Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları

0

Vatandaşlarımız sağlık hizmeti mevzularında devlet hastanelerini tercih edebileceği gibi özel hastaneleri de tercih edebilmektedir. Nüfusun yoğun olduğu şehirlerde devlet hastaneleri de oldukça yoğundur. Bundan şikayetçi olan insanoğlu da daha basit hizmet almak ve daha hızlı tedavi olabilmek amacıyla özel hastanelere yönelmektedir. Fiyatlar hastanelere göre ve hatta hastane bünyesinde bulunmakta olan bölümlere göre farklılık göstermektedir. Hatta Sigorta ile anlaşmalı hastanelerde muayene ücretlerinin bir bölümü devlet tarafınca karşılanmaktadır. Sigortasız kimseler de özel hastaneleri genellikle tercih etmektedir.

 

Anlaşmalı hastaneler vasıtasıyla ile makul fiyatlarda muayene olmak olanaklı.

Katılım Payı Alınan Hastalar ve Tutarları

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katılım payı parası almaktadır. 2020 senesi için belirlenmiş olan katkı payı oranı 15 Türk lirası’ dir. Katılım payını sigortalı olan bütün hastalar sağlık hizmeti aldığında ödemekle yükümlüdür. Hasta muayene olmak istediği bölüm sekreterliğinden girer girmez bu ücret tahsil edilmektedir. Katılım payının almamak gibi bir durum bulunmamaktadır. Sigortalı olan her bir hastadan talep edilmektedir. Bu tutara ek olarak her hastane muayene parasını kendisi belirlemektedir. Bundan dolayı hangi hastaneden randevu almak isterseniz görüşme esnasında ücreti de sormanızda yarar vardır. Hatta Sosyal Güvenlik Kurumunun web sayfasında tutar hesaplama penceresi bulunmaktadır. Hastane adı, ek olarak tutar, muayene türü, muayene olunacak bölüm şeklinde bilgiler doldurularak hesaplama yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde ise 2020 senesi için muayene ücreti 6 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Sigortasız yurttaşlarımız için ise devlet hastanelerinde bir defaya mahsus olarak belirlenmiş olan muayene ücreti 30 Türk lirası’ dir.

 

Özel hastanelerden muayene tutarı hesaplaması bu ekran üstünden yapılmaktadır.

Ücret hesaplaması yapmak için tıklayınız.

İlave Ücret Alınmayacak Kimseler Kimlerdir?

  • Şeref aylığı alanlar ve bu bireylerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan ve bu bireylerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • Harp malulü olan ve bu bağlamda maaş alan kimselerden,
  • Yurt içi ve yurt haricinde herhangi bir terör olaylarından zarar görenler, ölenler, öldürülen kimseler ve bunların ailelerinden,
  • Kazancı asgari ücretin 1/ 3′ ünden az olan kişilerden ek olarak ücret talep edilmemektedir.

Çıkan kanun kapsamında ise özel hastanelerin acil kısımlarından giriş meydana getiren hastalar için ek olarak ücret talep edilmemektedir. Hatta muayene tutarı 100 Türk lirası’ yi geçenler, hastalara detaylandırılmış olarak fatura vermekle yükümlüdür. Hastane yönetimi alınan ücretten nasıl ve ne biçimde ücretlendirme yapıldığını kanıtlamakla mükelleftir. Bu şekilde herhangi bir bildirim yapılmaz ve oldukça fazla ücret alındığına dair bir tespitte bulunulursa şikayetler ALO 170 üstünden veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı il müdürlüklerine bireysel müracaat ile yapılabilmektedir.

Göz atabilirsin->  PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir)

Özel Hastane Ücretleri ve Güncel Tutarlar Nasıl?

Özel Hastanelerin muayene ücretleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT ) tarafınca düzenlenmektedir. Bir takım hastaneler katılım payı haricinde ücret almamaktadır. Bu nedenle diğer hastaneler ile arada bir fark meydana gelmektedir. Bu ücret muayene farkı olarak hesaplanmaktadır. Formül olarak belirtirsek;

Katılım payı – Muayene ücreti = Muayene farkı bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı özel hastanelerde devlet tarafınca 32 Türk lirası ödeniyor. Hastaneler ise bu tutarın maksimum 2 katını hastadan isteyebilmektedir. Özel hastanelerde muayene sonrasında oldukça fazla para ödemek istemeyenler özel sağlık sigortası da yaptırabilir veya tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusunda bulunabilirler.

Özel hastaneler yönetmeliğinin 51. maddesinde ise faturaların düzenlenmesi başlığını içermektedir. Bu maddeye bakılırsa herhangi bir şekilde tedavi edilen hasta için fatura düzenlenmesi mecburi kılınmıştır. Hastaya sunulan hizmetin karşılığında alınan bedelin ise detayları ile fiş veya faturada düzenlenmesi gerekir. Hatta sağlık hizmeti haricinde sunulan yiyecek, içecek, telefon gibi fazladan ücretlerin de piyasa rayiç bedelinin üstünde olmaması gerekmektedir. Özel hastaneler yönetmeliği için tıklayınız.

POLİKLİNİK MUAYENE ÜCRETLERİ EN YÜKSEK ÜCRET ÖZEL MUAYENE
Kadın Hastalıkları 50 Türk lirası 66 Türk lirası 80-100 Türk lirası
Üroloji 50 Türk lirası 56 Türk lirası 60-100 Türk lirası
Kardiyoloji 30 Türk lirası 73 Türk lirası 60-100 Türk lirası
Nöroloji 25 Türk lirası 62 Türk lirası 40-80 Türk lirası
Beyin Cerrahi 35 Türk lirası 58 Türk lirası 50-100 Türk lirası
Göz Hastalıkları 40 Türk lirası 49 Türk lirası 40-100 Türk lirası
Dermatoloji 25 Türk lirası 54 Türk lirası 40-100 Türk lirası
Göğüs Hastalıkları 30 Türk lirası 56 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Kulak Burun Boğaz 30 Türk lirası 51 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Genel Cerrahi 25 Türk lirası 60 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Dahiliye 25 Türk lirası 60 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Ortopedi 30 Türk lirası 51 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Fizik Tedavi 30 Türk lirası 54 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Yaşlı Hastalıkları 30 Türk lirası 60 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Plastik Cerrahi 40 Türk lirası 56 Türk lirası 30-60 Türk lirası
Göz atabilirsin->  Özel Hastanelerin Diş Teli 2020 Yılı Fiyatları

Tabloda 2020 yılına ilişkin özel hastane ücretleri yer almıştır. Bu ücretler her hastanede farklılık gösterse de tablo neredeyse bu şekildedir. Dahiliye bölümüne muayene olmak istemiş olan bir hasta 25 ila 60 Türk lirası içinde bir ücret ödeyecektir. Kulak Burun Boğaz polikliniği ise 30 Türk lirası ile 50 Türk lirası içinde değişen bir ücrete sahiptir.

Elbette özel hastanelerin bir çoğunda durum çizelgede görüldüğü şeklinde değildir.

Ortalama;

  • Uzman hekim: 150 – 200 Türk lirası. arası
  • Doçent Hekim :  250-350 Türk lirası. arası
  • Profesör: 350 – 400 Türk lirası.

içinde muayene ücreti almaktadır. Bu doktorlar 10 gün denetim süresi verirler ve 10 gün içerisinde ücretsiz bir şekilde kontrole gelebilirsiniz. Ama süre 10 günü geçerse tekrardan muayene ücreti ödersiniz.

  • Göğüs filmi : 50-70 Türk lirası.
  • Kan tahlili : 50:100 Türk lirası.

olarak tekrardan ücrete tabidir. Elbette bu muayenelerin gereklilik derecelerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılandığı gibi ücrete tabi durumlarda mevcuttur. Bu durumların tümü yönetmelikte yer almıştır.

Bu fiyatlar ortalama olup, aslolan muayene tutarları hastanelerden güncel olarak öğrenilebilir.

Ümit Hastanesi Muayene Tutarları

Ümit Hastanesi Eskişehir şehrimizde kurularak sağlık hizmeti vermeye devam eden bir hastanedir. Yoğun bakımdan dermotolojiye, check-up’ tan diyetisyen herhangi birine kadar tüm birimleri bünyesinde barındıran geniş bir hastanedir. Hatta web üstünden tahlil sorgulama hizmeti de verilmektedir. Şekerbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ile sözleşmeli bir kuruluştur. Çoğu özel sigorta firması ile de anlaşması olmakta olup özel sigortanız var ise düşük meblağlar ödeyerek muayene olabilirsiniz.

 

Umut Hastanesi

Anlaşmalı sigorta şirketleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Randevular online olarak ya da (0222) 335 03 35 numarası üstünden kabul edilmektedir. Hastane Sağlık Bakanlığının hasta hakları yönetmeliğine makul olarak hizmet vermektedir. Muayeneleriniz polikliniklere göre farklılık göstermekte olup en fazla 80 Türk lirası’ dir.

Göz atabilirsin->  SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Şartları Neler?

Acıbadem Sağlık Grubu Muayene tutarları

Acıbadem Hastanesi Türkiye’ nin en büyük özel hastanelerinden bir tanesidir. Hatta yurt haricinde da sağlık hizmeti vermektedir. Bütün tıbbi birimleri bünyesinde barındırmaktadır. Hatta hastanede böbrek nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli yapılmakta ve tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Acı Badem Fiyat Sorgulama linkine tıklayarak, muayene fiyatlarını talep edebilirsiniz.

 

Hastane bankalar ve özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak iş yapmaktadır. da Vinci adında ameliyatlar robotlar ile yapılmaktadır. Hatta hastane bünyesinde doğuma hazırlık kursları da verilmektedir. Bütün şubelerde 4 boyutlu ultrason aleti vardır. Acıbadem, Altunizade, Ataşehir ve Kozyatağı hastanelerinde ise açık mr cihazı bulunmaktadır. Hatta check- up yaptırmak isteyenler kişiler için her şubede bu işlem gerçekleştirilmektedir. Hastanede bütün aşı yapılabilmektedir. Online randevu alabilmek için tıklayınız.

Anadolu Sağlık Merkezi

Anadolu Vakfı tarafınca sağlık hizmeti verilmesi amacıyla kurulmuştur. Hastanede 2010 yılından beri kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. 2002 senesinden beri hastane Johns Hopkins Medicine International ile ortaklaşa emekler yapmaktadır. Yapılmış olan anketler neticesinde %83 hasta memnuniyeti olan bir hastanedir.

 

Anadolu Sağlık Merkezi

Oldukça geniş bir hizmet alanına sahiptir. Yeni doğandan radyasyona, hematolojiden genel cerrahiye kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her çeşit poliklinik hastane bünyesinde mevcuttur. Ulaşım yönünden sorun yaşayan hastalar için hastane servisleri bulunmaktadır. Firmalar, sigorta şirketleri, eğitim kurumları, bankalar ile anlaşmalı olan hastanedir. Fiyat talep formunu doldurarak fiyatlara ilişkin ayrıntılı bilgi alabilmek da mümkündür. İstanbul Ataşehir ve Kocaeli Gebze’ de 2 tane şubesi bulunmaktadır.

Özel hastaneler tarafınca bakıldığında devletin bir takım ücretleri karşıladığı görülmektedir. Bu meblağların karşılanabilmesi için ise hastanenin Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Hastadan talep edilecek olan ücret da maksimum bu ücretlerin 2 katı olabilmektedir. Ödemelerin faturalandırılması ise mecburi tutulmaktadır. Hatta yemek vb. ücretlerin de piyasa fiyatlarına göre daha uygun olması gerekmektedir.

Siz de sigortalı iseniz bile özel hastanelere giderek muayene olabilirsiniz. Hatta özel sağlık sigortanız var ise oldukça düşük muayene paraları ödersiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.