Genel

Passolig Kart Nasıl Alınır, Nasıl Çıkartılır?

Passolig, eskiden futbol maçlarına girebilmek için koca koca bilet sıralarını beklemeyi göze alan taraftarlara derin bir nefes aldırmayı ve eş zamanlı olarak sporda şiddetin azalmasını hedef edinen bir kart. Passolig aracılığıyla artık internet üzerinden futbol maçlarına rahatma e-bilet alınabiliyor.

Hemen hemen her alanın ve özellikle alışveriş, ticaret dünyasının hızlı bir şekilde internet sistemine geçildiği günümüz dünyasında, nakit paraların yerini kredi kartlarının alması bizim için beraberinde getirdiği sorumluluklarla birlikte çok da büyük kolaylıklara kapı açtı. Futbol dünyası da sektörün genişliği ve popülerliği sebebi ile bu teknolojik değişim ve gelişimlerin kaçınılmaz olarak bir parçası oldu.

Passolig karta sahip olmak ise oldukça kolay. Passolig uygulamasının resmi sitesine üye olduktan sonra başvuru formunu doldurarak kart talebinde bulunulması yeterli. Üstelik maçlara giriş yapabilmek için kartınızın gelmesini beklemenize bile gerek yok, tek yapmanız gereken internet üzerinden gitmek istediğiniz maça bir e-bilet almanız ve stat girişinden tek girişlik kart talep etmeniz.

Passolig Kartın Avantajları

passolig kart avantajlari nelerdir

Yalnızca maç girişlerinde değil; yurt içi ve yurt dışında yapacağınız alışverişlerde, nakit ihtiyaçlarınızda ve şehir içi toplu taşımalarda da kullanabileceğiniz Passolig kartın tek bir çeşiti yok. Passolig kart çeşitleri şu şekildedir;

 • kredi kartı,
 • banka kartı ve
 • cüzdan ön ödemeli kart olarak karşımıza çıkar.

Bu kart çeşitlerinden en avantajlı olanı kredi kartı. Örnek verilecek olursa, Passolig Galatasaray kredi kartı ile Galatasaray’ın Türk Telekom Stadyumu ve diğer stadyumlarda oynadığı Spor Toto Süper Lig maçlarına, Ziraat Türkiye kupası karşılaşmalarına, UEFA Avrupa Ligi ve diğer özel karşılaşmalarına hesabınızda para olmasa bile maç bileti alabilir ve kartla maça giriş yapabilirsiniz. Ayrıca satin alıp gidemediğiniz maçları kombineyi kartınıza tanımlayarak arkadaşlarınıza transfer bile edebilirsiniz.

Passolig kredi kartı, banka kartından farklı olarak hesapta para olmasa da maç bileti alımı kolaylığı sağlayarak, taksitlendirmeler yaparak ve nakit avans çekimi imkanı vererek bir adım öne geçiyor. Geri kalan özellikler kredi kartı ve banka kartında aynı iken, cüzdan ön ödemeli kart ise 18 yaşın altında olup sadece para yükleyerek bilet satın almak isteyenler için belirli işlemlere imkan sağlayan bir diğer Passolig kartı.

Genel olarak Passolig kart sahiplerinin kazanımlarını şöyle sıralamak mümkün:

 • Kuyruk beklemeden, kolayca maç bilerleri alarak stadyumlara giriş yapma imkanı,
 • Passo Mobil üzerinden ya da passo internet sitesi üzerinden hızlıca, oturduğunuz yerden bilet alarak kartınıza yükleyebilme kolaylığı,
 • Passolig kartı ile dilediğiniz yerde alışveriş yapabilme imkanı,
 • Çeşitli promosyon ve indirimlerden yararlanabilme,
 • Yaptığınız harcamalar sayesinde kulübünüze ve Türk futboluna maddi katkı sağlama imkanı.

Passolig Kart Ücretleri

Passolig kartın kullanım süresi 1 yıldır ve 1 yıl sonra kartı yenilemek için tekrar aşağıda belirtilen ücretlerin ödenmesi gerekir fakat yenilenme ücretlerinde ekstra bir para ödenmez.

Passolig kartın fiyatları her takım için değişken olmakla beraber şu şekildedir:

 • Beşiktaş, Galatasaray, TFF logosuna sahip Passolig kart ve logosuz Passolig kart için 48,50 TL,
 • Fenerbahçe için 48 TL,
 • Trabzonspor için 40,50 TL,
 • Ankaragücü için 36 TL,
 • Bursaspor için 35 TL ve
 • Geri kalan kartlar için 27,50 TL’dir.

Passolig Kart Başvurusu

passolig kart basvurusu nasil yapilir

Passolig karta başvuru yöntemi aşağıdaki gibi üçe ayrılıyor:

 • passolig.com.tr’den başvuru formu doldurarak,
 • Passo Mobil uygulamasına giriş yaparak veya
 • Stadyum gişelerine giderek passolig kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuruda bulunurken yukarıda saydığımız Passolig banka kartı, Passolig kredi kartı ve Passolig cüzdan ön ödemeli kartları arasından size en uygun olanı seçtikten sonra fotoğrafınızı yükleyerek ödeme işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra hızlıca maç biletleri almaya başlayabilir ve kartınızın evinize gönderilmesini bekleyebilirsiniz.

Yabancı Uyruklu Kişiler İçin Passolig Kart

Yabancı uyruklu vatandaşların passolig kart alım işlemleri de passolig.com.tr, stadyum gişeleri veya Passolig Mobil üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir. Yabancı uyruklu vatandaşların da 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında maçlara giriş yapabilmek için elektronik kart alması şartı bulunmaktadır. Fakat yabancı uyruklu vatandaşlara da 18 yaşından küçük kişilere yapıldığı gibi yalnızca Passolig Cüzdan Ön Ödemeli Kart seçeneği sunulur. Pasaport ile Passolig kart başvurusu yapan yabancı uyruklu vatandaşlar, kartlarını stadyum girişlerinden teslim alabiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu