Sağlık

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu belirtileri yumurtlama bozukluğu ve kanda androjen seviyesinin artışı ile başlar. Polikistik over sendromunun bu belirtisi ile de bir kadın hastalığı olduğu anlaşılmaktır. Son yıllarda kadınlar arasında görülme sıklığı artan bir hastalıktır.  Polikistik over sendromu, doğurganlığı olumsuz etkileyen ve pek çok farklı hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayan bir kadın hastalığı ve aynı zamanda bir endokrin hastalıktır. Bu sebeple kadınlar arasında hastalığın belirtileri merak edilir olmuştur.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

polistik over sendromu nedir

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde gelişen adet düzenliği ile birlikte kendini belli eden, buna ek olarak kilo artışı, vücut genelinde tüylenme, sivilce oluşumu gibi pek çok şikâyetin oluşumuna neden olan bir kadın hastalığıdır. Yumurtalıklarda oluşan kistler nedeniyle yumurtlama düzeni bozulur ve bu nedenle bu hastalığa sahip olan kadınlarda çocuk sahibi olamama sorunu sıklıkla gözlenebilmektedir. Yumurtalıklardaki çok sayıdaki kist, hormonal yapıyı bozarak tüylenmeye ve sivilce oluşumuna neden olur. Dış görünüşü bozarak yaşam kalitesini ve dış görünüşü olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, psikolojik sorunları da beraberinde getirdiği için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Polikistik over sendromu oldukça ciddi bir hastalıktır. Uzun bir süre boyunca tedavi edilmediği takdirde birçok farklı rahatsızlığı sebep olabilir ve vücudun dengesini bozar. Tedavi edilmediği takdirde karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, metabolik bozukluklar, kısırlık ve depresyon gibi birçok hastalığa sebep olur.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over hastalığı belirtilileri gözle görünebilir ve kadınlar açısından kolayca anlaşılabilir. Kanda androjenlerin arttığını belli eden durumlar arasında erkek tipi tüylenme, saç dökülmesi ve sivilcelenme şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca insülin yan şeker metabolizmasını da bozduğu için özellikle göbek etrafında kilo artışı gözlemlenmesi mümkündür. Polikistik over sendromunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • İnsilüne karşı direnç;
 • Kilo artışı;
 • Saç dökülmesi;
 • Belirli bölgelerde veya tüm vücutta fazla tüylenme;
 • Sivilce artışı;
 • Yüz bölgesinde yağlanma;
 • İltihap sorunları;
 • Düzensiz adet görünmesi;
 • 2 adet döngüsü arasında görülen düzensiz kanamalar;
 • Cildin kararması;
 • Baş ağrısı;
 • Kısırlık;
 • Seste kalınlaşma;
 • Göğüslerde büyüme, küçülme ya da hassasiyet;
 • Depresyondur.

Polikistik Over Sendromunun Tanısı Nasıl Konur?

polikistik over sendromu tanisi nedir

Polikistik over sendromunun tanısında klinik bulgular, radyolojik görüntüler ve hastanın öyküsü detaylı bir şekilde incelenir. Normalden erken veya geç adet olma, adet görememe (amenore), sesin kalınlaşması, tüylenme, aşırı saç dökülmesi gibi sorunlardan bir veya birkaçının görüldüğü hastalarda pelvik veya vajinal ultrasonografi eşliğinde yumurtalıklar ve rahim detaylı bir şekilde incelenir. Adetin 3. gününde yapılacak kan testi sonucunda hormon düzeyleri ölçülerek tüm bu tanı testlerinin ışığında hastalığın tanısı konulabilir. Hastalığa sahip kadınlarda özellikle hormon testinde yumurtlama döngüsünü düzenleyen FSH ve LH hormon seviyelerinin normalin dışında olduğu, östrojen hormonu düzeyinin düşük, erkeklik hormonu düzeylerinin normalden yüksek olduğu görülür. Yumurtlamayı sağlayan hormon seviyesinin yumurtayı büyüten hormonun seviyesine olan oranının 3 ve üzerinde olduğu durumlarda da hastanın polikistik over sendromuna sahip olduğu düşünülebilir. Hastalığın tanısı ve takibinde ultrasonografi de büyük önem taşımaktadır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over hastalığının tedavisi hastanın test sonucuna göre değişebilmektedir. Hastaya, hormonsal bozukluklarına göre doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaçlar verilebilir. Ancak hastalık ilerlemiş ise veya farklı bir tedavi uygulanması gerekiyorsa ona göre uzman doktorlar tarafından diğer yöntemler kullanılır. Polikistik over sendromu, birçok başka rahatsızlığa neden olduğundan hastalarda oluşan diğer rahatsızlıklar göz önünde bulundurulur. İlaç tedavisi uygulaması temelde vücuttaki hormon dengesinin sağlanması ile yağ ve şeker metabolizmasının dengelenmesi amacıyla uygulanır. Bu esnada hastanın da uygun diyet ve fiziksel aktiviteyle tedavi sürecini desteklemesi oldukça önemli bir faktördür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu