BankaSgk - Ssk - Bağkur

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir)

PTT Müdürlüğü tarafınca tüketicilerin ve Postane müşterilerinin kurum üzerinde oluşturmuş oldukları numara müşteri hesap numarası olarak adlandırılır.  Postaneden edilinen kart için özel işlemlerin kolay bir şekilde yapılması için verilen kart ile para yatırma ve bankacılık işlemleri için kesinlikle hesap numarasının olması gerekmektedir. Bankacılık işlemlerinde kolay bir şekilde işlem yapma özelliği sunan hesap bilgilerini öğrenmek ve işlem yapabilmek için kesinlikle kişiye özel olarak oluşturulan hesap numarasının öğrenilmesi ve erişilmesi gerekmektedir. Hesap numarası olmadan havale, eft ve para yatırma işlemlerini yapılamaz. Bu nedenler bir başkasının hesap numarasına para gönderimi yapmak istiyorsanız mutlaka PTT kart hesap numarasını öğrenmeniz ve bu hesaba para yatırmanız gerekmektedir. Ayrıca kendi hesabınıza başkasının para yatırması için de sizin kart numarasına ihtiyacınız vardır.

Ptt müşteri hizmetleri ile hesap numaranızı talep ederek sorgulama öğrenme işlemini yapabilirsiniz. Çünkü kart üzerinde hesap numarası yazılı olmadığı için PTT kart hesap numarasını öğrenmek için müşteri hizmetlerinden konu hakkında yardım alabilirsiniz.

PTT Bank’ta hesabı bulunmakta olan müşteriler para işlemlerini transfer ve bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için mutlaka Kart Numarasına ihtiyaçları vardır.

Kartın Neresinde Yer Alır?

Hesap numarası 16 hanelik olan numaradır ve ilk haneleri şube kodu olarak geçmektedir. Her PTT şubesinin kodu değişik olduğu için kartı edindiğiniz şubenin kodu kartın ilk haneleri olarak belirlenir. 4 veya  5 hanesi şube kodu geri kalan 12 hanesi  de hesap numarası olarak belirlenmiş olan  toplamda 16 hane olan hesap numarası PTT banka kartının ön veya arka yüzeyinde de bulunuyor. Yalnız ön yüzeyinde çoğunlukla kart numarası bulunur. Bu yüzden kart numarası ile hesap numarasını birbirleri ile karıştırmamakta yarar vardır. Para yatırma havale-eft işlemlerinde hesap numaranızın ne olduğundan emin olabilmeniz için bu durumda IBAN numarasını da bankacılık işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Bu IBAN numarası da kartı ilk edindiğiniz de kart ile beraber hesap cüzdanı olarak verilmiş olan karton kağıttan erişebilirsiniz. Kartın ön yüzeyinde hesap numarası yazmak ta ve yine devamında müşteri numarası yer almıştır. Kart ön yüzeyinde yer edinen hesap numarasının dışında hesap numarası nerede yazar merak ediyorsanız IBAN numarasından da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Iban numarası olarak hesap numarasının da şube kodunda birlikte yer almış olduğu bu numara kartın arka yüzeyinde yer alır. IBAN numarası toplamda 26 haneden oluşmaktadır. 26 haneden oluşan ve ilk 10 hanesinden sonra gelen 16 haneden ilk 4 hane olan şube kodunu çıkardığınızda geriye kalmış olan 12 hane hesap numaranızdır.

PTT Kart ve PTT Bonus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerçek bireylerin hesaplarından nakit çekimi yapabilmelerini sağlayan ve anlaşmalı olunan kurumlardan satmaca vb. ödemelere olanak tanıyan bir kattır. Kartın en mühim özelliği aidatsız oluşudur. Ayrıca bu kart internet üstünden yapılacak olan alışverişlere de olanak tanımaktadır. Bu işlem için kartın 3d secure şu demek oluyor ki güvenli alışveriş özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. İşsizlik aylık maaşı vb. ödemeler de PTT şubelerine yapıldığı için kartınız yardımıyla basitçe maaşınızı çekebilirsiniz.

PTT kartı almak için PTT şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Adınıza bir hesap açılacak ve bu hesap için 5 Türk lirası ödeme yapacaksınız. Eğer kartınızı kapatmak isterseniz bu işlem parası olarak verdiğiniz ücret size iade edilir. Müracaat yaptıktan sonrasında PTT müracaatınızı inceleyecek ve eğer kabul ederse kartın basım işlemleri yapılacaktır. Müracaat sonrası 1 ay içerisinde kartınız elinizde olacaktır.

Kartınızın basılmış olduğu tarafınıza bildirildikten sonrasında iki ay içerisinde kartı teslim almanız isteniyor. Eğer bu sürede kartı almazsanız iptal ediliyor. PTT kart ile birçok işlem yapabilmektedir. Doğal gaz, para yatırma, cep telefonu fatura ödemesi, para çekme, elektrik ve su faturaları, bakiye sorgulama, kredi kartı borç ödemesi ve havale gibi işlemler kolayca yapılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu