Genel

Nöbetçi Noter ile Hafta Sonu Araç Alım Satım Riskleri

Hafta sonu nöbetçi noter aracılığı ile yapılan araç alım  satım riski alıcı ve satıcının dürüstlüğü ile alakalıdır. Araç alım – satım işlemleri bilindiği üzere aracılığı ile olmaktadır ve son yapılan düzenlemelerle birlikte ruhsattan plakaya kadar tüm işlemler noterden yapılmaktadır. Bu sayede araç alım – satım işleri çokça kolaylaşmıştır. Bunun üstüne birde hafta sonu uygulamasına başlanması nöbetçi noter kavramını ortaya çıkartmıştır. Mesai saatlerinde dışarı çıkamayan kişilere büyük kolaylık sağlayan bu uygulama araç alım – satım işlerini oldukça basit bir hale getirmiştir.

Nöbetçi Noterden Yapılan Araç Satışına İtiraz

noter arac satisina itiraz

Nöbetçi noterden yapılan araç satışına yönelik şimdilik itiraz ve benzeri bir durum olmamaktadır. Şu an hala devam eden ve sadece belirli noktalarda bulunan nöbetçi noter uygulamasında, hafta içi çalışma yoğunluğundan dışarıya çıkamayan ve araç almak ya da satmak isteyen kişilerin cumartesi günleri aynen hafta içi olduğu gibi işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlar. Alıcı ve satıcı dürüst olduğu sürece ortaya bir sorun çıkmayacaktır. Burada sorunun çıkabileceği nokta ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu araç alış satışının vekaletle yapılmasıdır. Bu durumlara ilişkin hukukçular ile birlikte Noterlik Hukuku konusunda bilgisi olanlar tarafından dile getirilen ve hafta sonu yani resmi mesai saatleri dışında yapılan nöbetçi noter işlemlerinin ileride bir davanın söz konu edilmesi halinde yok sayılacağıdır

Nöbetçi Noterde Vekalet ile Araç Satışı İptal Edilebilir Mi?

Nöbetçi noterde vekalet ile araç satışı iptal edilmesi ile ilgili bir karar ya da fikir bulunmamaktadır. Hafta sonu ve özellikle vekalet ile satışı yapılan araçlara araç sahipleri tarafından mahkemeye dava konusu edilmesi halinde noter satışının iptal edileceği şeklinde oluşan bir konu bulunmaktadır. Özetle, kişi araç alacaksa ve parasını ödemişse, aracın satışı vekaleten yapılır. Ancak vekalet verilmiş olsa bile araç sahibinin hafta sonu olmasına rağmen satışı iptale götürebilecek bir mahkeme kararı çıkartabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Nöbetçi Noterlerde Hangi İşlemler Yapılır?

nobetci noterlerde hangi islemler yapilir

Hafta sonu çalışan nöbetçi noterlerde normal noterlerde yapılan her işlem yapılmaktadır. Ancak nöbetçi noterler tarafından da yapılabilecek bazı özel işlemler vardır. Bu işlemler aşağıdaki gibidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu