İş Fikirleri

Para Kazanmakla İlgili Olumsuz Yorumlar

Bir insan internetten para kazanmakla ilgili neden olumsuz yorum yapar? Cevabı çok basit: Kendi para kazanamadığı için. Bugün, internetteki doğruluk payı olmayan ve büyük bir bilgi kirliliğine neden olan olumsuz yazılar hakkında konuşmak istiyorum.

Bir ürünü, hizmeti veya aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi yalanlama, karalama üzerine her gün onlarca haber okuyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte gerçek habermiş gibi çok ünlü sitelerde bile bu olumsuz yazıları görebilmek mümkün. Bu durum internetin doğrunun yanlıştan ayırt edilemediği dev bir çöplüğe dönüşmesine neden olmaktadır. Özellikle internetten para kazanmakla ilgili birçok yalan yanlış yorum yüzünden insanların çoğu internetten uzak durdu, durmaya da devam ediyor.

Önyargı doğru değerlendirmeyi engeller.

Aslında bu durum, önyargı ve inanmak ile ilgilidir. Kötü yorum yapılan bir şeyin doğruluğunu araştırmak yerine, önyargılı davranarak hemen inanmayı tercih ediyoruz. Çünkü önyargı, doğru değerlendirmeyi engeller. Peki, insanlar neden kötülük yapar? Bazı insanlar başkalarına acı çektirmekten hoşlanır. Kendileri gibi düşünmesini isterler.

Bu insan tipiyle hemen hemen her sektörde olduğu gibi internet ortamında da fazlasıyla karşılaşırız. İnternet ortamındaki bu tarz olumsuz ve kötü yorum yapan kişiler bilimsel olarak incelendiğinde; kişilerin gerçek hayatlarında da kötü davranışlar sergilediği, negatif enerji yayarak karşılarındaki kişileri olumsuz düşünmeye ittikleri gözlemlenmiştir. Bu davranış biçimi insanların kendilerini dev aynasında görmelerinden kaynaklanıyor. Evet, her konuda bilgisi olduğunu söyleyen insan topluluğundan bahsediyoruz.

Emeğe saygımız yok.

Böyle kişiler emek kavramını bilmezler, kendilerine saygıları yoktur. Dolayısıyla başkalarına da saygısı olmadığı için kötü davranışlar sergilerler. Hep olumsuz düşündükleri için hayatta da başarılı olamazlar ve diğer insanların da kendileri gibi başarısız olmaları için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. O yüzden internette yazılan yorumların %40’ı sahtedir. Bu gerçek olmayan yorumlar da bizim kafamızı karıştırmaya yeter de artar zaten. Akıllarda hemen “Acaba?” sorusu oluşur. Burada size düşen görev bu olumsuz yorumların içeriklerine dikkatlice bakarak sahte olup olmadığını anlamaktır.

Yapılan yorum gerçek mi yalan mı?

Bir ürünü alıp hakikaten sıkıntı yaşayan bir tüketici “tek kelimeyle berbat, paranıza yazık” gibi kısa cümleler kuruyorsa bilin ki o sahte yani olumsuz bir yorumdur. İnsanlar memnun olmadığı bir şeyin üzerinde çok durur ve çok yazı yazar. Buna içini dökme diyebiliriz. En ince ayrıntısına kadar uzun cümleler kurarak anlatıyorsa, o zaman o yorumun gerçek olma ihtimali yüksektir.

Bir örnek vermek istiyorum, arkadaş ortamında muhabbet ettiğinizi düşünün. Arkadaşınızdan biri A marka aracı almak istediğini söylediğinde başka bir arkadaşınız şöyle bir tepki versin: “Ya onun her yerinden ses geliyor, hem direksiyonu da çok ağır, alacak başka araç bulamadın mı?”

O ortamda da A marka aracı kullanan ve ona sahip olan başka bir kişi olsun. Bahsi geçen araç hakkında araç sahibi, olumsuz yorum yapan kişiye hemen tepki verecektir: “Ses mi geliyor, ne sesi abi? Araçtan çıt çıkmıyor, direksiyonu da gayet yumuşak. Hem sen bu aracı kullandın mı?” Olumsuz yorum yapan kişi: “Yoo kullanmadım, internette öyle yazıyor abi, her yerinden ses geliyormuş!” Görüyorsunuz, tecrübe etmediğimiz bir şeyi internetten okuduğumuz yorumlara göre değerlendiriyoruz.

Bilgi sahibi olmadığımız konularda yorum yapmayı çok seviyoruz.

İnternetten para kazanmak konusunda da aynı durum geçerlidir. İnternetten para kazanamayan kişilerin yazdığı olumsuz yorumları okuyan diğer kişiler de bu söylenilenleri tecrübe etmedikleri için kafalarında hep şu düşünce yer alır: “Adamlar denemiş, para kazanamamışlar, demek ki internetten para kazanılmıyor.” O yüzden internetteki kötü yorumlara inanmayı artık bırakın.

“Ben bu yöntemi denedim, para kazandırmıyor.” Sen o yöntemde başarısız olduğun için para kazanamadın. Bir gün de internette şöyle bir yorum göremezsiniz: “Satış ortaklığı sistemini denedim, ancak fazla üzerine düşmediğim için başarısız oldum.” Siz gördünüz mü böyle bir yorum?

İnternette çok dikkat etmeniz gereken, özellikle para kazanmakla ilgili kafanızda soru işareti oluşmasına neden olan, gerçek niteliği taşımayan olumsuz yorumlara kendinizi lütfen kapatın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu