Sgk - Ssk - Bağkur

Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri 2021 (Üniv. Hastaneleri)

Devlet hastanelerine muayene ve ameliyat olabileceğimiz gibi üniversite hastanelerine de gidebilir muayene ve ameliyat olabilirsiniz. Her hastane profesörlerinin ücretleri farklılık gösterecektir. Üniversite hastanesinde profesör tarafından ameliyat olmanız durumunda devlet hastanelerinden daha fazla ücret ödersiniz. Devlet hastanelerinde yatış için fazladan ücret talep edilmezken üniversite hastanelerinde kaldığınız zaman süresince yatak ücreti ödersiniz. Hatta profesörlere gidip özel muayene de olabilirsiniz. İçeriğimiz de üniversite hastanelerindeki muayene ücretlerini detaylı bir olarak öğrenebilirsiniz.

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Sağlık önemli bir mevzudur. Bazı yurttaşlarımız bölgelerinde bulunmakta olan devlet hastanelerine giderek ameliyat olmaktadır. Bazıları ise bu mevzuda daha duyarlı davranarak özel hastane ve üniversite hastanesi araştırması yapmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyat ve muayene olmak daha maliyetli olmaktadır. Ama maddi anlamda bu ücretleri problem etmeyenler özel hastanelere giderek muayene olabilecekleri gibi üniversite hastanelerinde bulunmakta olan profesörleri de tercih edebilirler. Muayene için ödenecek olan tutarlar, muayene olduğunuz doktorun ünvanına bakılarak farklılık gösterecektir. Buradaki profesörlere muayene olmanız halinde daha çok meblağ ödersiniz.

 

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Belirlenen muayene ücretleri genel anlamda sabittir. Eğer maksimum tutar 50 Türk lirası olarak belirtilmiş ise sizden bu tutarın üstünde para almaları olanaklı değildir. Üniversite hastanelerinde ameliyat için de para talep edilmektedir. SGK tarafınca belirlenmiş olan ameliyat ücretlerinin yarısı profesörlere ödenmek zorundadır. Kısacası burada ortaya profesör fark ödemesi çıkmaktadır.

Belirlenen ameliyat ücreti 1.000 Türk lirası ise yarısı kadar şu demek oluyor ki 500 Türk lirasıda profesör fark ödemesi yapmak gerekmektedir. Ama bu gibi mevzularda yaşanabilecek negatif durumların ortadan kaldırılması amacı ile ücretlere de sınırlama getirilebilmesi söz bahsi olmuştur. Fakat ameliyatın riskli olması halinde yarısı kadar tutar alınmasına sınırlama getirilebilir. Asgari tutar 2.825 Türk lirası oldu. Bu düzenleme ile beraber 2.825*2 = 5.650 Türk lirası üstünde bir tutar talep edilmemesi gerekmektedir.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Tutarları

Üniversite hastaneleri bilhassa son dönemlerde birçok vatandaşımız tarafınca tercih edilmektedir. Bu durumun nedeni ise üniversite hastanelerinde birçok ekipmanın olması ve profesörlerin de ameliyat ve muayene yapmasıdır. Doktorlar, doçent, profesör olabilmektedir. Bu nedenle yurttaşlarımız nezdinde üniversite hastanelerinin yeri ayrıdır. Geçtiğimiz senelerde üniversite hastanelerinde muayene tutarları 5 Türk lirası idi. Fakat yapılmış olan zamlar ile beraber muayene tutarları 8 Türk lirası oldu. Devlet hastanelerinde yapılmış olan muayeneler için de belirlenen tutar 6 Türk lirası olmuştur.

Hatta tutar ödemesi yapılmış olan doktorlardan da söz etmek olanaklı olmaktadır. Profesör farkı olarak belirtilen tutarlar bu muayene tutarının 1 katından çok olamamaktadır. Bu sebeple profesör muayene farkı 8 Türk lirası + 8 Türk lirası = 16 Türk lirası’ den fazla olmayacaktır. Profesörlere muayene olmak isteyenlerin belirlenen muayene ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Hastanede eğer belirlenen tutar 70 Türk lirası ise, daha fazlasını istemeleri olanaklı olmamaktadır.

 

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Tutarları

Aslına bakarsak buna halk içinde hoca farkı dendiği de bilinmektedir. Fark olarak alınacak olan ücretin asgari ücretin iki katından fazla olmaması gerektiğini de yine belirtelim. 2324 * 2 = 4648 Türk lirası olan bu meblağ asgari ücretin zamlanması ile beraber artış göstermiştir.

Bunların bununla beraber talep edilen ücretler altta yazılı olan gibidir;

 • Devlet hastanelerinde muayene tutarı : 6 Türk lirası
 • Şehir hastanelerinde muayene tutarı : 6 Türk lirası – 15 Türk lirası
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinde : 7 Türk lirası – 15 Türk lirası
 • Üniversite hastanelerinde : 8 Türk lirası – 15 Türk lirası
 • İlaç masrafı olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti
 • Reçeteler için 3 Türk lirası, üç kutudan sonrasında yazılacak olan ilaçlar için her bir tanesi için 1 Türk lirası
 • Hususi hastanelerde maksimum yüzde 200 oranında fark
 • Ortez ve vücut haricinde kullanılan protezlerde yüzde 10, yüzde 20 oranlarında tutar talep edilmektedir.

Profesör Ameliyat Tutarları

Altta yazılı olan tabloda ameliyat tutarları gösterilmektedir. Ameliyat tutarları sigortalılık vaziyeti ve hastanelere nazaran farklılık arz etmektedir. Ameliyat için ünvanı olmayan doktorlara verdiğimiz tutarlar ile profesör ameliyatları içinde en fazla 1 kat fark olması gerekmektedir.

 

Ameliyat tutarları

Mesela bir ameliyat için olağan şartlarda ödenecek olan meblağ 2 bin Türk lirası ise profesör farkı olarak maksimum 1.000 Türk lirası verilebilir. 10 bin Türk lirası’ lik bir ameliyatta ise 5.000 Türk lirası vermek gerekecektir. Ama ameliyatın oldukça fazla tehlike içermesi halinde verilen profesör fark tutarlarında indirim yapılması şeklinde bir vaziyet söz bahsi olmaktadır. Özel sigortası olan yurttaşlarımız ise hususi hastanelerde daha makul fiyatlara ameliyat olduklarından ötürü genel anlamda özel hastaneleri tercih etmektedirler. E-devlet üstünden muayene katılım payı sorgulaması yapabilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Yatak Tutarları

Bilinmiş olduğu gibi özel hastanelerden yatak parası talep edilmektedir. Bilhassa odanın tek kişilik olması halinde alınan ücretlerin ücretleri daha başka olmaktadır. Yönetmelikte işlem masrafı olarak hastane tarafınca sunulan otelcilik hizmeti gösterilmektedir. Sunulan kaliteye bakılırsa mesela işlem masrafı 30 Türk lirası ise 90 Türk lirası’ yi aşmamak kaydı ile yatak tutarı alınması olanaklı olmaktadır. Bu ücretler devlet hastanelerinde hastalardan arz edilmiyor. Ama üniversite hastanelerinde katkı parası adı altında alınabiliyor.

Bununla beraber ücret SGK’na faturalandırılamıyor. Tv, telefon, tek yataklı ve banyosu bulunmakta olan odalardan normal tutarın 3 katını geçmemek dahilinde para talep edilebilmektedir. Sunulan otelcilik hizmetinin kuruma fatura kesilmesi olanaklı olmamaktadır. 

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat Yapılıyor mu?

Üniversite hastanelerinde muayene ve ameliyat tutarları devlet hastanelerine bakılırsa daha pahalı olmaktadır. Bu durumun sebebi yukarıda bahsettiğimiz profesör farkından meydana gelmektedir. Bu tutarların hastanelere göre değiştiğinden de söz etmemiz mümkün olacaktır. Eğer üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı içinde bir anlaşma var ise burada yazan tutarlar arz edilecektir. Anlaşmalı olan kurumlarda ameliyat olmanız halinde ekstra para ödememek gibi bir vaziyet da söz bahsi olmaktadır.

Bu hususta yapılması ihtiyaç duyulan üniversite hastanelerinden ayrıntılı bilgi alabilmek olacaktır. Hastanelere giderek ücret mevzusunda ayrıntılı bilgi alabilir ve para ödeyip ödemeyeceğiniz mevzusunda emin olabilirsiniz. Altta yazılı olan sağlık hizmetleri için herhangi bir tutar arz edilmeyecektir. 

Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri

Altta yazılı olan işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 1. Üniversite hastaneleri haricinde kalan kardiyovasküler cerrahi 
 2. Yoğun bakım hizmetleri 
 3. Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri 
 4. Yanık tedavisi 
 5. Kanser tedavisi 
 6. Yenidoğan sağlık hizmetleri 
 7. Hemodiyaliz tedavileri 
 8. Doğumsal anomali 
 9. Kök hücre, organ ve doku nakli 

 

Tutar Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri

Bununla beraber özel hastanelerde bir takım hizmetlerden de herhangi bir tutar talep edilmesi olanaklı olmamaktadır.

 • Acil sağlık hizmetleri 
 • Yoğun bakım hizmetleri 
 • Travma 
 • Sevkle gelen vakalar 
 • Müşahade altında olan hastalar 

Bu vakalardan ötürü acil sağlık merkezlerine giden hastalardan herhangi bir tutar talep edilmemektedir. Ama bir takım durumlarda ücret alabilmek amacı ile hastaların girişleri acilden yapılmamaktadır. Hasta yakınlarının bu olaylara imtina etmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir sorun ile karşılaşıldığında Sağlık Bakanlığı Şikayet İhbar Hattı olan 184′ ü arayarak gereken şikayetlerde bulunabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Karşılanan Tutarlar

Muayene ve ameliyat ücretlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı hastane olması ve şahsın da sigortalı olması halinde bir bölümü karşılanmaktadır.

 

Ameliyat ücretleri

Yukarıdaki tabloda bir takım ameliyatların ücretleri gösterilmektedir. Tutarların belli bir kısmı SGK kapsamında karşılanmakta olup özel hastaneye gidecek olanların ödeyecekleri tutarlar da tablonun son sütununda yer almıştır. Bir takım ameliyatlar için özel hastanelerde fazladan ücret  talep edilmemektedir. Üniversite hastaneleri de yine 1 katı tutarından çok olmamak kaydı ile hoca farkı talep edebilirler. 

Muayene tutarları

Ameliyat ücretlerinin yanı sıra bir de muayene ücretlerine batalım. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanan tutarların yanı sıra tıp merkezlerinde, branş hastanelerinde ve özel hastanelerde ödenecek olan tutarlar farklılık göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ödenen tutarlara bir de hastane kalitesine bakılarak fark ödemesi yapılması olanaklı olmaktadır.

 

Muayene tutarları

Üniversite hastanelerinde talep edilen tutarlar devlet hastanelerinden daha çok olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanan tutarların bununla beraber fark ödemesi yapmak da gerekmektedir. Bu hususta size ücret hususunda bilgi edinmeniz amaçlı bir sorgulama sistemi öneriyoruz.

Ameliyat Tutarı Sorgulama Sayfası

SGK tarafınca geliştirilmiş bu sayfa üstünden ücretler ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta yapılması ihtiyaç duyulan tetkiklerin söz bahsi olması halinde işlemler kısmından tahlil bölümünü tercih etmeniz gerekmektedir.

 

İlave tutar hesaplama aracı

https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces linkine tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Burada hastanelere göre ödeyebileceğiniz meblağ aralıkları gösterilmektedir. Bu tutarlar haricinde sizden daha çok tutarlar talep edilmesi olanaklı değildir.

Yapılacak olan bir takım ameliyatlardan fazladan para talep edilmezken bir takım ameliyatların ücretli olduğu bilinmektedir. Ameliyat olacağınız hastaneyi arayarak ayrıntılı bilgi edinmeniz olanaklı olacaktır. Bir takım ameliyatlarda Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanan tutarlar haricinde fazladan ücretler talep edilmesi yasal olmamaktadır. Bu uygulamalara rastlamanız halinde şikayet hakkınız mevcuttur. Hatta özel hastanelere acilden giriş yaptığınızda herhangi bir para talep edilmeyeceğini de yeniden hatırlatalım.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu