Kredi

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2021 Eksperin Hepsine

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Koşulları Nedir? Hiç parası olmayan yurttaş için konut kredisi çekme şekilleri giderler ve masraf hesaplamaları ile ev almak için gereken bütün bilgiler haberimizde..

Konut almak istiyor ama birikmişiniz yok ise üzülmeyin. Evin tamamına kredi almanız olanaklı. Kimi bankalar tarafınca evin hepsine kredi verilmektedir. Evin tamamına kredi veren bankalardan herhangi bir peşinat yatırmak mecburiyetinde kalmadan kredi alabilirsiniz. Ama bu kredilerden faydalanmak için ipotek gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıntılar ilişkin yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Peşinatı Olmayanlar İçin Evin Tamamına Kredi

Ev alabilmek için peşin ücreti olmayanlara bazı bankalar peşinatsız konut kredisi vermektedir. Bu bankalara başvurmak isteyen kişilerin uygulamaları ihtiyaç duyulan bir kaç özel teknik bulunmaktadır. Bu makalemizde peşinatsız ev almak istiyorum diyenler için hiç parası olmayanlar ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler için cevapladık. Bu içeriğimiz de, kendi evini satın almak istemiş olan müşterilerin bankalardan alabilecekleri hiç peşinatsız mortgage ve konut kredilerini kaleme aldık. İşte ayrıntılar..

Peşinatsız Konut Kredisi Almak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Bankalardan kredi alacak olan vatandaşlar, ev kredisi müracaatı yaptıklarında kredinin en fazla %80 oranında çekebilirler. Bu oran evin eksper değerinin %80 nidir. Diğer anlamda eksperin yüz bin Türk Lirası değer biçtiği bir ev için en fazla seksen bin Türk Lirası konut kredisi çekilebilir.Kişi geriye kalan 20 bin lirayı ev sahibine ödememesi halinde evi satın alamaz. Ev sahibi olabilmeniz için bankaların size tümünü şu demek oluyor ki yüzde yüzünü ödemesi gerekir. Bankanın evin tümünü ödemesi için 2 değişik yöntem bulunmaktadır. Şimdi bu şekilleri inceleyelim.

 • Peşinatsız ev alma seçeneği 1; Eksper değerini yüksek gösterme,
 • Parası olmayanlara ihtiyaç kredisi seçeneği 2; %20 oranında ihtiyaç kredisi verme,
 • Peşinatsız konut kredisi çekme seçeneği 3; Başka bir gayrimenkulü ipotek altına almadır.
 • Şayet ihtiyaç kredisi çekebilecek halde değilseniz, taşınır ya da taşınmaz malınızı güvence gösterebilirsiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Eksper Hesaplaması Seçeneği

Yukarıda da anlattığımız şeklinde yüz bin liralık evin değerini eksper yüz bin Türk Lirası gösterirse banka size en fazla 80 bin Türk Lirası kredi ödemektedir. Bunun için eksper ile görüşerek, bu ücreti yükseltmeniz gerekmektedir. Her bankanın eksper kuruluşu aynı eksper şirketi ile çalışmazlar. Emlakçılar, müteahhitler hangi eksperin ne kadar değer belirlediği, hangi eksperin yüksek ya da düşük fiyat verdiğini bilirler. Bu nedenle, kredisi onaylanmayacak olan kişiler için yüksek değerde fiyat biçen eksper servislerini önerirler. Şayet evinizin emlakçıdan alıyor iseniz, büyük olasılıkla emlakçı evin değerinin tamımına peşinatsız %100 konut kredisi çıkması için sizi makul olan banka ya da ekspere yönlendireceklerdir. Çünkü siz evi peşinatınız olmadığı için satın alamazsanız, bu vaziyet ne emlakçıya, ne müteahhite, ne size nede bankaya yararı olacaktır. Emlakçı, Müteahhit, Banka sizinle aynı görüşte ve herkes kredinin onaylanması için elinden geleni yapacağı için bir şekilde eksper değerini yüksek gösteren bir eksper bulunabilir ya da bu şekilde bir ve finans kuruluşu tercih edilebilir.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Tarafınca %20 İhtiyaç Kredisi Seçeneği

Bütün bankaların hesaplamaları ancak ve ancak %80 oranında peşinata kadardır. Akbank, İş bankası, TEB, Finansbank, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası parası olmayan kimselere evin değerinin yüzde seksenine peşinatsız kredi verebilirler. Kimi banka şubeleri hazırladıkları kredi paketleri ile müşterisi olanlara ayrı olarak bir ihtiyaç kredisi imkanı da sağlamaktadır ve bu ihtiyaç kredisini evin %20 oranında peşinatına sayarak, müşterilerine peşinat parası olmadan konut kredisi kullandırırlar. Farz edelim satın alacağınız evin değeri 200.000 Türk lirası. Eksper şirketi da evin değer hesaplaması neticesinde fiyatını 200 bin Türk Lirası olarak belirledi. Bu halde 200.000/ %80 hesaplaması neticesinde 160 bin Türk Lirası konut kredisi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan 40 bin Türk Lirası için ise bireysel ihtiyaç ve tüketici kredisi çekebilirsiniz.

Garanti bankası, Akbank, İş Bankası, HSBC, TEB, Vakıfbank, Ziraat, Finansbank, Denizbank peşinatı olmayanlara  ev alabilmek için ihtiyaç kredisi vermektedirler.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gayrimenkul İpotek Tesisi

Ev alabilmek için peşinatı olmayanlara uygulanmakta olan başka bir yöntem ise gayrimenkul ipoteğidir. Bu yöntem ile bankalar ve finans kuruluşları evin değerinin çekilen krediden az olması sebebiyle, kendilerini sağlama alabilmek ve kredi ödenmez ise elde olan ipotek tesisleri bozdurulduğunda bankanın zararını karşılayabilmek amacıyla, ev sahibinin ya da üstüne kayıtlı arsa, tarla, bağ, bahçe, ev, daire, müstakil ev ve benzeri eksper tarafınca değer biçilebilecek bir gayrimenkulü ipotek altına alarak kredi kullandırırlar. Bu hesaplama yönteminde, ikinci konut ya da emlağın değeri ne ise, bu değer dahilinde kredi verilmektedir. Peşinatsız ipotekli konut kredisi hesaplaması yine daha öncesinde bahsettiğimiz ev kredisi hesaplaması ile aynıdır. Gayrimenkulün sahibi bankaya tapu ile müracaat eder ve bu taşınmaza da eksper gönderilir. Eksper arsa, tarla ya da ikinci evin değerini tespit eder ve bir fiyat belirler.

 • Satın alınmak istenen evin değeri 200.000 Türk lirası.
 • Eksperin vermiş olduğu değer 200.000 Türk lirası.
 • Bankanın vereceği peşinatsız %80 konut kredisi 160.000 Türk lirası.
 • İhtiyaç olan peşinat miktarı 40.000 Türk lirası.

Peşinat olarak sayılacak olan ikinci taşınmaz için hesaplama;

 1. Bağ, bahçe tarla ya da evin değeri 120.000 Türk lirası.
 2. Tespit edilen eksper değeri 100.000 Türk lirası.
 3. Bu gayrimenkule bankanın vereceği kredi oranı %80
 4. Hesaplamaya bakılarak verilebilecek kredi 80.000 Türk lirası.

Ev kredisi çekmek için ikinci gayrimenkulün hesaba iştirak etmesi;

Satın alınmak istenen ev için verilmiş olan kredi miktarı + İpotek altına alınmış olan taşınmaz için verilmiş olan ücret

Ev almak isteyen kişiler bu yöntem neticesinde 160.000 Türk lirası. + 80.000 Türk lirası. = 240.000 Türk lirası. peşinatsız ev kredisi çekerler.  Hiç paraları olmadan aylık sabit taksiler durumunda hayal ettikleri evi satın alabilirler.

Konut kredisi çekmeden öncesinde yapılacak hesaplamada, evin tamamı için kredi çekilirken, tapu ve eksper masrafları, taşınma giderleri, tadilata ihtiyaç duyuluyor ise tadilat giderleri hesaba katarak biraz yüksek tutarda kredi çekmenizi öneriyoruz.

Konut Kredisi Masrafları Nedir?

Ferdi kaza ve hayat sigortası 100 Türk Lirası ile 400 Türk Lirası arasındadır. Tespitinde ev sahibinin yaşı, kaç para ev kredisi çekmiş olduğu ve evin vaziyeti göz önüne alınır.Konut kredisi dosya masrafı ortalama 500 Türk Lirası civarındadır. Hakem heyetleri tarafınca geri alınabilinen bu masraf için bankalar halen konut bu parayı almaya devam ederler. Bu parayı geri ödenmesi için talepte bulunmayan kimseler ise, kaderlerine razı olarak bu parayı öderler. Ama hakem heyetine başvuranlar ise kolay bir dilekçe ile parayı geri alabilirler. Yine bu parayı ödemek istemiyor iseniz, yaşadığınız yerde hizmet veren bir avukata müracaat da bulunarak 25 Türk lirası. noter vekalet parası ile bankalara ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz.

DASK sigortası ve ev kasko sigortası masrafı; Bir başka masraf ise şayet evinizi peşinatsız konut kredisi çekerek almış iseniz, her sene düzenli olarak yenilenen kasko ve DASK sigortası ödemek zorundasınız. Bu sigorta normal koşullarda taşınır mülkiyetlere yapılmış olan vasıta  kaskosuna benzer niteliktedir. Konut kasko sigortası ile DASK sigortası içinde ki fark, kasko evinizde oluşabilecek anlaşma dahilinde belirtilen bütün hasar ve tahribatları kapsarken, DASK sigortası bir tek meydana gelebilecek depremden doğan hasarları içermektedir.  Devlet kuruluşu olan Doğal Afet Sigorta Kurumunca senelik ortalama 150 Türk lirası. civarında bir bedel alınarak, ev depreme karşı sigortalanmaktadır. Peşinatsız ev kredisi çekecek yurttaşların bu giderleri de hesaba katlamaları tavsiye edilmektedir. İsterseniz internet üstünden evinizin deprem sigortasının kaç para tutacağını bu adresten derhal öğrenebilirsiniz. Hesaplama yaparken aşağıda belirtilen bilgilerin sisteme girilmesi gerekiyor;

 • Evin bulunmuş olduğu şehir ve ilçe ile beldenin seçimi,
 • Binanın yapı tarzı, (betonerme, yığma kagır, öteki)
 • Binanın yapım senesi (1975 öncesi, 1976-1996, 1997-1999, 2000-2006, 2007 ve sonrası)
 • Evinizin toplamda yüz ölçümü Daire Yüz ölçümü metre kare hesabı (Ör: 145 m²)
 • Yenileme Bilgisi (1. sene yenileme indirimi %10,  2. ve diğer seneler indirm %20 oranındadır)

Sözleşme türü ve kapsadığı teminatlara bakılarak belirlenmiş olan konut kaskosu ile ortalama senelik 200 Türk lirası. den başlamakta ve üst limiti ev sahibine bakılarak belirlenmektedir. Bu kaskoların bazıları yangın, sel, gibi doğal afetlerle beraber binanızda oluşabilecek bütün tahribatları kapsarlar.

Konut kredisi eksper giderleri peşinatı olmayanların hesap etmesi ihtiyaç duyulan başka bir giderdir. Eksper giderleri her ev için ortalama benzer miktarlardadır. Memleketimizde Eksper görevini icra edenler için kurulmuş bir dernek vardır. Eksper paraları her sene Hazine Müsteşarlığı tarafınca belirlenmiş olan tarifler dahilinde ve öteki mevzuat hükümlerine bakılarak belirlenir.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi erken kapama masrafı; Şayet satın almış olduğunuz ev için kullandığınız krediyi erken ödemek isterseniz banka size %2 oranında ceza kesecektir. Bu nedenle 100 bin Türk Lirası kredi çekmiş iseniz 2 bin Türk Lirası, 200 bin Türk Lirası kredi için ise 4 bin Türk Lirası erken kapama cezası ödersiniz. Bu hesaplama banka tarafınca erken ödediğiniz süreye, kaç ay kredinin kaldığını ve miktara bakılarak hesaplanmaktadır. İpotek tesisi seçeneği ile peşinatsız konut kredisi çekerseniz,  yine bu parayı ipotekli ev içerisinde ödersiniz. Kredi çekmeden önce erken kapama parası olup olmadığını banka yetkilisine sorarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar ev finansmanında maksimum sınırı her ne kadar yukarıda yazımızda bahsettiğimiz şeklinde eksper değerinin %80 nini esas alarak hesaplasalar da, birde kredi kullananın ödeme gücünün hesaplaması mevcut. Burada şayet kefil vs. yok ise, tek bireyin aylık maaş bordrosu üstünden kredi çekiliyor ise, banka bireyin evraklarla ispat etmiş olduğu bütün gelirinin maksimum %70 seviyesinde kredi verebilir. Kısaca kredi çeken şahıs 1.000 Türk lirası. aylık maaş alıyorsa, aylık ödeyeceği ev kredisi 700 Türk lirası. yi geçemez. Bunun üzerine banka peşinatsız ya da peşinatlı konut kredisi vermez.

Bu makalemizde, peşinatsız konut kredisi çekmek istemiş olan bütün yurttaşlarımız için hesaplama, ücret bilgisi ve masrafları belirttik. Devlet bankalarından başlamak kaydıyla bankalara konut kredi ve aylık maaş hesaplaması yaptırabilirsiniz.

Emlak GYO tarafınca 60 ay vadeli sıfır faizli konut kredisi verilmektedir. Bu kredi ile hiç parası olmayan kişi kira öder gibi ev sahibi olabilecektir. Kredinin vadeleri ve faiz oranları ödenecek peşinat oranına bakılarak değişmekte olup, bu kampanya dahilinde düşük faiz oranından yararlanmak için en düşük %10 peşinat şarttır. Yeniden bu kredi paketinde, Türkiye’de ilk defa 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi verilmektedir. Üstelik 20 sene vadeli konut kredisinin faiz oranları kampanya haricinde başka bankaların verdikleri kredilerle neredeyse aynıdır. Şayet %10 oranında peşinatınız var ise (100 bin liralık evin 10 bin lirasını peşin ödeyebilirseniz) kesinlikle bu kampanyaya başvurun.

QNB Finansbank Peşinatsız Ev Kredisi Kampanyası

Qnb Finansbank, yeni adı ile düzenlemiş olduğu bir kampanya ile ev almak istemiş olan müşterilerine, peşinatları olmamasına karşın kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kampanya ile QNB Finansbank, hiç parası olmayan vatandaşın taksit taksit, kira öder gibi ev sahibi olmasına aracı olmaktadır. Üstelik QNB Finansbank bu finans desteğini 4 durumda sağlamaktadır.

 1. Aşama; Müşteri lüzumlu dokümanları hazırlar ve bankaya müracaatta bulunur. Banka belgeleri ve başvuruyu inceler.
 2. Aşama; 2 gün içerisinde banka kredinize onay verir ve evinize eksper gönderir. Eksper tespiti bankadan kullanacağınız konut kredisi miktarının belirlenmesi için gerekmektedir.
 3. Aşama; Bankaya davet edilerek, krediye ilişkin sözleşme diğer belgeleri imzalarsınız.
 4. Aşama; Banka çalışanı, siz ve ev sahibi aynı anda tapudan satış için randevu alırsınız ve Ziraat bankasına tapu masraflarını ödersiniz. Tapu masrafları ödendikten sonrasında hep beraber tapu müdürlüğüne gidersiniz ve tapuda satış işlemi sırasında banka çalışanı evinize ipotek tesis ettirir ve imzalar atılarak satış yapılır. Ev krediniz ev sahibinin belirlediği hesaba aktarılır.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Banka sizden şu belgeleri talep edecektir. Kimlik belgeniz, satın alınmak istenen eve ait tapu belgesi, gelir belgeniz, şayet memursanız halen görevde olduğunuzu gösteren işyerinden alınacak olan belge talep edilecektir. Peşinatsız ev almak istiyorum diyen kişilerin aşağıda ki evrakları hazırlamaları şarttır.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin lazım Belgeler

 

 

Ama peşinatınız hiç yok ise şayet, yukarıda ifade edilen yöntemler içerisinde peşinatsız konut kredisi veren bankaları inceleyerek, müracaatta bulunun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu