Memur

2021 Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

2021 yılı Radyoloji teknikeri aylık maaşı alabilmek için üniversite okullarının tıbbı görüntüleme ve radyoloji alanı yüksek okulu bölümünde iki senelik eğitimi tamamlayıp mezun olmak ve böylelikle Radyoloji teknikeri unvanını almış olmanız gerekiyor. Radyoloji teknikerleri ön lisans düzeyinde kadroya dahildirler ve mezuniyetlerinden sonra onuncu derecenin ikinci kademesinden memuriyet görevine başlarlar.

 

Radyoloji teknikerlerinin aylık maaşları özel sektör ve devlet hastanelerinden çalışma durumuna bakarak farklılık göstermektedir. Özel sektör personelleri için sabit bir tutar vermek doğru olmaz. Sağlık kuruluşlarının yoğunluk ve yayılımına bakılarak değişiklik göstermektedir.

Radyoloji Teknikerliği Nedir?

 

Radyoloji teknikerliği sağlık sektöründe görev icra eden çalışanlar arasında hizmet vermekte ve x ışını kullanılan durumlarda doktorların talimatları doğrultusunda gereken görüntülemeleri halletmeye yardımcı olmaktadır. Tıbbi görüntülerdeki gelişmeler teknolojini gelişmesi ile yükseliş göstermiş ve bundan dolayı sağlık sektöründe radyoloji teknikerliği mühim bir meslek olmaya başlamıştır. Röntgen teknikerliği hizmeti veren kimselere halk arasında röntgen teknikeri de denilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafınca yapılan radyoloji tekniker atamaları giderek artmakta bu nedenle radyoloji teknikerliği mesleğine yönelim fazlalaşmaktadır. Radyoloji teknikerliği hizmetinde bulunmak için üniversitelerin radyoloji bölümü 2 senelik ön lisans mezunu olmak gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus radyoloji teknikerliği ve radyoloji teknisyenliğinin farklı oluşudur. İki meslek arasında bulunmakta olan fark ise eğitim ve ön lisans farkı olmaktadır.

 

Radyoloji Teknikerlerinin Görevleri Nedir?

Radyoloji teknikeri görevi ve sorumlulukları şöyle sıralanmaktadır;

 • Röntgen, tomografi ve mamografi cihaz çekimlerini yapmaktadır.
 • Radyografi işlemi hakkında hasta ve yakınlarını bilgilendirmektedir.
 • Hasta yakınlarının radyasyon ışınlarından etkilenmesi adına ihtiyaç duyulan önlemleri almaktadır.
 • Servislerde yapılacak röntgen çekimlerimin cihazların taşınması ve kullanımını yapmaktadır.
 • Servis çalışanlarını radyasyondan etkilenmemeleri için uyarır ve gerekli hallerde servis dışına çıkmaları çağrı yapmaktadır.
 • Hasta bilgilerini girer ve elde edilmiş olan görüntü sonuçlarını CD veya film olarak basar.
 • Röntgen teşhis laboratuvarlarında bulunmakta olan her türlü cihazın bakım ve temizliğinden sorumludur. Cihazları işletme kullanıma hazır halde bulundurmaktadır.
 • Cihaz arızalarını alakalı servislere bildirmekle sorumludur.
 • Radyoloji bölümünde çalışan ve stajyerlere olarak görev yapanların eğitimlerine destek olmaktadır.

 

 

2021 Radyoloji Tekniker Maaşları

Enflasyon farkı ile birlikte devlet memuru maaşlarına yapılmış olan %5,49 oranında zamların ardından Radyoloji teknikeri maaşları 2021 senesinde 4,100 Türk lirası olarak verilmeye başlandı. Belirtilen miktara radyoloji teknikerlerinin almış olduğu ek ödemeler dâhil edilmemiştir. Radyoloji teknikerlerinin maaşları yanı sıra aldıkları ek ödemeler şöyledir;

 • Eş ve çocuklar için yapılmakta olan yardımlar,
 • Nöbet paraları,
 • Radyoloji teknikeri döner sermaye ücreti şeklinde ödemeleri almaktadırlar.

Radyoloji Tekniker Aylık maaş Hesaplamaları

Radyoloji teknikerlerinin aylık maaşlarına ek olarak aldıkları ödenekler 1.500 Türk lirası civarında olmaktadır. Evli olan bir radyoloji teknikerinin eş ve çocuk yardımı olarak almakta olduğu ek ödenekler şu biçimde olmaktadır;

 • Eşleri çalışmayanların aldıkları eş yardım ücreti daha önce 251,68 Türk lirası olarak ödenmekteyken şu anda 278,58 Türk lirası ye yükselmiştir.
 • 6 yaşından küçük çocukları bulunanların aldıkları çocuk yardımı ücreti daha önce 58,98 Türk lirası olarak ödenmekteyken 65,28 Türk lirası ye yükselmiştir.
 • 6 yaşından daha büyük çocukları bulunanların aldıkları çocuk yardımı ücreti daha öncesinde 29,49 Türk lirası olarak ödenmekteyken 32,64 Türk lirası ye yükselmiştir.
 • Eşi işsiz ve 5 yaşından küçük 2 çocuk sahibi bir teknikerin almış olduğu eş ve çocuk yardımı ücreti toplamda 409 Türk lirası olarak verilmektedir.

Radyoloji teknikerlerinin hastane döner sermayesinden aldıkları ek ödenekler çalıştıkları hastaneye bakılarak farklılık göstermektedir. Genel olarak harsta trafiği yoğun olan büyük şehirdeki hastanelerde görev icra eden teknikerlerin döner sermayeden aldıkları ek ödenek ücreti 850 Türk lirası ye kadar yükselmektedir. Nispeten daha küçük yerlerdeki hasta trafiği az olan hastanelerde çalışmakta olan radyasyon teknikerlerin döner sermayeden aldıkları ek ödenekler 400 Türk lirası ye kadar olmaktadır.

Döner sermaye ödenekleri sağlık kuruluşlarının sağlamış olduğu ek ödenekler arasında ön plana çıkan mühim ek ödenekler arasında yer almaktadır ve sağlık personellerine katkı sağlayan yüksek ödenekler arasında bulunuyor. Radyoloji teknikerlerini aldıkları ek ödenekler arasında bulunan nöbet paraları tutarları saatlik olarak şu şekilde belirlenmiştir;

 • Normal nöbet ücret tutarı 10,53 Türk lirası olarak belirlenmiştir.
 • Dini Bayramlarda nöbet ücret tutarı 17,19 Türk lirası olarak belirlenmiştir.
 • Diyaliz, ameliyathane, acil servis, 112 acil ve yoğun bakımda tutulan normal nöbetlerin ücret tutarı 15,80 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

 

 

 

Radyoloji teknikerlerinin saatlik olarak belirlenmiş olan tutarlardan kazandıkları miktarlar hasta sayısına ve çalışan azlığına bakarak belirlenmiş olan nöbet sayılarına göre 400 Türk lirası ila 500 Türk lirası civarı olabilmektedir.

Radyoloji Teknikerleri Özel ve Devlet Hastaneleri Maaşları

Bir takım devlet hastaneleri özellikle de üniversite hastaneleri sözleşmeli radyoloji teknikerleri çalıştırmayı tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise sözleşmeli teknikerlerin maaşlarının kadrolu teknikerlerden 300 Türk lirası daha az olmasıdır. Son zamların ardından belirlenmiş olan Radyoloji teknikeri sözleşmeli maaşları ek ödemeler ile birlikte 3.750 Türk lirası ila 4.000 Türk lirası kadar olmaktadır.

Devlet hastanelerine atamaları yapılamayan radyoloji teknikerleri özel sektörlerde çalışma olanağı bulabilmekte ve özel sektör hastaneleri kadrolarına dahil olabilmektedirler. Yurt geneline dağılmış olan fazla yoğunluğa sahip özel sektör radyoloji teknikerlerinin aldıkları aylık maaşlar 3.500 Türk lirası ile 4.000 Türk lirası arasında bulunuyor. Buna karşı daha küçük yerleşim yerlerinde bulunmakta olan özel sağlık sektörlerinde çalışan radyoloji teknikerleri maaşları özel hastane ücretleri 2.500 Türk lirası ile 3.000 Türk lirası arasında bulunuyor.

Hizmet Yılına Göre Radyoloji Teknikerleri Aylık Maaş Tablosu

Radyoloji teknikerlerinin hizmet seneleri çoğaldıkça derece ve kademelerinde yükseliş olmaktadır. Radyoloji uzmanı aylık maaşı kademe arttıkça yükselmekte ve teknikerlerin hizmet yıllına bakarak aldıkları aylık maaş tablosu şu biçimde olmaktadır;

 • İlk atamalarını alan 10/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4100 Türk lirası olmaktadır.
 • 3 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 9/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4160 Türk lirası olmaktadır.
 • 6 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 8/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4172 Türk lirası olmaktadır.
 • 9 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 7/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4210 Türk lirası olmaktadır.
 • 12 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 6/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4240 Türk lirası olmaktadır.
 • 15 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 5/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4295 Türk lirası olmaktadır.
 • 18 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 4/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4320 Türk lirası olmaktadır.
 • 21 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 3/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4332 Türk lirası olmaktadır.
 • 24 senelik hizmet süresi bulunmakta olan 2/2 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4400 Türk lirası olmaktadır.
 • 25 sene ve üstü hizmet süresi bulunmakta olan 1/4 derece ve kademeye sahip radyoloji teknikerlerinin aldıkları net aylık maaş ücreti 4516 Türk lirası olmaktadır.

 

 

Tabloda belirtilmiş olan aylık maaş tutarlarına ek ödemeler dâhil edilmemiştir. Döner sermaye, nöbet parası, eş ve çocuk yardımı gibi hak edilmiş olan ek ödenekler radyoloji teknikerlerinin aldıkları maaşların daha yüksek olmasını sağlamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu