şimdi bu ek ödeme ve tazminatlar konusunu detaylı olarak anlatalım. Belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturmakta olan devlet kurumlarıdır. Belediyeler kendi bütçelerinden çalışanlarına maktu mesai (fazla mesai) parası, sosyal denge tazminatı gibi ödemeler yapabilmektedir.

Sosyal Denge Tazminatı (Sosyal Denge Sözleşmesi)

Belediyelerin, personellerine en yüksek miktarda ek ödeme yapmasını sosyal denge tazminatı sağlamaktadır. Belediyelerin bu tazminatı ödeme gibi bir mecburiyeti yoktur. Ancak fazlaca sayıda belediye personeline bu tazminatı ödemektedir. Bu tazminatı belediyenin personeline ödeyebilmesi için bütçesinin artıda olması şu demek oluyor ki kar ediyor olması gerekiyor. Sosyal denge tazminatının ne kadar olacağına belediye meclisi karar vermektedir. Sosyal Denge tazminatı günümüz şartlarında en fazla 795 Türk lirası olabilir.

 

2018 Ocak ayı itibariyle 2830 Türk lirası aylık maaş alan bekar göreve yeni başlamış olan itfaiye eri aylık maaşı bu tazminatla beraber 3625 Türk lirası‘ye çıkar. Şayet itfaiye eri evli ve 2 çocuklu olursa aylık maaşı 4000 Türk lirası’ye kadar çıkar.

 

İtfaiye Fazla Mesai Ücretleri (Maktu Mesai) Ne Kadar?

İtfaiye personelin almış olduğu öteki bir ek ödeme türü ise maktu mesai yani fazla mesai parası.

İtfaiye Maktu Mesai Paraları;

 • Nüfusu 10.000’den az olan belediyeler  en fazla 230 Türk lirası
 • 10.001 – 50.000 arası olan belediyeler  en fazla 247 Türk lirası
 • 50.001 – 100.000 arası olan belediyeler en fazla 274 Türk lirası
 • 100.001 – 250.000 arası olan belediyeler  en fazla 309 Türk lirası
 • 250.001 – 1.000.000 arası olan belediyeler  en fazla 368 Türk lirası
 • 1.000.001’den fazla olan belediyeler  en fazla 428 Türk lirası
 • Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri hariç öteki büyükşehir belediyeleri en fazla 428 Türk lirası
 • Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri en fazla 569 Türk lirası

Tüm bu ek ödemeler ile itfaiye eri aylık maaş hesaplama işlemi yaptığımızda bir itfaiye eri 4600 Türk lirası kadar aylık maaş söz konusu olabilmektedir. Ayrıca itfaiyeciler diğer bütün memurlarda olduğu gibi hizmet süreleri arttıkça derece kademe ilerlemesi yaparlar. hizmet süresi artıp derece kademe ilerledikçe aylık maaş da artış gösterir. 15 yıldan fazla hizmeti olan bir itfaiye eri, yukarıda saydığımız diğer ek ödemeleri de hesaba katınca 5000 Türk lirası‘ye kadar aylık maaş alması olanaklı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu