Genel

Ölen Kişilerin Banka ve Senet Borçları Ne Olur?

Ölen kişilerin banka ve senet borçları murislere kalır. Ölen kişinin eşi ve çocukları ya da kardeşleri muris olabilmektedir. Ölen kişinin malları murislere kaldığı gibi borçları da murislere kalmaktadır. Ölen kişinin borçları, kredi ya da kredi kartı borcu olması veya senet borcu olması açısından farklılaşabilir. Bu noktada ödeme ve itiraz konusunda murislere farklı haklar doğmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcunun Olması Durumunda Ne Olur?

olen kisinin kredi borcu ne olur

Ölen kişinin kredi borcunun olması, murisler için görece avantajlıdır. Kredi borçlarında bankalar genellikle hayat sigortası yaparlar. Hayat sigortasının yapılması durumunda borç kapatılamadan borçlu kişi ölürse borcun sorumluluğunu sigorta şirketi alacaktır. Hayat sigortasına sahip kişi öldüğünde borcun birkaç taksidini ödemiş dahi olsa sigorta borcun tamamını ödemekle yükümlüdür ve ölen kişinin ödediği taksitler murislere iade edilir. Ancak borcu sigortanın ödemesi için temel olan iki şart bulunmaktadır. Bu şartlardan biri ölen kişinin beklenmedik bir şekilde ölmesi gerekliliğidir. Diğer şart ise mevcut bir hastalığının bulunması durumu söz konusu ise sigorta sözleşmesinde bunun belirtilmesi gereklidir. Sigorta yapılacak olan kişinin bir hastalığının olması durumunda poliçe bedeli artacaktır ancak riski sigorta şirketi alır. Bu yüzden sigorta sözleşmesinde hastalığın belirtilmesi önemlidir. Bu iki şartın gerçekleşmediği durumda, sigorta borcu ödemek durumunda değildir. Hasta olan borçlu ölüm ihtimali yüksek olmasına rağmen bunu sigorta şirketinden saklarsa, borcu murislerin ödemesi gerekir. Ölen kişilerin borçları, sigorta tarafından ödendiği takdirde murisler önceden ödenmiş taksitleri alabilirler. Ancak bu noktada bankaların sıkıntı çıkarma ihtimali olduğu bilinmelidir. Murisler iadeyi devlet bankalrından daha rahat alabilirler.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Ya Da Senet Borcu Varsa Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borçları için sağlanan sigorta avantajı, kredi kartı ve senetlerde bulunmamaktedır. Bu durumda senet ve kredi kartı borçlarını murisler ödemek durumunda kalırlar.

Murisler Ölen Kişinin Borçlarından Kurtulabilir Mi?

murisler olen kisinin borclarindan kurtulabilir mi

Murislere borçlar tıpkı mallar gibi miras kalmaktadır. Ölen kişinin borçları, murislere bıraktığı mallardan daha fazla ise reddi mirasla borçlardan kurtulmak mümkündür. Bu durumda borçlar biter ancak bununla beraber murisler ölen kişinin mirası üzerinde de hak iddia edemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu