Birikim

Ödeme Emri Ne Demek?

Ödeme emri olarak adlandırılan belge, vadesi dolduğu halde ödenmeyen borçlar için gönderilir. Ödeme emri, borcun 7 gün içerisinde ödenmesi ya da ödenemeyecekse mal beyenında bulunulmasının talep edildiği belgedir. Vergi dairesi tarafından gönderilen ödeme emri, kamu alacakları için uygulanmaktadır. Ödeme emri aynı zamanda cebri icra işleminin başlangıç aşaması olarak görülebilir. Ödeme emrinin borçluya tebliğ edilmesi icra işleminin başlaması için şarttır. Ödeme emri tebliğ edilmediği takdir de icra işleminin uygulanması mümkün değildir.

Ödeme Emrinin İçeriği Nedir?

odeme emri icerigi nedir

Ödeme emri içerik açısından bazı şartlara tabidir. Bu belgenin niteliği gereği içinde zorunlu olarak bulunması gereken bilgiler vardır. Ödeme emrinin içeriğindeki bilgiler şu şekilde sıralanabilir.

  • Borcun miktarı belirtilmek durumundadır. Borç faiz ya da zam aldıysa ödeme emrinde belirtilmesi gerekir.
  • Borcun ödemesinin hangi kuruma yapılması gerektiği belirtilir.
  • Borcun ödemesi yapılamayacaksa mal beyanında bulunulması talep edilir.
  • Borç ödenmezse vergi dairesi tarafından cebir yoluyla tahsilatın yapılacağı bildirilir.
  • Belirlenen süre içerisinde mal beyanı yapılmazsa ya da yalan mal beyanı yapılırsa hapis cezası verilebileceği açıklanır.
  • Tebliği alan kişinin itiraz hakkı olduğu ve itiraz hakkının süresi ödeme emrinde belirtilir.

Ödeme Emrine İtiraz Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Borçlu konumunda olup ödeme emri alan kişi, çeşitli sebeplerle ödeme emrine itiraz edebilir ve karşı dava açabilir. Ödeme emri alan kişinin itiraz edebilmesi için böyle bir borcun olmaması, ödenmiş olması ya da kısmen ödenmiş olması gerekmektedir. Ödenmemiş olan bir borç için itiraz ediliyorsa borcun zaman aşımına uğramış olması gerekir. Borç zaman aşımına uğramamış ve ödenmemişse borçlu kişi itiraz edemez.

Ödeme Emrine Haksız Yere İtiraz Edilirse Ne Olur?

odeme emrine itiraz edilirse ne olur

Ödeme emrine itiraz için gerekli şartlar oluşmadığı takdirde, itiraz edilmesi ya da karşı dava açılması durumunda borçlu kişi için bu durumun çeşitli yaptırımları olabilmektedir. Borç ödenmediği ya da zaman aşımına uğramadığı halde itiraz edilmesi durumunda borçlu kişi mahkemeyi boş yere oyalamış sayılmaktadır. İtiraz ettiği davadan haksız çıkan borçlu, borcunu %10 zam eklenerek ödemek durumunda kalacaktır. Kişinin itirazdan haksız çıkması durumda cebri tahsilat işlemleri 7 gün içerisinde başlayacaktır. Bu yüzden ödeme emri hakkında itirazda bulunmak için incelemenin sıkı yapılması oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu