Genel

Provizyon Nedir? Provizyonda Araç Kiralama

Provizyonun kelime anlamı bir çekin ya da mevcut bir miktar paranın bankada bulunup bulunmadığını sormak ve sorgulamaktır. Ticari bir terim olarak provizyon bir hesabın ya da çekin para olarak karşılığının sorgulanmasını içermektedir. Özellikle kredi kartı sahiplerine uygulanan bu terim bir ön onay olarak bilinmektedir. Provizyon genel anlamda bir kontrol mekanizmasını içermektedir.

E-Provizyon Nedir?

e provizyon nedir

E-provizyon içeriği bir sigortalıya yönelik tercih etmiş olduğu bir hastanede muayene ve tedavi sürecini kapsayan giderlerin karşılanıp karşılanmayacağını gösteren bir değerlendirmeyi kapsamaktadır. Bu değerlendirme ise sağlık sigortası şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Provizyonda Araç Kiralama nedir?

Araç kiralama provizyonu kiralanan araca yönelik herhangi bir Rent a car tarafından kiralayan kişiye ait ya da başka bir kişiye ait olan bir karta araç kiralama sürecine göre provizyon koyar. Yani araca yönelik herhangi bir gider işlemi ya da araca yönelik verilen hasarlarda karta yönelik provizyon ile araç güvence altında tutulmuş olur. Ayrıca gösterilen kartın gerçek mi yoksa sahtemi olduğunu anlamak için provizyon süreci uygulanmış olur. Bu yüzden birçok Rent a car firması araçlarına yönelik provizyon sürecini uygulamaktadır.

Provizyon Aktivasyonu Nedir?

provizyon aktivasyonu nedir

Provizyon aktivasyon sistemi sağlıkla alakalı bir alanda ortaya çıkan sağlığa yönelik SSK, Bağ-kur ve emekli sandığının aynı kurum içinde birleşmesinden sonra sağlığa yönelik tüm işlemlerin tek bir programda gerçekleşme işlemidir. Tüm illerde devreye giren provizyon aktivasyon sistemi ile tek tıkla tüm süreç yürütülmektedir. Bu sistem ile;

  • Yeni emekli olanların
  • Yeni doğan çocukların
  • Boşananların
  • Yeni evlenmiş olanların
  • İşten çıkanların ya da çıkarılanların

Tüm kayıtları sistem üzerinden aktivasyon edilerek yürütülmektedir. Her hangi bir yere başvuru yapılmadan yürütülen provizyon aktivasyon işlemi ile sağlık aktivasyonu daha iyi çalışabilmektedir.

Provizyon Fatura Nedir?

Provizyon gider belgesi banka tarafından kişiye sunulan kart limit oranının üstüne çıkılması veya banka tarafından kişiye yönelik risk taşıma sınırına ulaşmasını kapsamaktadır. Birey banka tarafından eğer risk grubuna dahil edilirse banka tarafından karta yönelik provizyon işlemi uygulanır. Bu ise bireye provizyon faturası olarak yansıtılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu