Genel

Noter Masrafları Kredi Kartı İle Ödeniyor Mu?

Noter masrafları kredi kartıyla kullanılarak ödenebiliyor. Noterlerde kredi kartı kullanımı ve çeşitli masrafların nakit olarak değil kredi kartıyla ödenmesi vatandaşlar tarafından talep edilmiş bir uygulamadır. Hergün binlerce insanın aktif olarak kullandığı noterler de işlemlerin hızlanması adına kredi kartı kullanımını onaylamaktadır. Noter masrafları kredi kartı ile ödenmesi belli başlı riskler taşısa da çeşitli önlem uygulamalarıyla beraber hayata geçirilmiştir.

Noter Masrafları Ne Zamandan Beri Kredi Kartıyla Ödenebiliyor?

noter masraflari ne zamandan beri kredi kartiyla odeniyor

Noter masrafları kredi kartı ile ödenmesi, oldukça yeni bir uygulamadır. 2020 itibariyle başlayan uygulama tüm noterlerde aynı anda hizmete girmiştir. 3 şubat 2020 itibariyle tüm noterlerde masraflar kredi kartı ile ödenebilmektedir. Noterlerde kredi kartı kullanımı hem vatandaşlar için hem de noterde çalışan kişiler için işlemleri kolaylaştıran bir noktada durmaktadır. Noter masraflarının kredi kartı ile ödenemesi konusu çok uzun zaman tartışmada kalmıştır. Bununla beraber son açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından 2020 yılına girilmeden önce yapılmıştır. Adalet Bakanı tarafından yapılan açıklamada noterlerde kredi kartı kullanımına kesin olarak başlanacağı konusunda kesin karar vatandaşlara bildirilmiştir. Bu açıklama doğrultusunda noter masraflarının kredi kartı ile ödenmesi 3 şubat 2020 itibariyle mümkündür.

Noterlerde Kredi Kartı Neden Kullanılmak İsteniyor?

Noterlerde kredi kartı kullanılmak istenmesi temel de vatandaşların talebidir. Vatandaşlar için işlemlerin çok uzun sürmesi, nakit sıkıntısı yaşanan durumlarda noter işlemlerinin gerçekleştirilememesi gibi sebeplerle kredi kartı kullanımı talep edilmektedir. Bununla beraber Noter Birliği Başkanı Dursun Cin’in de açıklamaları uygulamayı desteklediği yönündedir. Dursun Cin bir takım kaygılar oluştuğuna dair açıklamalarda bulunsa da sonuç itibariyle noterlerde çok aktif işlem gerçekleştiğini, vatandaşların güvenilirlik kaygısıyla mahkemelerde halledilebilecek işlemler için bile noterleri tercih ettiğini belirtiyor. Yoğun çalışma temposuna sahip noterlerde kredi kartı kullanımının başlaması durumunda noterlerin işleyişinin de hızlanacağı göz önünde bulundurulduğu için karara sıcak yaklaşılmaktadır.

Noterlerde Kredi Kartı Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?

noterlerde kredi karti kullanimi

Noterlerde kredi kartı kullanımının başlamasına dair tartışmaların uzun zaman almasının sebebi konuyla ilgili çeşitli kaygıların bulunmasıdır. Kredi kartı kullanımının noterler için dezavantaj yaratabileceği yönündeki kaygılar kredi kartı komisyonlarıyla ilgilidir. Kredi kartı komisyonları dışında sahtecilik yapılma ihtimali de noterlerde kredi kartı kullanımının tartışılma sebeplerinden biridir. Noter masraflarının kredi kartı ile ödenmesi tüm bu kaygı ve tartışmalara rağmen çeşitli önlemler alınarak başlamış bir uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu