Sgk - Ssk - Bağkur

Özel Hastanelerin Diş Teli 2021 Yılı Fiyatları

Gelişimsel bozukluk, eksik diş, yamuk ve çapraşık diş şeklinde nedenlerle dişlerdeki görüntünün düzeltilmesi için tedavi görmek istemiş olan çoğu kişi özel hastanelerde diş teli fiyatlarını merak ediyor.

Ortodontik tedavi seçeneği dişlerdeki her türlü bozukluğun düzeltilmesi için diş tellerini her yaştan hasta yaptırabilir. Diş hekimliğinin özel bir dalı olarak ortodonti diş hekimliği hizmeti vermekte olan çoğu özel hastanenin diş teli fiyatları hastanelerde değişiklik göstermektedir. Dişlerde ve yüzde bulunmakta olan her türlü düzensizliğin giderilmesi için ortodontik diş hekimliğine müracaatta bulunmakta olan kişiler özel hastanelerde diş teli fiyatları 2021 yılında güncellenmiştir.

Ortodontik Tedavi Fiyatları 2021

Diş ve çene anomalilerinini eksik, ayrık, yamuk, çarpık dişlerin düzeltilmesine ortodonti tedavisi denmektedir. Ortodontik tedavi her yaştan hastaya kolay bir şekilde uygulanabilir. Her yaşta hasta grubuna bu tedavi uygulanabilmektedir. Dişlerinde kapama problemi olan, iskeletsel bir bozukluk olan ve çene yapısında ileri geri duruş bozukluğu olan her yaşlarındaki hastaya diş teli tedavisi uygulanabilir. Erken yaşlardaki hastalarda bilhassa 10/12 yaşlarda tedavinin başlatılması gelişimsel bozukluğun önüne geçilmesi için bir ön tedavi durumunda olup gülüş estetiği, pembe estetik gibi özel estetik tedavileri de özel hastanelerin ortodontistler tarafınca yapılabilir.

Tel tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir süreç olduğundan dolayı erken yaşlardaki hastalarda daha erken netice alınabildiği gibi yetişkin hastalarda bu süreç birazcık daha uzun olabilmektedir. Tek çene ortodontik tedavilerde dişlerdeki çarpıklık durumuna bakılarak ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay şahısın durumuna göre bu süreç 2 yıldan uzun sürebilmektedir. Tedavi süresi kullanılan araç-gereç ve malzemenin kalitesi diş vaziyeti gibi bir oldukça etmen

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlemektedir?

Diş teli fiyatını tespit noktasında bir oldukça etken bulunur. Her hastanın hikayesi farklı olduğu için diş, çene ve kemik yapılarına uygun olarak uygulanacak tedavi seçeneği değişeceğinden kişiye bakılarak tedavi de gerekecek aparatlar diş teli fiyatlarını etkileyecektir. Kişiye özel olarak uygulanmakta olan diş teli tedavisi klinik muayenesini ve uygulanacak tedavide kullanılacak ekipmanlara kadar çoğu etmen fiyatlara yansıyacak ve fiyatların belirlenmesinde mühim bir rol oluşturacaktır. Kişiye özel olarak bireyin durumuna en uygun tedavi planlaması yapılmalı ve uzun süren tedavi süresince kullanılacak yöntemlere bakılarak fiyatlar belirlenecektir.

2021 yılında Diş Teli Ücretleri Ne Kadar?

Diş teli fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafınca her sene güncellenmektedir. Özel hastaneler ve devlet hastanelerinde bu fiyatlar farklılık göstermektedir. Rekabetin yüksek olduğu ortodonti  diş hekimliğinde fiyatlar hastanelerden kişiye özel olarak belirlendiğinden dolayı elektronik ortamlarda fiyatların açık bir şekilde yazılması etik değildir. Bundan ötürü özel hastanelerde en güncel diş teli fiyatlarını öğrenmek için ortodonti diş hekimliklerinde klinik muayenesi olarak bir ücret alabilirsiniz.

Metal diş teli tedavisi erken yaşlarındaki hastalara 12 -18 yaş grubundakilere uygulanır.

 

Diş Teli Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

2021 senesinde  Türk Diş hekimleri Birliği tarafınca öngörülen diş teli fiyatları en düşük 2500 Türk lirası en yüksek 6000 Türk lirası arasında farklılık gösterecektir. Tek çeneye uygulanacak tedavi için diş teli ücretleri ile çift çene ye uygulanacak olan diş teli tedavisinde fiyatlar değişiklik gösterecektir. Tek çene diş teli tedavisinde 2500 Türk lirası ila 3000 Türk lirası ‘ yi gözden çıkarmanız gerekecektir. Tedavi süresine ve dişlerin yapısal bozukluğuna bakılırsa uygulanacak olan tel tedavisine bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterecektir. Bu fiyatların belirlenmesinde bilhassa kullanılan malzemenin özelliği kalitesi mühim rol oynamaktadır. Özel hastanelerde Amerikan malı malzemeler kullanılırsa bu fiyatta mühim ölçüde farklılık göstermesine sebebiyet verecektir.

Tel tedavisinde kullanılan malzemeler metal diş telleri, saydam ve porselen diş telleri, lingual braketler ve şeffaf plaklar diş teli çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 2021 senesinde özel hastanelerin diş teli fiyatlarını öğrenmek için tedavi olduğunuz diş hekiminizden ve Ortodontistinize başvurarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

Tel tedavisinde kullanılan şeffaf diş teli fiyatlarıyla metal diş teli fiyatları arasında bin liraya yakın ücret fark bulunmaktadır. Bunun yanında tel fiyatlarını etkileyen diğer durumlar ise şu şekilde sıralanabilir,

 • Tekli veya çift çeneye hangisine uygulanacaksa diş teli yapısı
 • Dişlerin durumunu gösteren çarpıklık oranının ne kadar olduğu
 • Dişlerin ayrıklık vaziyeti ve arasındaki aralığın miktarı
 • Diş etlerinin fazla görünmesi sebebiyle ekstradan uygulanacak olan pembe güzel duyu
 • Çene yapısının vaziyeti önde veya geri de olması
 • Damak çene darlığının ne durumda olduğu
 • Çenede belirgin şekilde göze çarpan yapısal bozukluğun vaziyeti gibi etkenler diş teli fiyatlarını etkilemektedir.

Yapılacak olan tel tedavisinde uygulanacak olan ortodonti işlemi için;

Türk Diş hekimleri Birliği tarafınca belirlenmiş olan 2021 Diş Teli Fiyatları

 • Ortodontik fotoğraf için 50 Türk lirası
 • Ortodontik fotoğraf tetkiki 50 Türk lirası
 • Angle sınıf 1  tedavisi 1695 Türk lirası
 • Angle sınıf 2 tedavisi 2025 Türk lirası
 • Angle sınıf 3  tedavisi 2715 Türk lirası
 • Açık kapanış tedavisi 2715 Türk lirası
 • Pekiştirme tedavisi 590 Türk lirası
 • Tek çene için aparey yapımı(vida hariç) 605
 • Çift çene için aparey yapımı 1095 Türk lirası
 • Kayıp apareyin yeniden yapımı 525 Türk lirası
 • Hızlı maxiller genişletme apareyi 855 Türk lirası
 • Bant ve  braket çıkarılması 65 Türk lirası
 • Düz ark teli tatbiki 240 Türk lirası
 • Tek diş Braket tatbiki 155 Türk lirası
 • Pekiştirme aygıtı 590 Türk lirası
 • Sabit pekiştirme  aygıtı 605 Türk lirası
 • Sabit kapanış yükseltici tatbiki 115 Türk lirası
 • Düz ark teli tatbiki 240 Türk lirası

Sosyal Güvenlik Kurumu Diş Teli Tedavisi Ücreti 2020

Diş teli tedavisi görmek isteyenlerin en çok ilgilenilmiş olduğu nokta  tedavilerin fiyatlarının ne kadar olduğudur. Tedavilerin özel hastanelerde pahalı olması ağız ve diş hastalıklarından mağdur hastalar diş teli tel ücret arayışına girmektedir. Geçtiğimiz senelerde tel tedavileri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanıyordu hastalardan yalnız kullanılan malzemenin tutarı tahsil ediliyordu. Devlet hastanelerinde yaşanmış olan yoğunluk ve rekabetin fazla olması gibi nedenlerle Diş teli ücretleri 18 yaş altı için ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. 18 Yaş altındaki hastaların tel tedavilerinde araç-gereç ücreti (ortalama 1500 Türk lirası) alınmaktadır. Sgk tarafınca diş teli tedavisinin ücretsiz bir şekilde karşılanması için;

 • Hastanın yaşlarının 18 yaş altında olması,
 • 18 yaş altındaki çocuğun babası veya annesinden sigortalı olması,
 • Devlet hastanesinde tedavi görülmesi gerekmektedir.

18 yaş altı dahi olsa hastalar özel hastanelerde diş teli tedavisi için kimse sigortalı olsa bile tel tedavisinin ücreti kişi tarafınca karşılanmaktır.

Özel Kliniklerin Diş Teli Tedavi Ücretleri 2021

Özel Hastane Ücretleri ve Güncel Tutarlar için aşağıda verdiğimiz bağlantıları tıklayınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu