Kredi

2021 Yılı Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

2021 öğrenim kredisi başvuru koşulları içerisinde ilk olarak bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmak gerekir. 2021 öğrenim kredisi tüm yükseköğretim kurumlarında öğrenci olan bireyleri ilgilendirmektedir. Öğrenim kredisi başvuru şartları ise genellikle her yıl aynı olmakla beraber bazen küçük değişiklikler de mevcut olabilir.

Ayrıca 2020 sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır? Detaylarını inceleyebilirsiniz.

2021 Öğrenim Kredisi Nedir?

2021 yılı öğrenim ve katkı kredisi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen geri ödemeli bir burs türüdür. Alan farkı gözetilmeksizin tüm yükseköğretimde öğrenim gören öğrencilere talep edilmesi durumunda verilebilir. Ayrıca DGS ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrencilere ve amatör ligde milli sporcu unvanıyla yer alan öğrencilere de burs veya kredi verilebiliyor. KYK adı altında birleşen burs ve krediler öğrencilerin başvurmaları halinde ya burs ya da kredi olmak üzere iki burs türünden birisi kesinlikle çıkabilmektedir. Ancak aynı anda hem burs hem de kredi çıkma ihtimali yoktur.

2021 Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları

ogrenim kredisi sartlari

2021 katkı kredisi başvuru koşulları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;

  • Maddi açıdan yoksun olması ve ailesinin durumunun kötü olması birinci şarttır.
  • Yalan beyanda bulunulmamalıdır.
  • Eğer şehit çocuğu ise bunu belgeleyecek bir belgenin sunulması istenir.
  • Eğer engelli ise bir sağlık kuruluşundan bu durumu belgeleyecek bir belgenin edinilmesi gerekir.
  • Darüşşafaka lisesinden mezun olunmuş ise buna dair bir belgenin sunulmuş olması gerekir.
  • 2021 öğrenim kredisi için milli futbolcular ya da sporcular için milli sporcu olduklarını gösteren bir belgeyi ibraz etmeleri istenir.

SGK rapor parası sorgulama nasıl yapılır? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

2021 Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

2021 KYK burs başvurusu için KYK’nın resmi web sitesine yani kyk.gsb.gov.tr adresini ziyaret etmek gerekir. Ya da e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlete giriş yapmak içinse bir e-devlet şifresi edinilmelidir. Şifre için PTT şubelerine başvuru yapmak yeterlidir. Daha sonra şifre ve T.C. kimlik numaraları ile e-devlete giriş yaparak burs başvurusu birkaç adımda gerçekleştirilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, başvuru esnasında tüm bilgilerin eksizsiz ve doğru bir şekilde doldurulmasına dikkat edilmelidir. Yalan beyandan kaçınılmalıdır. E-devlet şifresi ise kimseyle paylaşılmamalıdır.

2021 Öğrenim Kredisi Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenler

2021 KYK Kredisi çıkması halinde yapılacak işlemler birkaç işlemden ibarettir. İlk olarak 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini onaylatmaları gerekiyor. Onaylatma işlemi ise www.turkıye.gov.tr linki üzerinden yapılır. Linke ulaşanlar e-devlet şifresi ile işlemlerini onaylatmalıdır. 18 yaşını doldurmamış olanlar ise yine aynı link üzerinden internet adresine erişmelidirler. Ancak eriştikleri anda kendi e-devlet şifreleri ile değil anne ya da babalarına ait bir e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıp taahhütnameyi onaylamalıdır. Taahhütname onaylanırken belgenin en altında yer alan küçük kutucuğun işaretlendiğine dikkat edilmelidir. Daha sonra ise burs ve kredi alım tarihine ilişkin duyurulara internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Merak edilen E-devlet üzerinden sosyal yardım para yardımı bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu