Genel

Nöbetçi Noter Hafta Sonu Araba Alınıp Satılır Mı?

Hafta sonu araç alım ve satım işlerinde nöbetçi noter kurumları araçlara yönelik alım ve satım işlerini gerçekleştirirler. Noterler hafta içi yoğunlaşan kurumlardan biridir. Hafta sonu nöbetçi noter uygulamasının devreye girmesiyle birlikte hafta içi yaşanan yoğunlaşmasının da önüne geçilmiştir.

Nöbetçi Noterlerde Hafta Sonu Gerçekleştirilen Alım ve Satım işlerinde Riskler

nobetci noter hafta sonu alim satim

Hafta sonu nöbetçi noterlerdeki araç alım ve satımındaki riskler noterlerin cumartesi günleri de çalışma uygulamasını başlatması ile gelişen bir durum olmuştur. Hafta sonunun devreye girmesi ile birlikte araç alım ve satımında yalancılık ve sahtekarlık gibi durumlara başvuran alıcı ve satıcılar ortaya çıkabiliyor. Hafta sonu birçok resmi kurumun kapalı olması ve acilen başvuran kişinin işlemini gerçekleştirmek istemesi birçok riski doğurabiliyor. Bu gibi durumlarda da hafta sonunu kendi lehine kullanan alıcı ve satıcılar ortaya çıkma riski artabiliyor.

Nöbetçi Noterlerde Yaşanan Riskler

Nöbetçi noterlerdeki riskler grubu şu şekildedir;

  • Araç alıcı ve satıcılar kimi zaman dürüst olmayarak hileye başvurabilir.
  • Vekalet gösterilen kişiler hafta sonu olduğu için araştırılmadan vekalet dosyasına kaydedilebilir.
  • Nöbetçi noter kurumlarında yine en çok yapılan ve risk grubuna giren diğer husus muayenesiz araç alım ve satım işlemidir. Araç alım ve satım işleminde özellikle satıcılar hafta sonu olduğu için araç muayenesiz satış işlemini gerçekleştirebiliyor. Noter tarafından reddedilse de ikna yolu ile satış işlemi başlatılabiliyor.
  • Hafta sonu olmasından dolayı başvuran kişinin evrak eksikliğinden dolayı işinin akmasına yol açabiliyor ve işin acil olması gibi durumlarda kişi zor duruma düşebiliyor.

Hafta Sonu Nöbetçi Noterlerde Araç Alım ve Satımı Güvenli Mi?

Nöbetçi noter aracılığıyla araç alım-satımında yaşana güven problemi hafta içi noterlerde yapılan resmi işlemlere oranla daha fazladır. Noterler, üzerlerine çok yük binen bir mecradır. Bu yüzden hafta içi çok fazla başvuran olabilmektedir. Nöbetçi noterlerin hafta sonu devreye girmesiyle birlikte iş yükümlülüğü azalmıştır. Ancak risk ve güvenlik sorunu artmıştır. Tüm nöbetçi noter kurumları güvenlik sorunu yaşasa da birçok vatandaşa yardımcı olan bir kurum özelliği de sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu