Memur

PTT Personel Alımı 2021 Nasıl Başvurulur ve Şartlar

PTT her sene personel alımı yapmaktadır. Ancak kurumun aramış olduğu bir takım koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları taşıyan kimseler, kurumun personel alabilmek için uygulayacağı usule bakılarak sınavlara tabi tutulur. Alımların 2021 senesi içinde de yapılmaya devam edeceği söylenmektedir. Personel alımı için müracaat formunu doldurmak gerekiyor. yazımızda personel alım koşulları, başvurunun nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

PTT Personel Alımı

Kurum tarafınca geçtiğimiz sene 55 bin personel alımı yapılacağı duyurulmuştu. Personel açığının giderilmesi amacı ile kurum tarafınca zaman zaman personel alım ilanları yayınlanmaktadır. Posta ve Telgraf Teşkilatı eskisi gibi belli görev alanı olan bir kurum değil. Eskiden olduğu gibi yalnızca mektup gönderme işlemi yapılmamaktadır. Kurum posta, APS, kurye gönderimleri de yapmaktadır. Bununla beraber havale ve hesap işlemleri de ATM’ler sayesinde veya şubelerin gişelerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yanı sıra, vergi ve ceza ödemesi, fatura ödemesi yapılabilmektedir. Hatta hızlı geçiş sistemi hesaplarına yükleme bile yapılabilmektedir. Bütün bu hizmetlerin vatandaşa verilmesi ile beraber PTT’nin de iş yükü artmış durumdadır. Kargo işlemleri yalnızca yurt içine değil yurt dışına da yapılabilmektedir.

Bütün bu işlemlerin yoğunluğundan ve devamlı olarak yeni şube açılmasından ötürü, iş yükünün de azaltılması nedeni ile kurum tarafınca değişik dönemlerde ilanlar yayınlanmaktadır. Kurum sene içerisinde yazılı bir sınav düzenlemiş ve bu sınavla gişe görevlisi, postacı, uzman yardımcısı vb. personel alımı yapacağını duyurdu. Buradan alınmış olan puanlar ile bir sıralama yapılmıştır ve sıralama sonrasında mülakata çağrılacak olan adaylar belirlenmiştir. Kurum tarafınca bu alımların 2021 senesinde da yapılması beklenmektedir. 

》》  Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur? Nasıl Öğrenilir?

PTT Personel Alım Şartları

Yeni bir uygulama olarak bundan sonra kurumlar kendi sınavlarını yapmakta ve personellerini yaptıkları bu sınavlara bakarak almaktadır. Personel alımında kurumlar tarafınca genel olarak belirtilmiş genel koşullar bulunmaktadır. Hatta ilan edilen kadrolara bakılarak aranan özel koşullar da bulunmaktadır. Kurum tarafınca yapılacak olan alımlarda geçerli olan genel koşullar altta yazılı olan gibidir;

 • TC vatandaşı olmak
 • Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’ ndan kurum tarafınca istenen puanı almış olmak gerekiyor
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak
 • Adayların herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmaması gerekiyor
 • Gerekli mezuniyet koşullarına sahip olmak gerekiyor
 • Erkek adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması gerekiyor
 • Görev yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir fiziki veya zihinsel engeli bulunmaması gerekiyor
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzer, altı aydan daha çok hapis cezası açmamak, affa bile uğrasa devlete veya anayasal bütünlüğe karşı suç işlememiş olmak gerekiyor
 • Daha evvel çalışılan kurumdan yüz kızartıcı suçlar nedeni ile ayrılmamış olmak gerekiyor.

İlan edilen kadrolara göre aranan başka koşullar da bulunmaktadır. Bu koşullar yayınlanan ilanlara göre farklılık göstermektedir.

PTTPAL 2021 senesi içinde personel alımı yapacağını açıklamıştır. Yayınlanan ilanda yukarıdaki koşullar haricinde aranan özel koşullar da bulunmaktadır. Personel alımı zırhlı arabalarda görevlendirilmek üzere yapılacak. Alınacak olan olan personel sayısı ise 1100‘ dür. Firmanın iştiraki olan Para Lojistik Özel Güvenlik Hizmetleri bünyesine yapılacak olan alım ile alakalı ayrıntılar yurttaşlarımız tarafınca merak edilmektedir. PTTPAL Haziran ayında kuruldu. İştirakin mühim görevleri bulunmaktadır. Kıymetli eşyaların, madenlerin ve evrakların taşınması, gece kasası hizmeti, nakdin yönetimi, fiziki güvenlik hizmeti, kıymetli madenlerin saklanması ve işlenmesi vb. hizmetler verilmektedir..

》》  Zabıt Katibi Nasıl Olunur? 2021 Şartları Nelerdir?

Sene sonuna kadar 6 tane şube açılması beklenmektedir. Bu şehirler İstanbul, Adana, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli olmaktadır. Firmanın 2021 senesi için hedefleri içinde şube sayısının 40′ a çıkması bulunmaktadır. Hatta 360 zırhlı vasıta ile yoluna devam etmeyi amaçlamaktadır. Ayırca ATM hizmeti vermek de amaçlamaktadır. 24 merkezde ise madeni para deposu oluşturmak amaçlanmaktadır. Alınacak olan çalışan ise bu zırhlı arabalarda görevlendirilecektir. 

 1. Erkek adaylar için 22-32 yaş, kadın adaylar için 18-27 yaş 
 2. Erkekler için aranan mezuniyet koşulu orta okul olurken, bayanlarda lise
 3. Erkek adayları 1,73 boya, kadın adayların ise 1,64 boya sahip olması
 4. Erkek adayların askerlik ile ilişiklerinin olmaması
 5. Para ve kıymetli eşya taşınması mevzusunda tecrübeli olmak
 6. Kamu haklarından yoksun olmamak
 7. Silahlı özel güvenlik eğitimli olmak ve kimlik kartı sahibi olmak
 8. İnsan ilişkileri, diksiyon, konuşma tarzı, diksiyon ve hitap mevzularında kendini geliştirmiş olmak
 9. Herhangi bir madde kaçakçılığından ötürü hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Zırhlı araçlar için alınması düşünülen 1100 personel alımı için müracaatlar daha başlamamıştır. Müracaatlar alındıktan sonrasında yapılan araştırma sonrası koşulları taşıdığı düşünülen adaylar yapılacak olan sözlü sınava çağrılacaktır. Yapılmış olan sözlü sınavlarda başarıya ulaşmış olan adaylar işe başlatılacaktır. Herhangi bir kadro gereksinimi olursa alımların 2021 senesinde de farklı dönemlerde yapılacağı söylenmektedir.

》》  2021 İtfaiyeci Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Sözlü Sınav Ne Zaman Yapılacak?

Sözlü sınavda adaylara yöneltilecek olan sorulara ilişkin konular farklılık göstermektedir. Genel kültürün yanı sıra, duruş, hal, hareketler, karşılaştırma gücü, mevzuyu kavrama yeteneği, temsil kabiliyeti, özgüven vb. mevzular değerlendirilecektir. Şahısın sahip olduğu bu özelliklerin çalışma koşullarına makul olup olmadığı puanlanacaktır. Adayların yapılacak olan sözlü sınavda başarı göstermiş olabilmeleri için 70 puan ve üstünde almış olmaları gerekiyor. Adaylar aldıkları puanlara bakılarak sıralanacak ve yapılacak olan sıralamada alınacak olan kadro kadar başarı göstermiş olan adaylar işe başlayacaktır.

Sözlü sınav tarihleri daha ilan edilmemiştir. PTT A.Ş. insan kaynaklarından mevzu ile alakalı duyuru yapıldığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Açıklanan bu tarihlerde adayların sınav yerlerinde hazır bulunması gerekmektedir. Sözlü sınava gelecek olan adayların T.C. kimlik belgelerini ise yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Adayların mesleki bilgi mevzusunda da bilgi sahibi olması gerekiyor. Sınav başvurularında kuruma sunulacak olan belgelerin doğru detayları içermesi gerekiyor. İşe başlayanların daha sonrasında yanlış bilgi içermesi halinde, kurumla ilişikleri kesilecektir. Doğru beyanat vermek bu anlamda mühimdir.

2021/1 PTT PERSONEL ALIMI

PTT daha öncesinde 55 bin personel alımı yapacağını duyurmuştu. Buna ilave olarak 5 bin personel alımın daha yapılacağı duyurulmuştur. Sene içerisinde 60 bin personel alımı yapılacaktır. Alımlarda Kpss koşulu aranmayacak ve koşulları taşıyan adaylara müracaat yapmaları için müracaat hakkı verilecek. Alımlar ilerleyen günlerde açıklanacaktır.

Yapılacak olan alımlar PTT İnsan Kaynakları sayfasında yayınlanmaktadır. Koşulları taşıyan adaylar internet üstünden müracaat yapabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu