İş Fikirleri

Online Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda sizlerle beraber online pazarlama uzmanı nasıl olunur, ne kadar aylık ücret alır şeklinde mevzuları daha yakından araştırma yoluna giderek düşünce edineceğiz. Türkiye çapında birkaç senelik dilim içinde e-ticaret bahsi hepimiz için ehemmiyet arz eder bir hale geldi demek yanlış olmaz sanıyorum. Dijital pazarlama, her geçtiğimiz gün daha fazla ön plana çıkıyor. Corona virüs ile savaşım eden dünya çapında bundan sonra internetten alışveriş ve kart ile alışveriş daha yaygın hale geliyor. Bu aşamada internetten pazarlama uzmanlığı ile ilgili olarak sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

 

Online Pazarlama Uzmanı Nedir?

Online pazarlama uzmanı, web üstünden çeşitli mecraları kullanarak ürün veya hizmetleri pazarlama mevzusunda uzmanlaşmış olan kişilerdir.

Her geçen gün büyüyen web sektöründe Türk girişimciler de önemli anlamda katkı sağlayarak aslına bakarsak sınırları aşan bir süresi de bununla beraber getirdi. İnternetten pazarlama mevzusuna genel anlamda baktığımız süre hepimiz, bundan sonra gereklilikleri de en iyi biçimde çözümleme ediyor ve hayatımızı buna nazaran şekillendiriyoruz. İnternet pazarlaması, günümüzde en mühim mesleki alanlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor ki insanoğlu da bu mesleki derslik üstüne eğilim gösteriyor. Bu anlamda elimizden geldiği kadar sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

 

Online Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Koşullar Nedir?

Online pazarlama veya halk içinde duyulmuş adı ile dijital pazarlama, kendi içinde çoğu değişik pazarlama biçimini barındırır ve bu anlamda farklılık yaratır. Sosyal medya pazarlaması, e-ticaret veya bu şeklinde alanlarda direkt nitelikli ve demografik parametreler ile en iyi biçimde çalışabiliyor olmanız mühimdir. İstatistik analizi dediğimiz vaka da yeniden web ticareti mevzusunda oldukca büyük tedbir arz eden başlıca unsurlardan birisi olarak dikkatleri. Elimizden geldiğince web pazarlamasına yönelik detayları sunma yoluna gidecek olursak;

  • Bilgisayar ve akıllı telefon kullanımında ustalık seviyesinde bildik olmalısınız.
  • Google reklam hizmetleri ve sosyal medya reklam modellerini en iyi biçimde tanımalısınız.
  • Sosyal medya kullanıcılarının demografik seçenekleri ile ilgili olarak istatistikleri değerlendirmelisiniz.
  • Ürün ve hizmeti web ortamında pazarlarken doğru kesime, doğru süre dilimleri içinde hitap etmeyi bilmelisiniz.
  • e-Tecim sektörünün gereklilikleri ve yasal kavramları ilişkin bilgi sahibi olmalısınız.
  • İnternet reklamcılığı ve ayrıca geleneksel reklamcılık (PR) mevzusunda süresi yönetecek bilgi birikimi ve deneyime sahip olmalısınız.

 

Dijital pazarlama mevzularına bağlı olarak genel kanıları en iyi biçimde bilmeli ve bu anlamda eğitim almış olmalısınız. Genele yönelik merak ettiğiniz bütün seçenekleri elimizden geldiğince yorum kısmından sormanız halinde cevaplama yoluna gideceğiz.

Dijital Pazarlama Eğitimleri Nasıl Alınır?

Bu alanda kendinizi araştırma ve uygulama şekilleri ile geliştirme şansına sahip olmuş olursunuz. Ama dijital pazarlama ile ilgili olarak ülkemiz çapında çoğu değişik hususi eğitim veren eğitim merkezleri söz mevzusudur. Bilge Adam veya Bilişim Eğitim Merkezi şeklinde markalar bu alanda sektörel eğitim yönünden oldukca mühim markalardır. Genel itibari farklılık yaratan çoğu değişik yöntemi değerlendirmek ve ilerlemek bu anlamda mühimdir. Kendiniz için en doğru yöntemi değerlendirerek eğitim alma yolunda somut adımlar atmanız gerekiyor. Aksi halde mesleki anlamda oldukca fazla ilerleme kat etmek de olanaklı olmayabilir.

Online Pazarlama Uzmanı Aylık ücreti Ne Kadar?

Ilk olarak bu anlamda mesleki deneyiminiz ve çalıştığınız şirkete nazaran farklılık gösteren bir takım maddi seçenekler söz mevzusudur. Mahalli firmalarda JUNIOR olarak tabir edilen yetişmen sosyal medya uzmanları asgari tutar ile meslek hayatlarına başlarlar. Süre içinde deneyimlerine nazaran maaşları artar. Büyük şirketlerde de 3000 Türk lirası dolaylarında bir aylık ücret söz mevzusudur.

SENIOR adı altındaki uzman sosyal medyacılar ve online pazarlama uzmanları ise mahalli bağlamda averaj 4500 Türk lirası civarında aylık ücret ile başlarlar. Ama büyük şirketlerde ise bu başlangıç rakamı 6500 Türk lirası dolaylarına kadar yükselebilmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu