Genel

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Öğretmenler emeklilik dilekçelerini istedikleri zaman verememektedir. Öğretmenlerin emeklilik taleplerini iletmek için yalnızca iki ay içerisinde başvuruda bulunabilmektedir. Bu aylar ise haziran ve temmuz aylarıdır. Bu durum ise 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname içerisinde yer alan 39. maddede yer alan kanuna göre belirlenmektedir. Söz konusu olan kanun şöyledir:

“Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.”

Bu kanun kapsamında öğretmenlerin emeklilik haklarından yıl içerisinde faydalanmaları için talep oluşturabilecekleri aylar yalnızca iki ay olarak sınırlandırılmaktadır. Dolayısıyla öğretmenlerin bazı durumlar haricinde bu iki ay dışında kalan aylarda emekli olmaları mümkün olmamaktadır.

İstifa Etmiş Öğretmenler İçin Emeklilik Durumu Nasıl Olur?

istifa etmis ogretmenleri icin emeklilik durumu

Son bir yıl içerisinde istifasını vermiş öğretmenlerin emeklilik işlemleri için de kanunda yer alan aylar içerisinde emeklilik işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Yani son bir yıl içerisinde istifa etmiş olsa bile öğretmen emeklilik işlemlerini başlatmak için Haziran – Temmuz ayını beklemek durumundadır.

Müstafi Sayılan Öğretmenler İçin Emeklilik Durumu Nasıl Olur?

Aynı durum müstafi sayılan öğretmenlerin emeklilikleri için de geçerli olmaktadır. Müstafi duruma düşen öğretmenler de emeklilik işlemlerini ancak Haziran ve Temmuz aylarında emeklilik işlemlerini başlatabilmektedir. Öğretmenlerin ve diğer devlet memurlarının müstafi sayılmalarına sebep olan durumlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Memurun izinsiz ya da kurumu tarafından kabul edilmeyen bir gerekçeyle aralıksız 10 gün boyunca görevini icra etmeye gitmemesi.
  • Memurun belli bir gerekçe sunarak yıllık izin haricinde bir izin kullanımı esnasında gerekçenin ortadan kalkmasına rağmen 10 gün içerisinde görevini icra etmeye dönmemesi.
  • Bazı nedenler dâhilinde aylık izin harici izin kullanan memurun aylık harici aldığı iznin bitiminde göreve dönmemesi.
  • Bir başka yere atanması gerçekleşen memurun tebliğ akabinde geçen 15 gün içerisinde söz konusu olan o görev yerine varmaması söz konusu olması durumunda kendisine aylıksız olarak tanınan 10 günlük iznin sonunda belgeyle ispatlanamayacak sebepler olmamasıyla birlikte görevine başlaması.
  • Kendi mesleğine dair bir hizmet üzerine eğitim alması, yetiştirilmesi, kendini geliştirmesi ya da buna benzer bir staj yapması için düzenlenene seçmelere ya da sınavlara katılan memurun bu sınavları kazanması akabinde yurt dışına çıkan fakat kendisine verilen izin süresinin tamamlanmasına rağmen memurun görevine dönmemesi.

Haziran ve Temmuz Ayları Dışında Emeklilik Nasıl Olur?

haziran ve temmuz aylari disinda emeklilik durumu

Öğretmenlerin belirlenen aylar dışında emeklilik başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesi bazı durumlarda mümkün olmaktadır. Eğer öğretmen emeklilik işlemlerini kanunda yer alan aylar haricinde başlatmak istiyorsa bu durumda önem arz eden durumlar bulunmaktadır. Öğretmenin emeklilik işlemlerini başlatabilmesi için öncelikle geçerli bir mazereti bulunması gerekmektedir. Bu mazeretin geçerli olması da tek başına yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda emeklilik işlemlerini başlatacak öğretmenin görev yaptığı okulda sınıf ya da branş bakımından fazlalık bulunması gerekmektedir. Bu şartın öğretmenin bulunduğu okulda karşılanıyor olması durumunda öğretmenin yaptığı emeklilik talebi ve mazereti bakanlık tarafından incelenmeye alınmaktadır. İnceleme akabinde şartların uygun olduğu görülürse ve öğretmenin mazereti geçerli sayılırsa söz konusu emeklilik işlemleri de başlatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu