Banka

Provizyonda Olan İşlem Ne Kadar Süreyle Bekler?

Provizyonda bekleme süresi kurumsal firmalara bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle 1 günlük bir süreyi kapsamaktadır. Maksimum olarak ise 2 güne çıkabilmektedir. Provizyonda olan işlem beklenilen süre içerisinde yapılan ek harcamaları da kapsayacak şekilde gelişme göstermektedir. Banka ya da firmalar tarafından provizyon işleminin kapsadığı özellikler şunlardır;

  • Ek incelemeler
  • Sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerine karşı alınan önlemler
  • Bireye yönelik sunulan ek süre imkanı
  • Faiz önleme ve borç erteleme
  • Ön izleme

Provizyonda Bekleme İşlemi

provizyonda bekleme islemi

Provizyonda bekleme süreci, kart sahibinin gün sonuna kadar elinde bulundurduğu kartın onay aşamasından geçmesini beklemek demektir. Gün sonuna kadar kişi kartını her hangi bir pos cihazında ya ad alışverişlerde kullanabilir. Sıradan olan tüm kartlar için bir provizyon süreci vardır. Provizyon süreci tam olarak tamamlanan kartlar yetkisel açıdan eski kullanım özelliklerine tekrar döndürülerek müşterilerinin hizmetine sunulur. Provizyonda bekleme sürecinde tüm kontrollerden geçen kart, özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden kullanıma anında açılmaktadır.

Kredi Kartı Provizyonda Bekleme

Kredi kartı provizyon bekleme işlemi banka tarafından ön onay olarak harcamaları ve bilgileri bir süreliğine bekletme işlemini kapsamaktadır. Provizyonda olan işlem banka tarafından belli bir süreçten geçtikten sonra onay verilerek kullanıma açılmaktadır. Kredi kartına yönelik provizyon bekleme sürecinde, birçok kart kullanıcının karşılaştığı ve banka tarafından bir denetleme süreci olduğu gibi ibarelerle karşılaşılmaktadır. Aslında bu durum denetleme sürecini kapsamakla beraber karta yönelik uygulanan güvenlik tedbirlerini de içermektedir. Bu gibi durumlarda provizyon süreci kart kullanıcılarına cazip gelmese de kart güvenliği anlamında önemli bir yapıyı teşkil etmektedir.

Kredi Kartı Nasıl Provizyon Sürecine Girer?

kredi karti provizyon sureci

Kredi kartının provizyona girme süreci alışveriş yapıldıktan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Alışveriş esnasında gerçekleşmesi mümkün değildir. Alışveriş bitiminden sonra otomatik olarak banka tarafından kart provizyon yani ön inceleme sürecine girer. Ancak kart ön izleme sürecindeyken de alışveriş yapılabilir. Provizyonda olan işlem inceleme sürecini devam ettirirken o sırada meydana gelen diğer harcamalar da provizyon bitimi sonunda sürece dahil edilerek provizyon işlemi devam ettirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu