Sağlık

Panik Atak Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Panik atak belirtileri; fiziksel ve zihinsel olarak ayrılmakla beraber ateş basması, dehşet hissi, hızlı kalp atışı gibi sebepsiz ve ani bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Panik atak hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır ve anlaşılabilmesi için uzman bir psikolog ile görüşülmelidir. Tıbbi geçmiş, fiziki muayene ve bazı testler ile tanı konabilmektedir.

Panik Atağın Bilinen Belirtileri Nelerdir?

panik atak bilinen belirtileri

Panik atak semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma hissedilir.
 • Çarpıntı, kalbin daha hızlı ve kuvvetli atmaya başladığı fark edilir.
 • Atak esnasında kişi terlemeye başlar.
 • Nefes darlığı olur ve boğulma hissi meydana gelir. Soluğu kesilir.
 • Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecek veya bayılacak gibi olma durumu oluşur.
 • Vücutta uyuşma veya karıncalanma hissedilir.
 • Ani üşüme, ürperme veya ateş basması durumu olur.
 • Bulantı ve karın ağrısı hissedilebilir.
 • Titreme veya sarsılma meydana gelir.
 • Hem kendini hem de çevresindekileri daha değişmiş, tuhaf ve farklı hissetmeye başlar.
 • Kontrolü kaybettiği düşüncesi hakim olabilir veya çıldırma korkusu içerisine girebilir.
 • Ölüm korkusu hissedilmeye başlar.

Panik atak geçirenler, yukarıdaki belirtilerden en az dördünü göstermektedirler. Daha az sayıda belirti ile atak geçirenlerin ataklarına kısıtlı panik atağı ismi verilmektedir.

Panik Atak Neden Meydana Gelir?

Panik atak oluşumunun iki temel sebebi aşağıda açıklanmıştır:

 • Beyindeki nöronlardan salgılanan ve duygusal yaşantının yönetiminde etkili olan hormonların anormal çalışmaya başlaması sonucunda panik atak meydana gelmektedir.
 • Günlük hayatta tamamen doğal ve zararsız şekilde oluşan çarpıntı, terleme, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi fiziksel semptomları hasta eğer büyütür ve sonucunda öleceğini, delireceğini, felç kalacağını, kalp krizi geçirdiğini düşünür ise; bu yanlış yorumlama ile panik atak oluşmaktadır.

Panik Atak Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

panik atak tanisi nasil konur

Panik atağın anlaşılması için öncelikle hastanın hikayesinin doğru alınması gerekmektedir. Kendisinde ve çevresinde panik atak yaşayan olup olmadığı öğrenildikten sonra EKG, tiroid testleri, kan sayımı ve solunum fonksiyon testi ile panik atak teşhisi konabilmektedir. Ancak standart bir laboratuvar, radyolojik görüntüleme ya da herhangi bir tetkik ile kesin bir tanı koyabilmek mümkün değildir. Mevcut belirtiler değerlendirildikten sonra hastanın panik atak olup olmadığına dair tanı koyulmaktadır.

Panik atak şikayeti ile doktora başvuran hastaların psikososyal açıdan da değerlendirilmesi gerekmektedir. Korku, endişe ve stres yaşamasına neden olan durumlar, insan ilişkilerindeki problemler ve benzer konularda hastanın açık olması halinde; panik atak tanısı konabilmektedir.

Panik Atağın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik atak tedavisi, ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı tedavi olarak uygulanabilmektedir:

 • İlaç tedavisi: Sinir hücrelerinin anormal hormon faaliyetlerinin düzeltilmesi için panik atak hastasına ilaç verilmektedir. İlaç ve doz seçiminin kesinlikle doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu süreçte düzenli olarak kontrollere gidildiğinde, doktor ilaç dozunun artırılmasının gerekip gerekmediğini söyleyebilmektedir. En az bir yıllık bir tedavi uygulandıktan sonra, ilacın dozu zamanla azaltılarak tedavi sonlanmaktadır.
 • Bilişsel-davranışçı tedavi: Bu tedavi yönteminde, panik atağa neden olan korku, stres ve diğer duyguların ortadan kaldırılması veya bu duygular ile baş etmenin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Hastanın zararsız olan panik atak semptomları ile ilgili abartılı ve yanlış korkuları ile baş etmeyi öğrenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca ilk atağını yaşamış olup bir sonraki atağının nerede ve ne şekilde olacağından korkan hastaların, üzerine giderek bu korkularını yenmeleri sağlanmaktadır.

Panik atak hastalığının daha kısa süre içerisinde tedavi edilebilmesi için ilaç ve bilişsel-davranışçı tedavinin beraber uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hastanın dışarıya çıkma, toplu taşıma araçlarına binme gibi korkuları var ise; bu korkular ile ilgili alıştırma ödevleri doktor tarafından verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu