Sağlık

Papatya Suyu İle Saç Açma Yöntemleri

Papatya suyu ile saç açma işlemi özellikle yaz aylarında güneşin renk açıcı etkisi ile beraber kadınların oldukça yoğun şekilde tercih ettiği bir işlem. Normal şartlarda saç rengini oryal ve oksijenli su gibi maddelerle açmak daha yaygın ve kuaförler tarafından da uygulanan yöntemdir çünkü kalıcılığı papatya suyundan daha fazladır. Fakat bu kalıcılığın papatya suyundan daha fazla olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi kimyasal maddelerdir. Oryal saçları oldukça fazla yıpratır ve genelde istenilen saç rengi elde edilebilmesine ve bu bağlamda sonuçtan memnun kalınabilmesine rağmen banyoda dökülen ve yıpranan saçları gördükten sonra birçok insan bu uygulamayı yaptırma sıklığını düşürmeye çalışır. Papatya suyu ise daha doğal ve uygulanması kolay bir yöntemdir.

Papatya Suyunun Faydaları

papatya suyu faydalari nelerdir

Papatya suyunun yararları oldukça fazladır. Bu yararları genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Papatya suyu saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlayarak saç dökülmelerini azaltır.
 • Cilde uygulandığı takdirde de oldukça besleyici özellikleri bulunur.
 • Sinir yolu hastalıkları için kullanılır. Çayı, yağı ve koku yollu kullanımı da oldukça yaygındır.
 • Sindirim sorunu yaşayanlar için önerilir.
 • Mide fonksiyonlarının çalışma düzenine yarar sağlar.
 • Gribal durumlarda papatya çayı oldukça faydalıdır. Kişiyi terleterek ve ateşi düşürerek grip hastalıklarının iyileşmesinde büyük fayda sağlar.

Papatya Suyunun Zararları

Papatya suyunun özellikle saça uygulamadaki zararları pek bilinmese de her şeyde olduğu gibi papatya suyunun da kullanım fazlalığı ya da uygulama yanlışı gibi sebeplerden kaynaklı zararları söz konusudur. Bu sorunlardan en bilindik olanı saç renginde farklı tonlarda açılma oluşmasıdır. Dolayısıyla çok fazla uygulandığı takdirde kişinin istediğinden çok daha açık renkte bir saç elde edilebilir. Bunun dışında papatya suyu uygulamasında alerjik bir durumu önlemek adına önce saçın küçük bir bölgesine yapılıp daha sonra tüm saça uygulama yapılabilir. Çok fazla uygulandığı takdirde saçta kuruluğa da sebep olabilen papatya suyunun kullanım sıklığına dikkat edilmelidir.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

papatya suyu uygulamasi nasil yapilir

Papatya suyu ile saç açma uygulanışı aslında oldukça basittir. Papatya suyunu saçınıza uygulayabilecek hale getirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Papatya suyu kuru saça uygulanmaktadır.
 • Bir avuç dolusu papatyayı en az 2 su bardağı suda kaynatın.
 • Su rengini bıraktıktan sonra 15-20 dakika soğumaya bırakın.
 • Papatya suyu tamamen soğuduktan sonra saçınıza sürün.
 • Saçınızın kurumasını bekleyin. Yaz aylarında güneşe çıkarak, kış aylarında ise kurutma makinesi kullanılarak bu süreç daha etkili hale getirilebilir.
 • Daha iyi sonuçlar elde etmek için aynı işlemi 3-4 kez uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu