Genel

Pert Total Ne Demek?

Pert total kavramı kaskoso bulunan araçlar için kullanılmaktadır. Halk arasında tam ziya tanımıyla da bilinen pert total herhangi sigortalı bir aracın, sigorta kapsamında yer alan bir zarara uğramış olması gerekmektedir. Pert total kavramının tanımlanacağı aracın sigorta poliçesinde belirtilen zarar ya da tehlikelerden birine maruz kalmış olması gerekmektedir. Pert total olarak tanımlanacak araçların kullanılmaz durumda olması gerekkmez. Yapılan incelemeler sonucu aracın tamiri için kullanılacak miktar, araç zarara uğramadan önceki bedelinden yüksekse bu durumda da pert total tanımlaması yapılabilmektedir.

Pert Total Tanımı Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

pert total hangi durumlarda kullanilir

Pert total tanımının kullanılması için belli şartların oluşması gerekmektedir. Trafikte kaza yaşayan ya da zarara uğrayan her araç için pert total kavramı kullanılamaz. Herhangi bir aracın pert total olarak tanımlanması için aşağıda verilen durumlara uyması gerekmektedir.

  • Söz konusu aracın kaskosunun olması gerekir.
  • Aracın uğradığı zararın sigorta poliçesinde bulunması gerekmektedir.
  • Aracın uğradığı zarar sonucu ya kullanılamayacak olması gerekir ya da tamir masraflarının aracın bedelinden yüksek olması gerekir.

Pert Total Durumunda Araç Sahibinin Mağduriyeti Nasıl Karşılanır?

Pert total olarak tanımlanan bir aracın uğradığı zarar, araç sahibine sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Aracın uğradığı zarar sonucu aracın kazadan önceki bedelini sigorta şirketi, araç sahibine öder. Bu durumda sigorta şirketi aracı satın almış gibi olur. Ancak bunun gerçekleşmesi için aracın trafikte uğradığı kazanın, poliçe sözleşmesi tarafından kapsanıyor olması gerekir. Sigorta poliçesinde bulunmayan bir sebepten araca zarar gelmişse sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır. Özellikle sıfır araçlar için sigorta poliçesinin maddeleri ve kapsayıcılığı önemli bir noktada durmaktadır.

Pert Total Araçların Ödemesi Neye Göre Yapılır?

pert total araclarin odemesi neye gore yapilir

Pert total araçların ödemesi, poliçede belirtilen özel bir durum olmadığı sürece aracın kazadan önceki değeri üzerinden yapılmaktadır. Aracın pert total olarak tanımlanmasına sebep olan kazadan önce piyasada satış fiyatı ne ise kazadan sonra aracın kullanılamaması durumunda bu miktar sigorta şirketi tarafından araç sahibine ödenir. Bu noktada önemli bir durum ise poliçede araç için belirtilen bedeldir. Poliçede gösterilen araç bedeli ile aracın kazadan önceki değeri arasında fark olması durumunda, poliçe değeri esas alınır. Sigorta şirketi poliçede belirtilen değere enflasyon oranlarını ekleyerek ödeme yapacaktır. Başka bir durum ise aracın sıfır olması durumunda gerçekleşir. Sigortası olan sıfır aracın söz konusu zarara uğraması durumunda, ödeme sıfır araç bedeli üzerinden yapılacaktır. Bu noktada sigorta araç sahibine ödeme yapmak yerine sıfır araç da verebilir. Her iki durumda da pert total aracın değeri sigorta tarafından karşılanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu