Genel

Oran Analizi Nedir?

Oran analizi finansal şirketlerin mali tablolarındaki iki veya daha fazla değişkenin karşılaştırılması olarak tanımlanmaktadır. Finansal şirketlerin genel durum ve gidişetlarına yönelik olarak yapılan oran analizlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Mali tablolarda gösterilen verilerin ayrı ayrı incelenmesindense oran analizi ile incelenmesi hem daha kolay hem de daha anlamlı olacaktır. Finansal şirketlerin mali tablolarının hangi oran analizi çeşidi ile inceleneceği amaca göre değişmektedir. Örneğin kısa süreli borçları olan bir şirket likitide oranlarının analizine yoğunlaşacaktır.

Oran Analizi Türleri Nelerdir?

oran analizi turleri nelerdir

Oran analizi türlerinden hangisinin kullanılacağı söz konusu şirketin amacına göre değişmektedir. Oran analizi türleri temel anlamda 4 şekilde ele alınabilmektedir. Oran analizi türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Likitide oranlarının incelenmesine yönelik olarak yapılan analizler
  • Faaliyet oranlarının incelenmesine yönelik analizler
  • Karlılık oranlarının incelenemesine yönelik analizler
  • Piyasadaki duruma yönelik yapılan analizler

Oran analizleri, bilanço ve gelir tablolarındaki veriler dikkate alınarak yapılmaktadır. Likitide ve mali büyüme oranlarına yönelik olarak yapılacak analizler için sadece bilonço verileri yeterli olacaktır. Ancak faaliyet ve karlılık için yapılacak oran analizlerinde bilanço ve gelir tablosunun ikisine de ihtiyaç vardır.

Likitide Oranları Hangi Amaçlara Yönelik Olarak İncelenir?

Likitide oranları finansal yapıların kısa süreli borçlar karşısındaki durumlarını ölçmek için kullanılan bir analiz oranıdır. Likitide oranları kendi içinde 3’e ayrılmaktadır. Likitide oranları şu 3 yöntemle incelenebilmektedir.

  • Cari oran
  • Asit oran
  • Nakit oran

Faaliyet Oranları Hangi Amaçlara Yönelik Olarak İncelenir?

Faaliyet oranları incelemesi, işletmenin satışları ile varlıkları arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılmaktadır. Verimlilik incelemesi olarak da bilinen faaliyet oranları kendi içinde 7’ye ayrılmaktadır.

Karlılık Oranları Hangi Amaçlara Yönelik Olarak İncelenir?

karlilik orani uygulamasi

Karlılık oranları analizi ise işletmenin kar oranlarının yeterliliğini ölçmeye yönelik olarak yapılmaktadır. Finansal işletmelerin 7 farklı karlılık oranı bulunmaktadır.

Piyasadaki Duruma Yönelik Analizler Ne Amaçla Yapılmaktadır?

Piyasadaki duruma yönelik analizler söz konusu işletmenin piyasa içindeki yerini görmeye, işletmenin piyasadaki diğer işletmelere göre performansını ölçmeye yarayan analizlerdir. Piyasa durumunsa yönelik olarak yapılan analizlerde fiyat-satış oranı, fiyat-kazanç oranı vb. oranlar bulunmaktadır. Oran analizi hangi amaca yönelik olarak yapılırsa yapılsın işletmenin genel gidişatı hakkında bildi sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu