Birikim

Organik Arıcılık Kovan Başı Destek Başvurusu

Organik arıcılık kovan başı destek başvurusu, 2019 itibariyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılmıştır. Tarım ve Orman bakanlığı tarafından başlatılan bu destek için bakanlık tarafından belirlenen  tarih aralığında başvuru yapılması gerekmektedir. Organik arıcılık kovan başı destek başvurusu yapıldıktan sonra gerekli kontrollerin tamamlanması sonucunda uygun olan kovanlar için bakanlığın talimatıyla destek başlamaktadır.

Organik Arıcılık Ne Demek?

organik aricilik ne demek

Organik arıcılık, arıların doğal ortamda kontrol edilmesi ve arıcılık ürünlerinin suni yollar kullanılmadan üretilmesi anlamına gelmektedir. Organik arıcılık yapan arı yetiştiricileri bu aşamada kimyasal ilaç vb. ürünler kullanmamaktadır. Organik arıcılık arıların herhangi bir kimyasala ve suni kontrol yöntemine maruz kalmadan, doğal yöntemlerle bakılmasını ve doğal yollar kullanılarak arıcılık ürünlerinin üretilmesini kapsamaktadır. Organik arıcılık kovan başı destek başvuru için bütçe belirlemek , organik arıcılığın gelişmesi için bakanlık tarafından atılan önemli bir adım olmaktadır.

Organik Arıcılık Kovan Başı Destek Başvurusu Şartları Nelerdir?

Organik arıcılık kovan başı destek başvurusunu yapmak için gerekli bir takım şartlar bulunmaktadır. Kovan başı destek başvurusu yapmak isteyen kişiler, Organik Tarım Bilgi Sistemi’nde kayıtlı oldukları il ya da ilçelerden başvuru yapabilmektedir. Kişi Organik Tarım Bilgi Sistemi’nde kayıtlı olduğu şehirde yaşamadığı takdirde bulunduğu yerde de başvuru yapabilmektedir. Başvuru sonrası desteğin alınabilmesi için bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlarca destek talebi edilen kovan üzerinde incelemeler gerçekleştirilir. Yetiştiriciliği yapılacak arıların ırkı, doğal ortama uyum sağlayıp sağlayamayacakları, hastalık vb. durumlara dayanıklı olup olmadıkları vb. incelemeler yapıldıktan sonra bakanlık tarafından onaylanması durumunda destek sağlanmaktadır.

Organik Arıcılık Kovan Başı Destek Miktarı Ne Kadar?

organik aricilik kovan basi destek miktari

Organik arıcılık kovan başı destek miktarı 2019 yılında 10 TL olarak belirlenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl destek faaliyetleri için ayrılan bütçe değişmekle beraber organik arıcılık kovan başı destek miktarı 2020’de de 10 TL’dir. Ancak organik arıcılık için verilen destek miktarını arıların ırkı ya da kovan türü gibi etmenlerin de değiştirdiği bilinmelidir. Organik arıcılık kovan başı destek başvurusunu yapmış olan kişiler, yeni başlayan bu destek faaliyetinde bakanlık tarafından kovan başı 10 TL ile desteklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu